Gydomosios valerijonų savybės

Gydomosios valerijonų savybės

Valerijonai plačiai naudojami liaudies medicinoje pačių įvairiausių ligų gydymui. Siūlome susipažinti su gydomosiomis šių vaistažolių savybėmis.

Vaistinis valerijonas – vienas iš labiausiai paplitusių vaistinių augalų, naudojamas tiek tradicinėje, tiek liaudies medicinoje.

Pavadinimu „cumbul“, arba „liaudis“, jis buvo žinomas dar žiloje senovėje – Egipte, Romoje ir Graikijoje, taip pat buvo labai populiarus Kijevo Rusioje.

Šiandieninis pavadinimas kilo iš lotynų kalbos veiksmažodžio „valere“, reiškiančio „būti sveikam“. Žinomas senovės graikų gydytojas Dioskoridas kalbėjo apie šio augalo šaknies savybes, teigė, kad ji padeda „valdyti“ mintis. Tau tikriausiai žinoma, kad katės labai reaguoja į šaknies kvapą ir tiesiog negali atsispirti pagundai pakramtyti žolės. XVIII amžiuje valerijonas buvo laikomas vienu iš pačių efektyviausių vaistinių priemonių ir plačiai naudotas daugelyje Europos šalių.

Vaistinis valerijonas – daugelis valerijoninių šeimos žolinių augalų

Taip, tai tiesa. Valerijonų gali būti įvairių tipų ir rūšių. Stiebas tiesus, cilindriškas, viduryje pilnas, maždaug 0,4–2 m aukščio, turi papildomą orinių šaknų sistemą. Šaknys ir šakniastiebiai yra stipraus specifinio kvapo, kartaus skonio. Lapai neporiškai plunksniški, kiaušiniški, lancetiški, dantyti, viršutiniai lapai dažniau lygiakraščiai. Žiedai smulkūs, rausvi ar rausvai balti, kvapūs, sukrauti skėtiškose kekėse. Vaisius – lukštavaisis su skristuku. Žydi nuo birželio iki rugsėjo. Sėklas lengvai išnešioja vėjas.

2 psl. »

Komentarai (1)

Jurate 2022-01-13 18:37
Ar gali padėti nuo dusulio?