Kodėl atsiranda blogas burnos kvapas ir kaip jį įveikti?

Kodėl atsiranda blogas burnos kvapas ir kaip jį įveikti?

Atsiradęs nemalonus kvapas iš burnos, dar kitaip vadinamas – halitoze, gali kelti nepatogumų ir gėdą, o kartais net ir nerimą. Laimei, daugeliu atvejų blogo burnos kvapo priežastis yra netinkami burnos higienos įpročiai, kuriuos galima pakoreguoti. Tačiau, jeigu tinkamai prižiūrint dantis, prastas kvapas nedingsta, būtinai kreipkitės išsamesniam tyrimui pas gydytoją.

 

Kaip atpažinti blogą burnos kvapą

 

Sklindantis nemalonus kvapas iš burnos gali būti skirtingas, priklausomai nuo jį sukėlusio šaltinio ar pagrindinės priežasties.  Kai kurie žmonės per daug nerimauja dėl savo kvapo iš burnos, nors jo iš tikrųjų net nėra arba jis labai silpnas, tačiau yra ir tokių, kurie nepastebi pasikeitusios burnos ertmės būklės ir suprastėjusio kvapo. Kartais tikrai sunku pačiam save įvertinti, todėl specialistai pataria prašyti pagalbos artimo draugo ar giminaičio, kad šis patvirtintų arba paneigtų blogą burnos kvapą.

 

Priežastys, kodėl atsiranda halitozė

 

Yra daugybė priežasčių, kodėl gali smirdėti iš burnos:

 

  1. Virškinamas maistas skleidžia kvapą. Maisto dalelių skilimas dantyse ir aplink juos gali padidinti bakterijų kiekį ir sukelti nemalonų kvapą. Suvalgyti tam tikri maisto produktai, tokie kaip: svogūnai, česnakai ir prieskoniai, taip pat gali sukelti nemalonų burnos kvapą (šiuose produktuose esančios medžiagos virškinimo metu patenka į kraują bei plaučius ir veikia kvėpavimą).

     
  2. Vartojate tabako gaminius. Rūkymas sukelia nemalonų burnos kvapą. Rūkaliai taip pat dažniau serga dantenų ligomis – o tai yra dar viena blogo burnos kvapo priežastis.

     
  3. Prasta dantų higiena. Jei kasdien nešveičiate dantų ir nenaudojate dantų siūlo, burnoje lieka maisto dalelių, kurios sukelia blogą burnos kvapą. Ant dantų susidaro bespalvė, lipni bakterijų plėvelė (apnašos), jei nenuvalysite, apnašos gali sudirginti dantenas ir galiausiai tarp dantų ir dantenų gali susidaryti apnašų užpildytos kišenės (periodontitas).

     
  4. Sausa burna. Seilės padeda išvalyti burną, pašalindamos blogą kvapą sukeliančias bakterijas. Burnos džiūvimas, ar dar kitaip – kserostomija, gali sukelti blogą kvapą, nes sumažėja seilių gamyba. Burnos džiūvimas natūraliai atsiranda miegant, dėl to rytais jaučiamas nemalonus burnos kvapas (kvapas būna dar nemalonesnis, jeigu miegate pravira burna ir ji dar labiau išdžiūsta). Lėtinį burnos džiūvimą gali sukelti seilių liaukų problema ir kai kurios ligos.

     
  5. Vartojate vaistus. Kai kurie vaistai gali netiesiogiai sukelti nemalonų burnos kvapą, sukeldami burnos džiūvimą.

     
  6. Infekcijos burnoje. Nemalonų burnos kvapą gali sukelti chirurginės žaizdos po burnos operacijos, pavyzdžiui, po dantų pašalinimo. Taip pat prastas burnos kvapas kyla dėl dantų ėduonies ar burnos opų.

     
  7. Kitos burnos, nosies ir gerklės ligos. Nemalonus kvapas kartais gali atsirasti dėl mažų akmenėlių, kurie susidaro tonzilėse ir yra padengti kvapą sukeliančiomis bakterijomis. Prastą burnos kvapą sukelti gali: lėtinis nosies, sinusų ar gerklės uždegimas.

     
  8. Kitos priežastys. Vėžiniai susirgimai, medžiagų apykaitos sutrikimai taip pat gali sukelti savitą kvėpavimo kvapą dėl organizme gaminamų cheminių medžiagų. Lėtinis skrandžio rūgščių refliuksas irgi gali būti viena iš nemalonaus burnos kvapo priežasčių. Mažiems vaikams nemalonų burnos kvapą gali sukelti svetimkūnis, pavyzdžiui, maisto gabalėlis, patekęs į šnervę.

     

Priemonės, kurios gelbsti nuo prasto burnos kvapo

 

Tinkama dantų priežiūra ir mitybos įpročiai padės išvengti blogo burnos kvapo:

 

  1. Burnos skalavimas ir antibakterinės dantų pastos naudojimas. Jei blogas kvapas burnoje atsiranda dėl bakterijų (apnašų) susikaupimo ant dantų, odontologas gali rekomenduoti skalauti burną, specialiu skysčiu, naikinančiu bakterijas. Jūsų odontologas taip pat gali rekomenduoti specialią antibakterinę dantų pastą, kad sunaikintų bakterijas, sukeliančias apnašų kaupimąsi.

     
  2. Dantų ligų gydymas ir burnos higienos procedūra. Jei sergate dantenų liga, gydytojas jus gali nukreipti pas dantenų specialistą (periodontologą). Dantenų liga gali sukelti dantenų atitraukimą nuo jūsų dantų, paliekant gilias kišenes, kurios per laiką užsipildo kvapą sukeliančiomis bakterijomis. Kartais šias bakterijas pašalina tik profesionali burnos higiena.

     
  3. Po kiekvieno valgymo valykite dantis. Darbe laikykite dantų šepetėlį, kad galėtumėte jį naudoti po kiekvieno valgymo ar užkandžiavimo.

     
  4. Naudokite dantų siūlą bent kartą per dieną. Dantų siūlas pašalina maisto daleles ir apnašas tarp dantų, o tai padeda išvengti blogo burnos kvapo.

     
  5. Šveiskite liežuvį. Ant liežuvio kaupiasi bakterijos, kurios sukelia blogą kvapą, tad itin svarbu jį kruopščiai nuvalyti. Žmonėms, kurių liežuvis yra padengtas žymiai išaugusių bakterijų sluoksniu (pavyzdžiui, dėl rūkymo ar burnos džiūvimo), gali būti naudinga naudoti specialų liežuvio grandiklį.

     
  6. Saugokite burną nuo išdžiūvimo. Jei norite, kad burna būtų drėgna, venkite vartoti tabako gaminius ir gerkite daug vandens. Ribokite kavos, gaiviųjų gėrimų, alkoholio suvartojamą kiekį, nes visa tai gali sukelti burnos džiūvimą. Kramtykite gumą arba čiulpkite saldainius (geriausia be cukraus), kad paskatintumėte seilių gamybą.

     
  7. Koreguokite savo mitybą. Venkite maisto produktų, tokių: kaip svogūnai ir česnakai, kurie gali sukelti nemalonų kvapą. Patariama riboti saldaus maisto vartojimą, nes dideliais kiekiais suvartojamas saldus maistas taip pat gali sukelti prastą burnos kvapą.

     
  8. Reguliariai keiskite dantų šepetėlį. Keiskite dantų šepetėlį maždaug kas tris ar keturis mėnesius. Patariama rinktis minkštų šerių šepetėlį, kuris nenutrintų dantų emalio (nutrynus dantų emalį, padidėja dantų gedimo rizika ir taip pat atsiranda prastas kvapas burnoje).

     
  9. Lankykitės reguliariai pas odontologą. Bent kartą ar du per metus tikrinkitės savo dantis – ar jie sveiki, taip pat atlikite profesionalią burnos higieną.

Komentarai