Kaip pagelbėti išsausėjusioms akims?

Kaip pagelbėti išsausėjusioms akims?

Kad akis normaliai funkcionuotų, ji privalo būti nuolatos drėkinama. Šią funkciją atlieka ašarų plėvelė, sauganti rageną nuo išdžiuvimo. Jei akys staiga parausta, jas ima perštėti ar atrodo, kad jose pilna smėlio – tai pirmas signalas, kad akis paprasčiausiai išsausėjo.

Kodėl akys išsausėja?

Jei pakito ašarų plėvelės sudėtis ar tiesiog sumažėjo ašarų gamyba, mūsų akys iš karto į tai sureguoja. Įprastai kiekvieną kartą sumirksėjus ašarų plėvelė atsinaujina apsaugodama rageną, tačiau sutrikus jos veiklai ta apsauga susilpnėja, todėl akį gali pradėti dirginti net ir įprasčiausi dalykai: dienos šviesa, kompiuteris, vėjas ir t.t.  

Ašarų plėvelė yra sudaryti iš trijų sluoksnių. Arčiausiai akies paviršiaus glaudžiasi mukozinis sluoksnis, kuris užtikrina kokybišką ašarų prikibimą prie akies paviršiaus ir kontroliuoja reikiamą klampumą. Virš jo eina vidurinysis sluoksnis sudarytas iš vandens, taigi jis drėkina visą akį, taip saugodamas nuo mikrobų ir virusų. Šiuos abu sluoksnius ir pačią akį dengia lipidinis arba kitaip – riebalinis sluoksnis, apsaugantis nuo vandens išgaravimo. Kiekvienas sluoksnis atlieka savo funkciją, tačiau esant vieno sluoksnio pažeidimui, sutrinka ir kitų dviejų veikla.

Akių išsausėjimą dažniausiai jaučia vyresnio amžiaus žmonės, nes regos organai pradeda prasčiau dirbti, tačiau šis nemalonumas gresia ir jauniems žmonėms, daug laiko praleidžiantiems prie kompiuterio, užterštame ore ar prastai vėdinamose, išsausėjusiose patalpose. Kartais akių sausumą gali paskatinti vartojami vaistai, todėl jei pakeitus įpročius (praleidžiant mažiau laiko prie kompiuterio ir būnant gryname ore) ši problemą neišsisprendžia, patariama kreiptis į medikus, kurie atliks tyrimus ir nustatys priežastis, sukėlusias akių išsausėjimą. Įprastai tokiais atvejais gydytojai tiria ašarų skysčio kiekį ir kokybę.

2 psl. »

Komentarai (3)

Lina 2013-01-22 18:13
Akis gerai sausina ir butuose sausas oras...
Nesvarbu 2012-05-12 21:46
man tai su akim blogai tik su viena aki nematau o,su kita matau ka daryt?
manija 2012-04-04 20:46
as pries dirbtines asaras. Jei akys sauseja, vadinasi kazkas negerai, o lasiukai tik paslepia problema, bet jos nesprendzia