Vaisių, uogų ir daržovių sulčių savybės

Vaisių, uogų ir daržovių sulčių savybės

Daugelis iš mūsų mėgsta pradėti dieną stikline šviežiai spaustų sulčių. Ką apie jas reikia žinoti? Kokiomis savybėmis jos pasižymi?
 
Sulčių nauda
 
Apie vaisių ir daržovių sulčių naudą sveikatai, apie tai, jog jose gausu vitaminų ir kitokių svarbių medžiagų, žinoma nuo seno. Natūralios sultys – tai gliukozės, fruktozės, mineralinių medžiagų šaltinis. Sultyse yra pektino, kuris mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir reguliuoja virškinamojo trakto veiklą.
 
Šviežiai spaustos sultys vartojamos įvairių ligų gydymui ir profilaktikai. Pavyzdžiui, apelsinų sultyse daug vitamino C, todėl jas pravartu gerti norintiems sustiprinti imunitetą, taip pat gydant peršalimo ligas.
 
Panašiai veikia ir serbentų sultys. Peršalus patariama gerti obuolių ir juodųjų serbentų sulčių kokteilį. Serbentus galima pakeisti spanguolėmis.
 
Iš šviežių vaisių ir daržovių išspaustos sultys valo organizmą nuo šlakų, jaunina odą, atkuria kraują.
 
Burokėlių sultis moterims patariama gerti prieš menstruacijas. Puiki priemonė nuo vidurių užkietėjimo yra morkų ir moliūgų sultys.
 
Šviežiai spaustos sultys ypač naudingos iškrovos dienomis. Sumažinti klubų apimtį padės arbūzų sultys, o monodietai – greipfrutų.
 
Kontraindikacijos ir pastabos
 
Šviežių sulčių nauda ir žala priklauso nuo išgeriamo kiekio ir teisingo vartojimo. Teisingai geriant šviežiai spaustas sultis, organizmas gaus visą vitaminų ir mikroelementų teikiamą naudą, vartojant netinkamai, galima pakenkti savo organizmui:
 

  • Atminkite: sultimis negalima visiškai pakeisti maisto, t.y. atsisakyti valgyti ir gerti tik sultis.
  • Laikantis monodietos, šviežiai spaustas sultis galima gerti ne ilgiau kaip 14 dienų.
  • Šviežiai spaustomis sultimis neturėtų lepintis sergantieji gastritu ir skrandžio opa.
  • Jei esate alergiški tam tikriems vaisiams ir uogoms, jų sulčių vartoti negalima. Pavyzdžiui, jeigu pasireiškia alergija citrusiniams vaisiams, tai vietoje apelsinų sulčių galima rinktis persikų ar morkų sultis. Alergija nekils, o organizmas gaus visus būtinus vitaminus.
  • Žmonės, turintiems labai daug antsvorio, reikėtų atsisakyti saldžių sulčių, nes tai gali sukelti cukrinį diabetą. Rinkitės tokių vaisių ir daržovių sultis, kurių sudėtyje yra kuo mažiau cukraus.
  • Norint sumažinti cukraus kiekį ir neprarasti sulčių naudos, jas galima praskiesti vandeniu.

 
Sulčių savybės
 
Abrikosų sultys. Stiprina širdį, vartojant reguliariai, padeda išvengti aritmijos.
 
Agurkų sultys stimuliuoja medžiagų apykaitą, gerina apetitą ir stiprina organizmą. Žaliosios daržovės sultimis gydomi reumatiniai skausmai, skrandžio ir žarnyno ligos. Jos normalizuoja kraujospūdį ir širdies veiklą, gerina dantų, dantenų, nagų ir plaukų būklę, skatina plaukų augimą. Galima valyti veido odą, jos veikia drėkinančiai ir maitinančiai. O karštu oru agurkų sulčių tonikas puikiai vėsina odą.
Agurkų sultys naudojamos ir kaip šlapinimąsi skatinanti priemonė, taip pat padeda sergantiesiems reumatu, neleidžia atsirasti aterosklerozei, parodontozei, gerina atmintį.
 
Grynų agurkų sulčių per dieną galima išgerti ne daugiau kaip 100 g. Jų poveikį sustiprina įvairūs kokteiliai, maišant jas su kitomis sultimis:
 

  • agurkų sultys (100 g) + morkų sultys (100 g);
  • agurkų sultys (100 g) + morkų sultys (50 g) + burokėlių sultys (50 g);
  • agurkų sultys (100 g) + juodųjų serbentų sultys (100 g);
  • agurkų sultys (100 g) + obuolių sultys (50 g) + greipfrutų sultys (50 g).


Ananasų sultys. Teigiamai veikia inkstų ir kepenų veiklą. Turi bromelaino, kuris degina riebalus ir atjaunina organizmą. Dėl šių priežasčių ananasų sultys rekomenduojamos laikantis dietos. Jas naudinga gerti sergant inkstų ligomis ir angina.

Apelsinų sultys. Turi stiprių antikancerogeninių savybių, t.y. apsaugo nuo vėžio.

Arbūzų sultys. Puiki priemonė nuo tinimų, atsirandančių sergant širdies – kraujagyslių sistemos ir inkstų ligomis.
 
Burokėlių sultys. Jomis gydomi menstruacinio ciklo sutrikimai, mažakraujystė ir reguliuojamas kraujo spaudimas. Naudingos užkietėjus viduriams, sergant širdies ir virškinamojo trakto ligomis. Mažina kraujospūdį. Organizmą aprūpina reikiamais vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Pradėti vartoti šias sultis reikia nuo nedidelių kiekių (po 1 arbatinį šaukštelį) arba sumaišius su kitokiomis sultimis, pvz., morkų, palaipsniui mažinant morkų sulčių kiekį. Prieš vartojimą burokėlių sultis būtina keletą valandų palaikyti šaldytuve.

Granatų sultys. Stiprina, padeda organizmui atsigauti po persirgtų ligų, operacijų, esant mažakraujystei.

Greipfrutų sultys. Puiki natūrali priemonė nuo nemigos. Normalizuoja kraujospūdį, mažina cholesterolio lygį kraujyje.
 
Juodųjų serbentų sultys. Geriamos sergant avitaminoze, mažakraujyste, sumažėjus skrandžio rūgštingumui, sergant ūmiu bronchitu, gripu, angina. Turi antivirusinį poveikį, stiprina imunitetą ir organizmą. Geras vitamino C šaltinis, puiki gydomoji priemonė peršalus, ypač užkimus. Uogų sultys taip pat skatina prakaitavimą, todėl yra geriamos esant aukštai temperatūrai. Iš juodųjų serbentų spaudžiamos sultys vartojamos sergant reumatu, podagra ir hipertoninės ligos atveju.

Kopūstų sultys. Dėl didelio vitamino C kiekio itin naudingos peršalus. Sutvirtina kraujagysles, stimuliuoja gleivinės ląstelių regeneraciją, normalizuoja riebalų apykaitą, gydo opas. Geriamos sergant gastritu (kai rūgštingumas sumažėjęs), skrandžio opa, kepenų ir blužnies ligomis. Jodas ir fitoncidai padeda įveikti anginą ir bronchitą. Turi mažai kalorijų, tinka gerti norint sumažinti svorį, nes lėtina angliavandenių virtimą riebalais. Padeda, jei kankina nemiga, norite sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, esant vidurių užkietėjimui. Šviežiai spaustas kopūstų sultis galima pagardinti citrinos sultimis arba medumi, tačiau įdėjus druskos vertė sumažės, nes prarasite dalį naudingųjų medžiagų.
 
Kriaušių sultys. Pasižymi antimikrobinėmis savybėmis. Varo šlapimą, todėl šių vaisių sultys vertinamos gydant šlapimtakių akmenligę. Remiantis tyrimais, teigiama, kad šios sultys mažina padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje.
 
Moliūgų sultys teigiamai veikia hormonų sistemą, todėl jas profilaktiškai rekomenduojama vartoti moterims. Tirštose daržovių sultyse yra inkstų, kepenų ir širdies ligų gydymui reikalingų medžiagų. Jos taip pat vartojamos sutrikus medžiagų apykaitai.

Morkų sultys. Gerina regėjimą, stiprina organizmą, padeda atgauti jėgas po persirgtų ligų ir didelių protinių bei fizinių krūvių, gydo skrandžio opą, padeda sergant navikinėmis ligomis, tuberkulioze ir mažakraujyste. Taip pat gerina apetitą, sutvirtina dantis, didina atsparumą infekcijoms. Labai naudingos žmonėms, kurie dirba akis varginantį darbą.

Obuolių sultys. Naudojamos esant nutukimui ir cukriniam diabetui, sergant širdies – kraujagyslių sistemos, kepenų, inkstų ligomis, dizenterija, lėtiniu kolitu, podagra, reumatu, ateroskleroze, inkstų ir tulžies pūslės akmenlige. Labai naudingos protinį darbą dirbantiems žmonėms. Iš organizmo šalina sunkiuosius metalus ir radionuklidus.
 
Persikų sultys. Sustiprina širdies raumenį – reguliariai geriant šias sultis galima išsigydyti aritmijas. Taip pat naudingos sergant mažakraujyste. Sergant gastritu raminamai veikia skrandį.
Puikiai valo organizmą, todėl tinka iškrovos ar dietos dienoms.
 
Pomidorų sultys. Nekaloringos, turi daug mikroelementų, antioksidaciniu poveikiu pasižyminčių vitaminų A ir C, kurie lėtina ląstelių senėjimą ir stiprina imuninę sistemą. Labai naudingos laikantis dietos.
 
Jas naudinga gerti žmonėms, kuriuos kankina patinimai ir skysčių susilaikymas organizme. Pomidorų sultys padeda esant peršalimui, stiprina kapiliarus, yra gera profilaktinė priemonė aterosklerozei, mažina apetitą. Šiose sultyse gausu C vitamino ir kalio, todėl itin tinkamos nėščiosioms. Tačiau, labiausiai pomidorų sultys vertinamos dėl jose esančio likopeno, kuris itin efektyvus gydant onkologinius susirgimus. Profilaktiškai reikia išgerti 2 l sulčių arba suvalgyti 3 kg šviežių pomidorų kas dieną. Likopeno taip pat gausu arbūzuose, abrikosuose ir raudonuosiuose greipfrutuose.
 
Tačiau šios skanios, naudingos ir daugelio mėgiamos sultys nėra visiškai „nekaltas“ gėrimas, jos gali ir pakenkti. Žmonės, sergantys tulžies akmenlige turėtų riboti pomidorų sulčių vartojimą. Tokiu atveju, tik pasikonsultavus su gydytoju galima jas įtraukti į savo racioną.
 
Raudonųjų serbentų sultys. Rekomenduojamos sergant širdies – kraujagyslių sistemos ligomis, opalige, podagra, odos, šlapimtakių ligomis, reumatu, peršalus.
 
Slyvų sultys padeda organizmui lengviau suvirškinti maistą, nuo vidurių užkietėjimo. Jos gali tapti papildoma gydymo priemone sergant inkstų bei žarnyno ligomis.
 
Svarainių sultis, pagardintas medumi, siūloma gerti sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Susirgus bronchitu, rekomenduojama kasdien išgerti po tris šaukštelius svarainių sulčių su arbata. Vaisiaus sultys naudingos ir kepenų sutrikimais besiskundžiantiems žmonėms.

Šaltalankio sultys laikomos puikia gydymo priemone avitaminozės ir hipovitaminozės atvejais. Gintariniu stebuklu dar vadinami vaisiai pasižymi medžiagų apykaitą reguliuojančiomis ir arterinį kraujospūdį mažinančiomis savybėmis.
 
Vynuogių sultys. Naudingos esant nerviniam išsekimui, nusilpus. Palankiai veikia inkstus ir kepenis – apsaugo nuo toksinų. Be to, vynuogių sultys mažina cholesterolio lygį kraujyje.

Vyšnių sultys. Padeda esant vidurių užkietėjimui, gerina apykaitos procesus, stiprina organizmą, gerina apetitą, palengvina atsikosėjimą.

Komentarai (3)

Rasa 2014-12-01 13:32
Pritariu Ričardui. Buvau sulčiaspaudžių pristatyme, tai akivaizdus skirtumas tarp lėtaeigės ir greitaeigės sulčiaspaudės išspaudžiamų sulčių..
Ričardas 2014-11-26 11:25
Tokios naudos sultys neturės, jei bus spaudžiamos su centrafūginėmis sulčiaspaudėmis, nes jos sunaikina vos ne puse naudingųjų medžiagų dėl savo greito sukimosi ir diskelių įkaitimo. Dėl šios priežasties verčiau reiktų sultis spausti su lėtaeigėmis sulčiaspaudėmis
Ligita 2014-11-26 10:14
Reikia neužmiršti, jog šviežiai spaustas sultis geriausiai gerti per 15min nuo išspaudimo :)