Kodėl svaigsta galva?

Kodėl svaigsta galva?

Už termino „galvos svaigimas“ glūdi patys įvairiausi pojūčiai: nuo alpimo ir jausmo, kad tuoj neteksi sąmonės, iki jutimo, kad siūbuoja kūnas ar aplinkui esantys daiktai. Kokios šio reiškinio priežastys?

Galvos svaigimu vadinamas tas neteisingas savo kūno suvokimas aplinkoje arba siūbavimo, sukimosi pojūtis. Tai gali būti neurologinių ir somatinių ligų simptomas, būdingas maždaug 80 % visų patologijų. Galva gali pradėti svaigti sergant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, akių ir ausų, kraujo, psichikos ir neurologinės kilmės ligomis. Tai itin nemalonus ir subjektyvus simptomas, kuris ženkliai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę.

Priimta išskirti du galvos svaigimo tipus: sisteminį ir nesisteminį.

Sisteminiu svaigimu vadinama iliuzija, kai žmogui atrodo, jog juda jo nuosavas kūnas arba aplinkui esantys daiktai (kažkas panašaus, tarytum pasisukus karuselėje). Gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, pablykšti odos dangalai, padidėti prakaitavimas, atsirasti nerimo jausmas. Tikrasis sisteminis svaigimas yra susijęs su tam tikrų vestibiuliarinio analizatoriaus sričių dirginimu ir, priklausomai nuo pažeidimo lygio, būna periferinis arba centrinis. Dažniausia tokio svaigimo priežastis – sutrikęs galvos smegenų ir vidinės ausies aprūpinimas krauju, uždegiminiai ir degeneraciniai klausos bei pusiausvyros organų procesai, taip pat ir intoksikacija.

Nesisteminis galvos svaigimas – tai nestabilumo jausmas. Tokia būsena gali ištikti prieš nušalimą, jeigu yra emocinų sutrikimų, pažeidžiamas regos analizatorius, sutrinka smegenėlių veikla.

Galvos svaigimo priežastys

Kaklinės stuburo dalies patologija. Vestibiuliarinė sistema labai jautriai reaguoja į sutrikusią kraujotaką. Vidinė ausis ir galvos smegenų vestibiuliariniai centrai aprūpinami juo per stuburo arterijų sistemą. Jos tiesiasi siaurais kanalais kaklinėje stuburo dalyje. Nestabilioje būsenoje, patyrus traumą, prasidėjus osteochondrozei šios arterijos gali būti spazmuojamos arba suspaudžiamos; tokiu atveju sutrinka kraujotaka ir prasideda galvos svaigimas. Pagrindiniai simptomai sergant tokiomis ligomis yra galvos svaigimas, tirtėjimas, stiprėjantis pasukus arba palenkus galvą, „žvaigždutės“ ir „musytės“ akyse, suprastėjęs matymas tamsoje, kaklo skausmai ir nemalonūs pojūčiai, nuovargis, dirglumas. Galimi arterinio kraujospūdžio svyravimai, pykinimas ir vėmimas.

2 psl. »

Komentarai (10)

nesvarbu 2014-11-23 17:13
Sveiki man kartais nutinka kai svaigsta galva kai sedžiu per kompa kokia valanda ar daugiau kai noriu išlipti iš lovos man iškart svaigsta jau manau kad neteksu samones bet niekada to nėra buve kad nualpčiau ir net kai per veidrodžio bunu neilgai kokia 1 valanda ar 15 minučiu kai atsistoju aš krentu bet samones nepraradau. gal kas galit padeti kodel man taip nutinka???
aurimas 2014-11-22 22:25
Pas mane kaklo osteochondroze, tai svaigo galva. Padejo Tanakan - vaistas nuo degeneraciniu galvos pazeidimu kuriuos sukelia osteochondroze.
Jolanta 2014-11-13 01:29
Turejau galvos svaigima apie 1.5 metu,daug tiriaus,visi tyrymai buvo geri,o galvos svaigimas vis nepraeidavo,galu galia pasitaike man geras gydytojas-osteopatas Urba,jis man ir padejo,uzteko tik dvieju proceduru ir viskas,sutvarke man kaklo slankstelius,buvo uzspaustas 6-7 slankstelis po gimdimo,dabar gyvenu Laiming.Daktara Urba ieskokite Kedainiu mieste,jis turi privatu kabineta
Irena 2014-02-14 12:39
Galva svaigsta visa gyvenimą gal nuo 30 metu dabar man 55 met man ne tik svaiksta bet ir labiai uze turiu kortele privačiu gydytoju kokiose aparatose nebuvau nuo svaigimo galvos neislipdavau is lovos gerui vaistus Serc 16 Mg ir nuo nervu Zarelis 75 Mg svaigimas praėjo bet užimas ne nors irgi gerui tokius lašus Tanakene neuze kaip ankcaui bet uze taip gyvenimas nelabiai koks ir retai buna gera nuotaika
w 2013-10-01 20:28
Vienintelis vaistas butent nuo galvos svaigimo yra BETASERC. Jis buna 8, 16 ir 24 mg. Pradzioje geriau 8 mg x 3 per diena po valgio,ir gerti reikia ilgai. Geriau 3 men. Nebesvaigsta jau kokie 8 metai. Kartais buna nedidelis svaigimas,tai vel pageriu 2-3 men ,tik jau dabar 24 mg x l karta dienoje ir vel viskas gerai.
diana 2013-09-24 18:23
sveika,sandra puikei tave suprantu,kadangi pati gyvenu su galvos svaigimu jau daug metu,bet as zinau savo priezastis,bet patikek kol atradau,praejau nemazai gyd.ir islaesau daug pinigu. as sergu diabetu jau 13metu,tai pas mane yra diabetine polineuropatija,angiopatija,o galvos svaigimo priezastis yra stuburas,pasidariau magnetini rezonansa,kuris mmane ir isgelbejo,db tiesiog kasdien darau mankstas,ir akyse vel prasvesejo,turiu vel nora gyventi,ir sypsotis
Dalija 2013-09-14 21:25
Man galva pradėjo svaigti nuo didelio streso, praėjo stresas, praėjo ir svaigimas
diana 2013-05-29 16:39
skaudejo galva svaigo ir ko tik nedarem nk nerado kol svaigimas po sitokio kiekio ivairiu vaistu pats apstojo o priezastis tai stuburo kaklo ligos

Zuzana 2013-05-23 02:30
mane ir tokia pati liga kankina, miego arterijos susiaurejimas, galvos svaigimas palenkus zemyn ar i sona, kartais pykina. Man gydytojas israse Ginko Biloba stipriausi vartoti liepe 3 men,jis gerina kraujotaka, darau Epley pratimus.
Sandra 2013-01-06 19:51
mane jau 3metus kamuoja galvos svaigimas ir galvos skausmas,o dbr ir kakla pradejo skaudet... bet net citramonas nenuima galvos skausmo. gydytoja israse "vertigoheel" nuo galvos svaigimo,bet nepadeda, dare kakle kraujagysliu nuotraukas,tai sake kad kakle kraujagysle susiaurejus. ar gali nuo to svaigti? ir kas gali padeti nuo galvos svaigimo??? nes nesijauciu pilnaverciu zmogumi, kai svaigsta galva ima pyktis,kartais ismusa karstis,zodziu sunku buna...

Dėmesio!

Ar žinote, kad...

Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.

Kitas faktas