Lytiškai plintančios ligos: NVSC specialistė patarė, kaip apsisaugoti

Lytiškai plintančios ligos: NVSC specialistė patarė, kaip apsisaugoti

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasdien lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pasaulyje užsikrečia daugiau nei 1 mln. žmonių, kurių dauguma yra besimptomiai. Kiekvienais metais pasaulyje diagnozuojama apie 218 mln. susirgimų išgydomomis LPI – sifiliu (7,1 mln.), gonorėja (82 mln.), chlamidioze (129 mln.).

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad užsikrėsti  LPI gali kiekvienas lytiškai aktyvus asmuo, todėl net ir nejaučiant ligos simptomų, ar pajutus bent menkiausius simptomus, svarbu kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti dėl LPI.

 

Kaip plinta LPI?

 

LPI sukėlėjai gali būti perduodami vaginalinių, analinių ir oralinių lytinių santykių metu.

 

„Sifilis, gonorėja ir chlamidiozė gali būti perduodamos iš motinos vaikui nėštumo ar gimdymo metu“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Gabriela Wiktoria Hartwig.

 

Sifiliu taip pat galima užsikrėsti vartojant švirkščiamuosius narkotikus, dalijantis užkrėstais švirkštais ir adatomis, perpilant užkrėsto kraujo arba jo komponentų.

 

Tačiau LPI neužsikrečiama liečiant durų rankenas, tualeto sėdynes, dalijantis drabužiais ar valgymo indais.

 

Kaip apsisaugoti?

 

 „Saugus lytinis elgesys yra vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių išvengti LPI. Todėl rekomenduojama turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad neserga LPI. Sumažinti riziką užsikrėsti LPI gali ir apsaugos priemonės – prezervatyvai“, – primena NVSC specialistė.

 

Dėl LPI rekomenduojama pasitikrinti, jei Jums ar Jūsų partneriui atsirado LPI būdingų simptomų (išskyros iš makšties / šlaplės, opa lyties organų srityje, skausmingas ir dažnesnis šlapinimasis ar kraujavimas tarp mėnesinių), partneriui buvo diagnozuota LPI, po nesaugių lytinių santykių su nauju arba atsitiktiniu lytiniu partneriu ar dažnai keičiantiems lytinius partnerius. Taip pat svarbu pasitikrinti prieš invazines gimdos kaklelio ar dirbtinio apvaisinimo procedūras, nėščiosioms (siekiant apsaugoti naujagimius nuo užsikrėtimo), asmenims, patyrusiems prievartą. Tikrintis turėtų rizikos grupėms priklausantys asmenys: seksualinių paslaugų už atlygį teikėjai ir jų klientai, vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, švirkščiamųjų narkotikų vartotojai ir jų partneriai.

Komentarai