Kepenų cirozė – tai lėtinė, progresuojanti kepenų liga, kuriai būdingas normalios kepenų struktūros nykimas ir jos palaipsniškas pakeitimas randiniu (fibroziniu) audiniu.
Šie pakitimai trikdo įprastą kraujotaką per kepenis, mažina jų gebėjimą atlikti gyvybiškai svarbias funkcijas – detoksikuoti kraują, gaminti baltymus, dalyvauti medžiagų apykaitoje ir reguliuoti kraujo krešėjimą. Laikui bėgant kepenys standėja, susitraukia ir praranda savo veiklą, o tai lemia viso organizmo sisteminius sutrikimus.
Cirozė dažnai vystosi palaipsniui, per kelerius ar net keliolika metų, ir jos pasekmės yra negrįžtamos.
Kepenų cirozė atsiranda dėl ilgalaikio kepenų audinio pažeidimo, kurį sukelia įvairūs veiksniai, nuolat žalojantys kepenis ir sukeliantys jų randėjimą. Pagrindinės priežastys:
Cirozės vystymasis paprastai yra ilgas, dažnai besimptomis procesas, kol pažeidimas tampa negrįžtamas, todėl svarbu anksti nustatyti ir pašalinti rizikos veiksnius.
Diagnozė dažniausiai patvirtinama remiantis laboratorinių tyrimų, vaizdinės diagnostikos ir klinikinių požymių deriniu.
Kepenų cirozė gydoma kompleksiškai, siekiant stabdyti ligos progresavimą, mažinti komplikacijų riziką ir pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Kadangi tai negrįžtama liga, gydymas daugiausia orientuotas į priežasties šalinimą, kepenų funkcijos palaikymą ir komplikacijų valdymą. Štai pagrindiniai gydymo principai:
Svarbiausia – kuo anksčiau nustatyti ligą ir pradėti gydymą, nes ankstyvoje stadijoje galima sulėtinti ar sustabdyti progresavimą bei išvengti gyvybei pavojingų komplikacijų.
Kepenų cirozė gali sukelti daugybę rimtų komplikacijų, kurios išsivysto dėl progresuojančio kepenų funkcijos nepakankamumo ir kepenų struktūros deformacijos. Viena dažniausių ir pavojingiausių komplikacijų – portinė hipertenzija, kai padidėja kraujospūdis vartų venoje, aprūpinančioje kepenis krauju. Tai gali lemti stemplės ir skrandžio venų išsiplėtimą (varikozes), kurios dažnai kraujuoja ir kelia pavojų gyvybei.
Dėl sutrikusios baltymų sintezės ir skysčių reguliacijos atsiranda ascitas, arba skysčių kaupimasis pilvo ertmėje, o tai padidina infekcijos – spontaninio bakterinio peritonito – riziką. Kita pavojinga būklė – hepatinė encefalopatija, kuri pasireiškia sutrikusia sąmone, atminties praradimu, mieguistumu ir net koma, kai kepenys nebesugeba išvalyti kraujo nuo toksinų (ypač amoniako).
Kraujo krešėjimo sutrikimai dažni dėl to, kad kepenys nebegamina pakankamai krešėjimo faktorių – tai sukelia dažnesnius kraujavimus ar mėlynes. Taip pat gali sumažėti imunitetas, todėl dažnėja infekcijos, ypač kvėpavimo ar šlapimo takų.
Ilgainiui gali išsivystyti kepenų vėžys – hepatoceliulinė karcinoma, ypač jei cirozė buvo sukelta virusinio hepatito ar alkoholinės kilmės. Be to, progresuojanti cirozė gali sukelti inkstų nepakankamumą (hepatoreninį sindromą) bei plaučių kraujotakos sutrikimus (hepatopulmoninį sindromą).
Šios komplikacijos dažnai atsiranda pažengusioje cirozės stadijoje ir reikalauja nuolatinės medicininės priežiūros ar net kepenų transplantacijos. Todėl labai svarbu ligą diagnozuoti anksti ir reguliariai stebėti jos eigą.
Kepenų cirozės galima išvengti, jei laiku pasirūpinama kepenų sveikata, išvengiama pažeidžiančių veiksnių ir gydomos ligos, galinčios sukelti kepenų randėjimą. Vienas svarbiausių žingsnių – vengti ilgalaikio ir gausaus alkoholio vartojimo, kuris yra dažniausia cirozės priežastis. Net ir saikingas alkoholio vartojimas žmonėms su kitais rizikos veiksniais (pvz., hepatitu ar nutukimu) gali pakenkti kepenims.
Taip pat labai svarbu skiepytis nuo hepatito B ir laikytis higienos, kad būtų sumažinta rizika užsikrėsti hepatitu C (pvz., saugus kraujo kontaktas, apsaugotos lytinės praktikos). Lėtinės hepatito infekcijos turėtų būti anksti diagnozuotos ir aktyviai gydomos, nes tai gali sustabdyti ligos progresavimą.
Sveika mityba ir aktyvus gyvenimo būdas padeda išvengti nutukimo, 2 tipo cukrinio diabeto ir riebalų kaupimosi kepenyse (neriebalinės kepenų ligos), kuri ilgainiui taip pat gali sukelti cirozę.
Svarbu venkti savarankiško ar perteklinio vaistų vartojimo, ypač vaistų, kurie gali būti toksiški kepenims (pvz., paracetamolio perdozavimo). Reikėtų informuoti gydytoją apie visus vartojamus vaistus, papildus ar žoleles.
Reguliarūs profilaktiniai tyrimai, ypač turint rizikos veiksnių (pvz., hepatitas, alkoholis, šeimos anamnezė), leidžia anksti pastebėti kepenų pakitimus ir užkirsti kelią jų progresavimui.