Reumatas

Širdies ir kraujagyslių
Apibrėžimas
Reumatas – bakterijų (streptokokų) išprovokuota alerginė uždegiminė liga, kuri pažeidžia širdį, sąnarius, smegenis, odą ir kitus organus. Šia liga gali susirgti įvairaus amžiaus, bet dažniausiai jauni (7-15 metų) žmonės. Užsienyje ši liga vadinama reumatine karštine. Atminkite: tai viena dažniausių suaugusių žmonių širdies vožtuvų (ne sąnarių!) pažeidimo priežasčių.
Priežastys
Šią ligą gali sukelti:

1) A grupės β hemolizinis streptokokas – tai bakterija, kuri dažniausiai sukelia anginą, bet gali sukelti prienosinių ančių uždegimą (sinusitą), ausies uždegimą ar kitą infekcinę ligą.
2) Paveldimumas (dažnai reumatu serga keli šeimoms nariai).
3) Pakitęs žmogaus atsparumas dėl, pavyzdžiui, blogų buities sąlygų (ankštas, šaltas, drėgnas butas, didelis žmonių susitelkimas), peršalimo, nepakankamos mitybos. Persirgus angina ar kita streptokoko sukelta liga, organizmas prieš bakteriją pradeda gaminti specialias ją žudančias medžiagas (antikūnus). Tačiau dėl tam tikrų paveldėtų žmogaus genetinių ypatybių, šios medžiagos pradeda žaloti ne tik bakteriją, bet ir paties žmogaus audinius (širdies raumenį ir vožtuvus, sąnarius, poodį, odą, smegenis), sukeldamas šių organų uždegimą ir pažeidimą. Tai vadinama imuninėmis alerginėmis reakcijomis. Reumatas pažeidžia širdies vožtuvus ir sukelia širdies ydas!
Simptomai
Tankesnis pulsas
Karščiavimas
Skausmas širdies plote
Dusulys
Širdies ritmo permušimai
Odos bėrimas
Reumato mazgeliai
Bendras silpnumas
Sąnarių skausmas
Sąnarių patinimas
Eiga
Reumato paūmėjimui būdingi simptomų kompleksai:

Miokardito ir perikardito simptomai: bendras silpnumas, padažnėjęs širdies plakimas, sunkumas ar skausmas širdies plote, dusulys, širdies „permušimai” ir t.t. Retai gali prasidėti ūminis širdies nepakankamumas.
Sąnarių skausmai ir uždegimas: dažniausiai pažeidžiami kelių, čiurnos, alkūnės ir riešo sąnariai. Iš pradžių skauda vieną sąnarį, jis gali patinti ir parausti. Sąnarių skausmas ir pakitimai kinta, pereina iš vieno sąnario į kitą. Aprimus vieniems sąnariams, po kelių dienų pradeda skaudėti kitus sąnarius.
Odos bėrimai: gali atsirasti neryškus žiedo formos rausvas bėrimas, dažniausiai liemens, pilvo, kaklo srityje. Jis gali būti tik kelias valandas. Kartais išryškėja po karštos vonios.
Reumatiniai mazgeliai. Tai retas simptomas. Po oda, aplink sąnarius apčiuopiami nuo žirnio iki laukinio riešuto dydžio kieti neskausmingi mazgeliai, kurie greitai susidaro ir po 1-20 dienų išnyksta. Vieniems išnykus gali susidaryti kiti.
Reumatinė chorėja – tai smegenų pažeidimo sukelti simptomai: nevalingi rankų judesiai, grimasos, sutrinkusi kalba, raumenų silpnumas. Pavyzdžiui, moksleiviui gali sutrikti rašysena, jis pradeda „maivytis”. Tai nevalingi judesiai.
Prakaitavimas.
Karščiavimas. Reumato ataka gali pasireikšti tik sąnarių skausmais (dažniausiai), bet gali būti ir kiti minėti simptomai. Liga prasideda persirgus nosiaryklės ligomis (angina, ryklės uždegimu), ausies uždegimu ar kita infekcija, praėjus vidutiniškai 2-4 savaičių besimptomiam periodui. Atsiranda imuninės reakcijos, taip vadinama reumatine ataka, kuri trunka 6-12 savaičių, ir pasireiškia reumato simptomais. Tokios atakos kartojasi po anginos ar kitos streptokoko sukeltos ligos. Reumato atakoms kartojantis, laikotarpis nuo anginos iki reumato simptomų gali sutrumpėti iki 1-2 dienų. Kiekvienos tokios atakos metu yra vis labiau pažeidžiami širdies vožtuvai. Vystosi negrįžtami pokyčiai, t.y., vožtuvų randėjimas, didėja širdies yda. Eiga priklauso nuo reumato aktyvumo (kartais imuninės alerginės reakcijos būna labai stiprios, sukeldamos didesnį pažeidimą), taikomo gydymo. Vėlesnėse ligos etapuose ima vyrauti pažeisto širdies vožtuvo (širdies ydos) ir širdies nepakankamumo klinika.
Komplikacijos
Reumatas gali sukelti širdies vožtuvų pakenkimus – širdies ydas; širdies nepakankamumą.
Gydymas
Ligoniai, susirgę reumatu, ir kuriems yra paūmėjimas, būtinai turi gulėti lovoje. Gulimas režimas pradedamas ligoninėje ir tęsiamas namuose: nesant širdies pažeidimo požymių – 2-3 savaites, esant širdies uždegimo požymiams – 4 savaites, o esant širdies nepakankamumui – ne mažiau 6-8 savaites.
Skiriami antibiotikai nuo streptokokinės infekcijos (penicilinas, eritromicinas), vartojami 10 dienų; uždegimą mažinantys, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (diklofenakas, nimesulidas), kuriuos tenka vartoti iki 1-2 mėnesių, o kartais iki 4 mėnesių; gliukokortikoidai – prednizolonas iki 1,5-2 mėnesių; kartais reikia skirti imunitetą slopinančių vaistų (hidroksichlorochinas), kuriuos tenka vartoti iki 1-2 metų.
Tyrimai
Reumatas diagnozuojamas remiantis reumato simptomais, uždegiminiais pokyčiais kraujyje, prieš tai buvusia ar esančia infekcija (lėtinė ar ūminė angina) – ieškoma prieš bakteriją susidariusių antikūnų. Širdies pažeidimą atspindi elektrokardiograma, širdies echoskopija, krūtinės ląstos rentgenograma bei kiti tyrimai.
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.

Kitas faktas