Ar kokliušas tikrai tik vaikų liga?

Ar kokliušas tikrai tik vaikų liga?

Nenumaldomas, kvėpavimą užimantis naujagimio kosulys. Tai - be reikalo pamirštas kokliušas – klastinga liga, kuri kelia pavojų naujagimių sveikatai, o kartais ir grėsmę jų gyvybei.

Specialistai atkreipia dėmesį į šią vis labiau plintančią ūminę infekciją, kuri grėsmingai atakuoja ne tik kūdikius, bet ir paauglius bei suaugusiuosius.

Kūdikį varginantis, jam kvėpavimą užimantis kosulys peiliu veria tėvų širdis. Tačiau mažylį slaugantys suaugusieji dažnai nė nesusimąsto, kad jie patys galėjo tapti vaiką kamuojančios klastingos ligos – kokliušo – priežastimi.

Kokliušo bakterijas platina juo sergantis žmogus. Tyrimais nustatyta, kad net 75 proc. kūdikių šia liga užsikrečia nuo šeimos narių, 40 proc. mažylių kokliušu užkrečia jų mamos.

Ilgai vyravusi nuostata, kad kokliušas – vaikų liga, nėra teisinga. Šia infekcija serga ir paaugliai, ir suaugusieji. Vaikystėje paskiepijus nuo kokliušo, ilgainiui atsparumas šiai ligai prarandamas, o ja susirgę suaugusieji užkrečia naujagimius.

Kūdikiai iki 6 mėnesių labai lengvai užsikrečia kokliušu, nes neturi jam imuniteto. Ligai neatspariems mažyliams ši infekcija sukelia įvairių komplikacijų: plaučių uždegimą, smegenų pakenkimą, o kartais gali tapti net mirties priežastimi.

"Geriausias būdas apsaugoti naujagimius nuo kokliušo pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais – užtikrinti, kad jų aplinkoje nebūtų kokliušu sergančių žmonių. Išvengti šios infekcijos padeda ir vakcina, kuria gali būti skiepijami ne tik vaikai, bet ir paaugliai bei suaugusieji", – sako Vilniaus universiteto Pediatrijos centro vadovas profesorius Vytautas Usonis.

Naujagimius kokliušu užkrečiantys vyresnieji šeimos nariai dažnai nė neįtaria esantys šios infekcijos nešiotojai, nes kokliušą nustatyti galima tik atlikus specifinius laboratorinius tyrimus, o pirmieji ligos simptomai – varvanti nosis, čiaudėjimas, karščiavimas, nestiprus kosulys – labai panašūs į peršalimo. Tad dažniausiai ligoniai nuo jo ir gydomi, neskiriama papildomų tyrimų.

Komentarai (3)

2012-03-01 14:08
Nemanau kad tai tik vaikiska liga nežinau iš kur ir kada galėjau užsikrest nors man dabar 16 :DDD
Kaaaaaaaaaaa 2012-01-17 20:52
Jei simptomai kaip persalimo, tai visai tiketina, kad tuo kokliusu serga nemazai suaugusiuju. Juk neiname tirtis kiekvieno kosulio metu
Virginija 2012-01-17 20:47
Kokiu tik ligu mano dukra neturejus, bet apie kokliusa nesu girdejusi