Kas sveikiau: kava su kofeinu ar be jo?

Kas sveikiau: kava su kofeinu ar be jo?

Daugelis iš mūsų neįsivaizduoja ryto be puodelio kavos. Apie šio gėrimo naudą nuomonės vis dar išsiskiria.
 
Nepaisant kai kurių teigiamų kofeino savybių, kai kuriems žmonėms rekomenduojama įprastą kavą keisti kofeino neturinčia. Kavą be kofeino rekomenduojama vartoti pagyvenusiems žmonėms, vaikams, nėščioms ir maitinančioms moterims, taip pat žmonėms kenčiantiems nuo padidėjusio kraujospūdžio, inkstų veiklos sutrikimų, nerimo, nemigos ar kitų nervų sistemos sutrikimų. Kofeinas, nors ir nėra oficialiai pripažintas narkotine medžiaga, daug kavos vartojantiems gali sukelti priklausomybę. Dėl šių priežasčių kava be kofeino vis labiau populiarėja. Tačiau ar iš tikrųjų kava be kofeino yra sveikas pasirinkimas?
 
Kaip gaminama kava be kofeino?
 
Gaminant kavą be kofeino, kavos pupelės pirmiausia veikiamos vandeniu arba vandens garais, taip paruošiant jas kofeino pašalinimui. Sekantis etapas - kofeino ekstrahavimas, kuris gali būti atliekamas panaudojant vandenį, organinį tirpiklį (metileno chloridą, etilo acetatą), skystą anglies dioksidą, aktyvuotą anglį. Paskutinis etapas - kavos pupelių išdžiovinimas iki pradinės būsenos.
 
Panaudojus organinį tirpiklį kofeinas jame ištirpsta ir didžioji jo dalis pašalinama, tačiau dalis tirpiklio liekanų nėra iki galo pašalinama iš kavos pupelių. Šiuo metu naudojami saugesni tirpikliai nei prieš kelis dešimtmečius (chloroformas, benzenas), kai buvo pradėta kavos be kofeino gamyba, tačiau jų likučių poveikis sveikatai nėra iki galo ištirtas. Be to, kavoje be kofeino lieka ir nedidelė dalis kofeino (iki 15 proc.). Nepaisant tirpiklių toksiškumo, kavos be kofeino gamyba panaudojant organinius tirpiklius yra vis dar populiariausia dėl mažiausios kainos. Brangesnė, ekologiška kava be kofeino yra gaminama naudojant netoksiškas medžiagas, tokias kaip aktyvuota anglis, skystas anglies dioksidas, vanduo.
 
Pašalinant kofeiną iš kavos pupelių, kartu pasišalina ir kitos medžiagos, todėl gaunama kava yra ne tokia aromatinga. Gamintojai, norėdami pagerinti jos aromatą ir skonį, neretai prideda įvairių priedų, kurie nėra nekenksmingi sveikatai.
 
Taigi, kava be kofeino nebūtinai yra sveikiau nei įprasta natūrali kava. Taip pat ji nėra ir labai toksiška – jos kokybę kontroliuoja įvairios institucijos, nustatytos didžiausios leistinos toksiškų cheminių medžiagų koncentracijos. Tačiau kavos be kofeino nereikėtų vartoti be saiko, manant, kad ji yra visiškai saugi. Ypač to nereikėtų pamiršti nėščioms ir maitinančioms krūtimi mamoms.
 
Šiuo metu gana gausu įprastos kavos alternatyvų – gilių kava, cikorijų kava, pienių kava. Taip pat jau yra auginamos pupelės, kuriose natūraliai beveik nėra kofeino, tik kada jos pasieks mūsų rinką – kol kas neaišku.

Komentarai (1)

VIJA 2014-03-10 01:55
JOKIA kava nesveika, nes JAV mokslininkai jau seniai nustate, kad kava kenkia musu kaulams, vienas puodelis kavos atima 6 gr kalcio is musu kaulu, taigi susimastykite ar verta rizikuoti.