Cukrinis diabetas – lėtinė medžiagų apykaitos liga, kuriai būdingas nuolat padidėjęs gliukozės (cukraus) kiekis kraujyje.
Tai atsitinka dėl to, kad organizmas nesugeba tinkamai reguliuoti insulino – hormono, atsakingo už gliukozės pernešimą iš kraujo į ląsteles. Sutrikus šiam procesui, gliukozė kaupiasi kraujyje, o ląstelės negauna pakankamai energijos.
Cukrinis diabetas gali paveikti daugelį organizmo sistemų – kraujagysles, nervus, inkstus, akis ir kitus organus – ir ilgainiui sukelti rimtų komplikacijų, jei nėra tinkamai kontroliuojamas.
Diabetas skirstomas į kelias rūšis, iš kurių dažniausios yra 1 tipo ir 2 tipo diabetas, kiekvienas jų pasižymi skirtingais mechanizmais ir eiga.
Cukrinio diabeto atsiradimo eiga priklauso nuo diabeto tipo, tačiau bendrai jis vystosi palaipsniui.
Iš pradžių organizmas vis dar sugeba palaikyti normalų gliukozės kiekį kraujyje, tačiau pamažu atsiranda pokyčių kasos veikloje ar organizmo jautrume insulinui. 1 tipo diabeto atveju imuninė sistema pradeda pulti kasos ląsteles, kurios gamina insuliną – jų mažėja, ir galiausiai insulino gamyba visai nutrūksta. Tai dažniausiai įvyksta gana staiga.
2 tipo diabetas dažniausiai vystosi ilgą laiką – mėnesiais ar metais. Pradžioje organizmas tampa vis mažiau jautrus insulinui (insulino rezistencija), todėl kasa gamina jo daugiau. Po kurio laiko kasa nebesugeba kompensuoti šio poreikio, ir gliukozės lygis kraujyje pradeda nuolat didėti.
Iš pradžių žmogus gali nejausti jokių požymių – tai vadinamoji prediabetinė arba ankstyvoji stadija. Be tinkamos kontrolės, ši būsena pereina į pilnai išsivysčiusį cukrinį diabetą, kuris, jei negydomas, gali sukelti įvairių organų pažeidimų.
Simptomai gali vystytis lėtai, ypač sergant 2 tipo diabetu, todėl daug žmonių ilgai nejaučia jokių požymių.
Cukrinio diabeto, ypač 2 tipo, dažnai galima išvengti arba atitolinti jo atsiradimą, jei imamasi tinkamų gyvenimo būdo priemonių. Štai ką svarbu žinoti:
Nors 1 tipo diabetas dažniausiai nėra išvengiamas, 2 tipo diabeto prevencija yra labai veiksminga, ypač jei rizikos veiksniai žinomi iš anksto. Sveikas gyvenimo būdas yra pagrindinis ginklas prieš šią lėtinę ligą.
Išskleistų plaučių paviršiaus plotas sudarytų 80 kvadratinių metrų. Tai maždaug pusė krepšinio aikštelės ploto
Kitas faktas