Urologas perspėja: prostatos vėžys itin apgaulingas – vyrai gali nejausti jokių pakitimų

Urologas perspėja: prostatos vėžys itin apgaulingas – vyrai gali nejausti jokių pakitimų

Laidos „Sveikata.lt“ komanda toliau nagrinėja temas, kuriomis lietuviai vis dar vengia kalbėti. Šį kartą laidoje išgirsite apie prostatos vėžį – ligą, kuri kasmet diagnozuojama daugiau nei trims tūkstančiams vyrų Lietuvoje. Nors su šia liga susiduria vyrai, bet kreipsimės ir į moteris – diagnozavus prostatos vėžį itin reikalingas artimųjų palaikymas bei pagalba. 

 

Sekmadienį laidos vedėja Asta Dumbliauskienė kalbins žinomą verslininką Žilviną Grigaitį, kuriam prieš kelis metus teko išgirsti skaudžią diagnozę – prostatos vėžys. Tai buvo vienas iš pirmųjų žinomų žmonių, viešai prakalbusių apie šią ligą. Pašnekovas teigia, kad tokia diagnozė buvo labai netikėta, o pravėrus Vėžio instituto duris žmonės sutikę klausdavo verslininko, ką jis čia veikia. Šiandien Ž. Grigaitis turi aiškų tikslą: „Jei mano šitas viešas prisipažinimas bent vienam vyrui padės užbėgti šiai ligai už akių ir paskatins bent vieną moterį nuvesti savo vyrą už rankos išsitirti – mano misija bus atlikta“. 

 

Kitas laidos pašnekovas prof., habil. dr., urologas Balys Danys sako, kad prostatos vėžys yra itin apgaulingas – vyras gali nejausti jokio skausmo ar pakitimų. Tik tada, kai blogosios ląstelės pažengia, atsiranda tam tikrų požymių dažniausiai tai būna dažnas šlapinimasis, susilpnėjusi srovė, o laikui bėgant atsiranda ir skausmas. 

 

Gera žinia ta, kad net 8 iš 10 vyrų yra nustatomas kliniškai nereikšmingas vėžys, todėl jiems užtenka tik aktyvaus stebėjimo. Operacija, švitinimas ir chemoterapija tokiu atveju nerekomenduojama, nes ligos eigą gali smarkiai pabloginti ir sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį. Pacientams rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių, subalansuoti mitybą, sportuoti. „Svarbu, kad pietų stalas būtų spalvotas – jame dominuotų įvairių daržovių gausa. Yra nustatyta, kad ciberžolių šakniastiebiai, brokoliai, granatai bei žalioji arbata turi gausybę skirtingų polifenolių bei kitų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios pristabdo vėžio vystymąsi. Tiesa, suvartoti tokį kiekį daržovių, kuris užtikrintų blogųjų ląstelių vystymosi stabdymą, yra nemenkas iššūkis. Šiuo metu labai džiaugiamės, kad jau sukurtas preparatas, sukomponuotas taip, jog vienoje kapsulėje yra visa reikalinga dozė, kuri padeda suvaldyti vėžį“ – teigia profesorius. 

 

Plačiau apie prostatos vėžį bei polifenolių naudą išgirsite jau šį sekmadienį laidoje „Sveikata.lt“, 9 val. ryte, per žiūrimiausią televiziją TV3!

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas