Ar įmanoma išvengti randų?

Ar įmanoma išvengti randų?

Nepriekaištinga oda – tai ne šiuolaikinio žmogaus svajonė, o būtinybė. Nė viena moteris nenori turėti net menkiausių randelių, na, o vyrai... Juos randai puošė tik viduramžiais. Šiandien ši „puošmena“ abiejų lyčių atstovams kelia daugybę nemalonumų ir rūpesčių, o kai kuriais atvejais gali virsti kone tragedija.

Labai gaila, tačiau chirurginės intervencijos, sportinės ir buitinės traumos, taip pat įvairūs nelaimingi atsitikimai gali tapti randų atsiradimo priežastimi. Jie nereta mums sukelia psichologinį diskomfortą ir daugybę kompleksų (labiausiai, savaime suprantama, dėl to nukenčia dailiosios lyties atstovės). Ar verta jaudintis dėl to, kad tampame, kaip mums atrodo, ne tokie patrauklūs? Ar galima kaip nors išvengti randų?

Kada ir kaip susidaro randai

Randai (keloidai) susidaro po traumų arba chirurginių intervencijų. Dažniausiai jų atsiranda, kai žmogus susužeidžia taip, jog pažeidžiami visi odos sluoksniai, kai žaizda yra gili. Itin dažna randų atsiradimo priežastis yra nudegimai – tiek prisilietus prie įkaitinto lygintuvo, tiek apsiliejus ką tik užpiltos kavos puodeliu ar užsimetus įkaitusį nuo garų puodo dangtį.

Kas labiausiai rizikuoja įsigyti šią taip nepageidaujamą puošmeną? Paprastai tai būna vaikai ir paaugliai – taip yra dėl jaunų žmonių ypatingos odos sandaros. Žinoma, svarbų vaidmenį atlieka ir genetinis polinkis bei pažeidimo vieta. Pavyzdžiui, ant nugaros ir sąnarių srityje randų pasitaiko dažniau, negu kitose vietose. Štai kodėl reikia imtis profilaktikos priemonių, kad šiose srityse nesusidarytų randų.

Be amžiaus, genetinio polinkio ir žaizdos lokalizacijos yra ir kitų priežasčių. Pavyzdžiui, randų gali atsirasti, jeigu ilgai negyja infekuotos žaizdos. Tiesa, priežasčių gali būti labai daug, tačiau kai kurių iš jų galima išvengti, jeigu naudojami šiuolaikiniai specializuoti preparatai.

2 psl. »

Komentarai (1)

liepa 2012-03-26 20:42
Na, kai randas įsisenėjęs, tai jokiais kremais jo nepanaikinsi.