Kuo kvepinti namus?

Kuo kvepinti namus?

Kiekvienas žinome, kad maloniausia būti ten, kur skaniai kvepia. Vien todėl savo namus nuolat „puošiame“ įvairiais kvapais: deginame smilkalus, kvepiančias žvakes, purškiame gaiviklius ir dažnai net nesusimąstome, kad nuostabus aromatas gali pakenkti mūsų sveikatai.

Kvapi iliuzija namuose

Cheng Kung universiteto mokslininkas Changas Linas iš Tainanio (Taivanis) atliko tyrimus ir nustatė, kad smilkalų dūmuose yra daug daugiau toksinių medžiagų nei automobilių išmetamose dujose miesto sankryžoje.

Deginant smilkalus į aplinka išsiskiria daugybė pavojingų medžiagų (benzenas, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai ir kt.). Angliavandeniliai susidaro dyzelinio kuro ar dujų deginimo procese ir yra vienas dažniausių oro taršos šaltinių. Jautresni žmonės vos pajutę sintetinių smilkalų kvapą pradeda čiaudėti arba kosėti. Kitiems tokia reakcija gali kilti vėliau. Būdami patalpoje, kurioje dega smilkalai, galbūt nejausite jokio poveikio, tačiau ilgainiui dūmai gali sukelti vėžinius susirgimus, astmą, kontaktinį dermatitą.

Panašiai veikia ir deginamos kvepiančios parafininės ar gelio žvakės. Jos į aplinką išskiria pavojingus junginius: acetaldehidą, formaldehidą, naftaleną, kurie taip pat gali sukelti vėžį, pažeisti imunitetą, sutrikdyti nervų sistemos darbą. Parafinas yra sintetinė medžiaga, gaminama iš naftos, todėl kaip alternatyvą reikėtų rinktis bičių vaško žvakes.

Nors iš pažiūros sausų lapelių, žiedlapių ar žolelių mišiniai atrodo nepavojingi, visgi jie taip pat būna pagardinti sintetiniais eteriniais aliejais, kvapais ir dažikliais.

Sintetinė ar natūrali: kaip nesuklysti?

Norite sužinoti, ar jūsų įsigyta aromaterapinė žvakė, smilkalai ar eterinis aliejus natūralus? Teks su kvapu „padraugauti“ 15 minučių. Prie aromato turite priprasti per šį laiką ir jo beveik nebejausti. Jei taip nenutiko, o kvapas vis dar stipriai juntamas ar net dirgina kvėpavimo takus, geriau mesti lauk tokį kvapiklį ir tiesiog atsidaryti langą.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas