Dirbtinis intelektas keičia pasaulį: ko galime tikėtis medicinos srityje?

Dirbtinis intelektas keičia pasaulį: ko galime tikėtis medicinos srityje?

Šiuo metu nėra karštesnės technologijos už dirbtinį intelektą (DI). Ir viena iš sričių, kurioje žmonės labiausiai tikisi perspektyvų, yra medicina. Nė diena nepraeina be pranešimo apie DI programinę įrangą, kuri gali geriau nei radiologai skaityti medicininius vaizdus, geriau nei gydytojai nustatyti diagnozę pagal simptomų aprašymą arba atidžiai išnagrinėti ligoninių tvarkaraščius ir sutrumpinti laukimo laiką.

 

Vienas žymiausių Lietuvos mokslininkų, prof. Arminas Ragauskas taip pat neslepia, kad DI iš tiesų turės milžinišką įtaką vienai svarbiausių mūsų sričių – medicinai: „Kodėl? Jau nuo 16-17 amžiaus, Renė Dekarto laikų, buvo sprendžiamas klausimas, kaip pažinti tokias sudėtingas sistemas, kurių sudėtingumas yra didesnis negu mūsų pažinimo instrumento – smegenų. Sudėtingesnis dalykas už smegenis yra tik mūsų organizmas. Negalime pažinti sudėtingesnės sistemos naudodami mažesnio sudėtingumo instrumentą.“

 

Tiesa, jis atkreipia dėmesį, kad DI itin lengva dirbti su tekstu, nes yra determinuotas ir fiksuotas. Jau dabar 90 proc. akcijų biržų bei finansų įmonių naudoja šią technologiją, tačiau medicinos srityje ilgai prireiks gydytojų rankų bei žinių. 

 

„Kalbant apie medicinos startuolius, tenka priminti, kad vadybos klasikas Peteris Druckeris yra sakęs: „Jeigu tu būsi pirmas, visas naujos rinkos nišos pelnas yra tavo, kol nišoje neatsiras konkurentai.“ Jeigu DI plėtros sukurtas galimybių pokytis tau iškėlė klausimus: kaip ir iš ko uždirbti pinigus, bet tu prisitaikei prie pokyčio – patirsi nulinę verslo riziką. Svarbiausia inovacijų kūrėjams – stebėti aplinką savo verslo srityje. Kai tu pamatai pokytį, užduok teisingus klausimus, kaip pasinaudoti tuo pokyčiu bei jo teikiamomis verslo galimybėmis, ir sugeneruok reikiamus atsakymus“, – apie sėkmingus inovacijų kūrėjus sako prof. A. Ragauskas.

 

Netolima ateitis

 

Vieno sėkmingiausio medicinos startuolio, EVOLUT 4.0 pre-akceleravimo programos alumno, „Ligence“ – DI paremtas programinis įrankis automatizuojantis didžiąją dalį širdies ultragarsinio tyrimo, kuris padeda gydytojams greičiau atlikti vaizdų analizę, įvertinti daugiau širdies parametrų per tą patį laiką – operacijų vadovas Justinas Balčiūnas neslepia, kad pagrindiniai iššūkiai, kurie juos supa – užauginti DI technologijas puikiai valdančių darbuotojų kartą.

 

„Nacionaliniu bei Europos mastu efektyviai spręsti sveikatos duomenų prieigos, pakartotinio šių duomenų panaudojimo iššūkius – lengvinti duomenų prieinamumą startuoliams bei mokslininkams, užtikrinti saugumą. Nes sveikatos duomenys – dirbtinio intelekto technologijos kuras“, – sako J. Balčiūnas.

 

Inovacijų kūrėjo teigimu, DI sprendimai medicinoje nėra tik tolima ateitis, daugybė DI įrankių jau  naudojami klinikinėje praktikoje siekiant, kad būtų priimami efektyvesni sveikatos sprendimai, lengvinamas gydytojų darbas, gerinama pacientų patirtis. 

 

Taupo gydytojų laiką

„Tech-Park Kaunas“ vadovo Pauliaus Nezabitausko teigimu, medicinos srityje DI gali sumažinti medikų darbo krūvį net iki keturių kartų. Tačiau didžiausias privalumas – klinikinių duomenų analizė, jų sekimas ir greitesnis bei patikimesnis diagnozės nustatymas. Tuo pačiu ir preciziškesni bei labiau personalizuoti gydymo sprendimai.

 

„Diagnostinė informacija bus žymiai išsamesnė ir reikiamai apdorota priimant sprendimus dėl paciento gydymo. Šiuo metu medikai didžiąją laiko dalį praleidžia renkant ir analizuojant duomenis. DI sprendiniai jau šiandien gali rinkti bei analizuoti duomenis apie pacientą. Tiesa, verta paminėti, kad DI negali priimti galutinių sprendimų dėl diagnozės, tai turi padaryti pats gydytojas“, – prof. A. Ragauskui antrino „Tech-Park Kaunas“ vadovas.

 

Tech-Park Kaunas kviečia visus medicinos ir sveikatos priežiūros startuolius iki balandžio 17 dienos dalyvauti „Medaccelerator.lt“ programoje. Tai – unikalus medicinos akceleratorius, kuris vienija tarptautinius ir Lietuvos mentorius. Nuo balandžio 17 d. prasidės įžanginė mokymų savaitė, po kurios atrinkti startuoliai keliaus į kitą programos etapą, kuris truks iki pat šių metų pabaigos. Sėkmingiausiai programoje pasirodę vyks į „YES!Delft“ akceleratorių Nyderlanduose, kur pristatys savo produktus ar idėjas vietiniams investuotojams.

Komentarai