Neįprasčiausi šalutiniai vaistų poveikiai

Neįprasčiausi šalutiniai vaistų poveikiai

Visi bent retkarčiais geria vaistus, o kai kuriems iš mūsų jie reikalingi nuolat. Ar skaitote, kas parašyta informaciniame lapelyje? Pašalinių poveikių sąrašas ilgas, dauguma iš jų gana įprasti – pykinimas, vėmimas, alergija, mieguistumas, galvos skausmai ir pan. Tačiau tarp jų pasitaiko ir labai neįprastų!

Išnykę pirštų atspaudai. Prieš kelerius metus JAV buvo sulaikytas vyras iš Singapūro. Pasirodė, kad jis neturėjo pirštų atspaudų. Jis vartojo kapecitabiną – preparatą nuo auglių. Nuo reakcijos su preparatu vyrui pradėjo luptis pirštų oda.

Atminties praradimas. Serialuose ir filmuose šio reiškinio priežastimi dažniausiai tampa stipri galvos trauma. Medicinoje trumpalaikis atminties praradimas galimas vartojant kai kuriuos vaistus (pavyzdžiui, raminamuosius ir migdomuosius).

Išnykusi uoslė. Yra pasitaikę atvejų, kai pacientai po interferonų (jais gydomas hepatitas, leukemija ir išsėtinė sklerozė) vartojimo skųsdavosi išnykusia uosle, t. y. anosmija.

Žaidimų manija ir hiperseksualumas. Ropinirolis vartojamas nuo neramių kojų sindromo ir Parkinsono ligos, tačiau gali pastūmėti žaisti azartinius žaidimus ir leistis į meilės nuotykius – bent taip teigia kompanija „GlaxoSmithKline“. 2011 metais 51 metų amžiaus prancūzas, vartojantis vaistus, kurių sudėtyje buvo ropinirolio, padavė šią kompaniją į teismą po to, kai jam pasireiškė potraukis azartiniams lošimams ir homoseksualiems santykiams.

Naktinis apsivalgymas. Migdomuoju poveikiu pasižymintis preparatas zolpidemas gali priversti jus miego metu atsikelti ir ištuštinti šaldytuvą, gaminti ar netgi vairuoti automobilį. Gydytojai vis dar neranda paaiškinimo šiam reiškiniui.

Haliucinacijos. Meflochinas – tai praparatas, vartojamas gydyti maliariją. Pašalinis jo poveikis – haliucinacijos ir netgi padidėjusi suicido rizika.

Mėlynas šlapimas. Įprastomis sąlygomis šlapimo spalva būna geltona. Ar reikia sakyti, kad pamačius mėlyną pacientui prasideda panika? Tarp vaistų, turinčių tokį šalutinį poveikį, galima paminėti amitriptiliną (antidepresantas), indometaciną (nuskausminamieji) ir profopolį (anestetikas). Šlapimo spalva pakinta  dėl šių preparatų sudėtyje esančių dažiklių.

„Dėl vaistų suderinamumo reikia visuomet tartis su vaistinėje dirbančiais specialistais. Tarkime, raminančiai veikiančių augalinių preparatų negalima vartoti su stipresnio poveikio psichotropiniais vaistais, nes toks derinys stipriai slopina, sukelia mieguistumą. Jonažolės preparatus geriau vartoti rudenį, kai mažiau saulės — taip sumažėja alergijos tikimybė“, - pataria viename didžiųjų prekybos centrų įsikūrusios „Gintarinės vaistinės“ vedėja Joana Griškevičienė.

Raminančių preparatų taip pat nereikėtų vartoti kartu su kai kuriais vaistais nuo peršalimo, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos pseudoefedrino. „Tokių vaistų vartoti apskritai nepatariama žmonėms, kenčiantiems nuo streso, nerimo. Šie preparatai turi neigiamą įtaką nervų sistemai, širdžiai, nuo jų gali padažnėti širdies ritmas, pasireikšti aritmija, kitas šalutinis poveikis“, - perspėja vaistininkė ir šiuo atveju pataria rinktis švelnesnio poveikio, atskirai veikiančius preparatus temperatūrai mažinti, gerklei ar slogai gydyti.

Komentarai