Naudingiausi ir kenksmingiausi produktai dantims

Naudingiausi ir kenksmingiausi produktai dantims

Tinkama mityba gali padėti išvengti jums daugelio burnos ertmės ligų ir problemų: dantenų uždegimo, dantų ėduoniui, nemalonaus burnos kvapo. Ką reikėtų valgyti ir ko – vengti, kad jūsų dantys būtų gražūs ir sveiki?
 
Naudingiausi produktai
 

  • Apelsinai. Puikus vitaminų C bei D, kalcio šaltinis. Visa tai labai svarbu, jeigu norite džiaugtis tvirtais dantimis. Apelsinų sultys natūraliai valo jūsų burnos ertmę, šalina dantims itin kenkiančias bakterijas. Jeigu norite būti sveiki ir laimingi, būtinai gerkite natūralias apelsinų sultis arba tiesiog trintus apelsinus.
  • Jogurtas. Taip pat puikus kalcio ir baltymų šaltinis. Jeigu reguliariai valgysite natūralų jogurtą, užtikrinsite gerą dantų būklę ir pagerinsite žarnyno veiklą. Įsitikinkite, kad renkatės paprastą jogurtą be jokių priedų ir saldiklių. Natūraliame jogurte nėra cukraus, kuris taip kenkia mūsų dantims.
  • Obuoliai. Jeigu juos valgysite reguliariai , tai padės turėti sveikus baltus dantis. Obuoliai skatina seilių išsiskyrimą bei užkerta kelią emalio įtrūkimams, taip pat valo dantų paviršių. Obuoliuose taip pat gausu svarbių vitaminų ir mineralinių medžiagų, įskaitant ir vitaminą C. Suvalgykite obuolį po pietų ir iškart pajausite, kaip jis išvalys maisto likučius. Tačiau po valgio patartina išskalauti burnos ertmę vandeniu, kad susilpnintumėte rūgščių poveikį.
  • Riešutai ir sėklos. Jeigu norite turėti sveikus dantis, neatsisakykite riešutų ir įvairių sėklų. Šiuose produktuose daug mineralinių medžiagų ir vitaminų, padedančių išsaugoti sveikus ir tvirtus dantis. Pavyzdžiui, žemės riešutuose daug kalcio ir vitamino D, o štai anakardžių riešutai skatina seilių išsiskyrimą. Graikiniai riešutai – puikus ląstelienos, geležies, folio rūgšties, tiamino, niacino, magnio, vitaminų E ir B6 šaltinis. Visos šios medžiagos ypač naudingos dantims.
  • Arbata. Jei mėgstate arbatą, jūsų dantims pasisekė. Žaliojoje ir juodojoje arbatoje yra junginių, vadinamų polifenoliais, kurie kovoja su ėduonį sukeliančiomis bakterijomis. Žalioji bei juodoji arbata taip pat turi tokių medžiagų, kurios užkerta kelią emalio įtrūkimams, tačiau ši taisyklė galioja tik tuomet, jeigu arbatą geriate be cukraus. Jeigu nesaldintos arbatos gerti negalite, tuomet cukrų galima pakeisti medumi.
  • Pienas. Tai – puikus kalcio, fosfatų ir vitamino D šaltinis. Visos išvardintos medžiagos suteikia dantims ir kaulams tvirtumo, tačiau pieną reikėtų vartoti reguliariai. Vegetariškos mitybos šalininkai vietoj karvių pieno gali rinktis sojų arba migdolų pieną - jame taip pat gausu kalcio.
  • Sūris. Vienas iš geriausių produktų, norintiems turėti sveikus dantis. Sūris skatina seilių išsiskyrimą, jame daug kalcio ir fosfatų, neutralizuojančių rūgštis burnos ertmėje. Būtent šios rūgštys yra pagrindinė ėduonies atsiradimo priežastis. Sūrio produktuose esantis kazeinas stiprina danties paviršių.
  • Juodasis šokoladas. Šis saldumynas taip pat priskiriamas prie sveikiems dantims naudingų maisto produktų. Jis turi daug kakavos, kurioje gausu tanino. Ši medžiaga užkerta kelią dantų erozijai bei dantenų uždegimui. Kakava taip pat naudinga kovojant su ėduonimi, nes mažina burnos ertmės rūgštingumą. B to, juodas šokoladas stimuliuoja kraujotaką, jame gausu antioksidantų. Rinktis reikėtų tokį, kurio 80 procentų sudaro kakava – jame mažiau dantims kenksmingo cukraus.
  • Vanduo. Jeigu norite turėti visiškai sveikus dantis, be šio paprasto ir tokio svarbaus gėrimo tikrai neapsieisite. Vanduo – pagrindinis seilių komponentas, o būtent nuo jų priklauso burnos ertmės sveikata. Vanduo taip pat iš tarpdančių išplauna maisto likučius, užkerta kelią ėduoniui ir stiprina dantų emalį.
  • Kramtomoji guma be cukraus. Sveikiems dantims būtinų produktų sąraše gana svarbią vietą užima kramtomoji guma be cukraus. Ji gerina dantų būklę ir užtikrina švarą, nes stimuliuoja seilių išsiskyrimą. Seilės būtinos, nes jos nuplauna rūgštis, kurias išskiria burnoje esančios bakterijos. Kramtomoji guma veikia kaip šveitiklis, mat šalina mažus maisto gabalėlius, galinčius sukelti dantų ėduonį. Kai pavalgote, visada turėkite kramtomosios gumos be cukraus. Ji padės išsaugoti ne tik sveikus dantis, bet ir gaivų burnos kvapą.

 
O dabar pažvelkime, kokie produktai – didžiausi dažnų vizitų pas odontologą kaltininkai.
 
Kenksmingiausi produktai
 

  • Uogienė ir džemas. Taip, šie skanėstai patinka beveik visiems – tiek mažiems, tiek dideliems. Bet tai – tikra cukraus bomba. Įvairios uogienės dantis padengia cukriniu „kailiuku“, kuriame dauginasi bakterijos, todėl po valgio būtinai išgerkite stiklinę vandens, kad bent šiek tiek nuplautumėte cukraus plėvelę.
  • Padažai ir pagardai. Salotų ir kitų patiekalų padažai, pavyzdžiui, actas ir majonezas, nėra sveika dantims – šiuose pagarduose yra rūgščių, galinčių pažeisti emalį.
  • Balta duona, pyragai. Paprastųjų angliavandenių šaltinis, be to, juose taip pat būna nemažai cukraus arba saldiklių. Todėl verčiau rinkitės juodą duoną.
  • Vynas. Dantims kenkia ir vynas, ypač raudonas. Jame yra daug cukraus ir rūgščių, kurios pažeidžia emalio sluoksnį. Žalą šiek tiek sumažinsite gerdamos vyną per šiaudelį.
  • Džiovinti vaisiai. Taip, valgyti juos sveika, tačiau yra vienas „bet“. Šis saldus ir lipnus užkandis sudaro palankias sąlygas bakterijoms daugintis, kadangi džiovinti vaisiai dažnai prilimpa prie krūminių ir protinių dantų. Po valgio būtinai naudokitės dantų siūlu.
  • Guminukai. Minkštuose saldainiuose daug cukraus ir dažiklių – jie padengia dantis ir sudaro labai palankias sąlygas bakterijoms daugintis. Na, o tarp dantų užstrigusi želatina neretai paskatina ėduonies atsiradimą sunkiai dantų šepetėliu pasiekiamose vietose.
  • Kukurūzų spragėsiai. Nesvarbu, kuo juos gardinate – druska ar cukrumi. Dantims šis produktas taip pat nėra sveika. Blogiausia tai, kad kukurūzų lukštai įstringa tarp dantų ir dažnai subraižo dantenas, todėl padidėja dantenų uždegimo tikimybė.
  • Gazuoti gėrimai. Angliarūgštė ardo dantų emalį, na, o cukrus, kurio gazuotuose gėrimuose paprastai būna daugiau, nei reikia, padeda angliarūgštei atlikti juodą darbą.

Komentarai