Gripo sezonas: nepraraskime budrumo

Gripo sezonas: nepraraskime budrumo

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) prognozuoja, kad šį sezoną cirkuliuos tokie patys kaip ir pernai gripo virusai: A(H1N1), A(H3N2) ir B tipo, tačiau Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai ragina neprarasti budrumo. Saugesni gali jaustis tik tie žmonės, kurie praėjusį sezoną persirgo gripu, ir jų ligą sukėlęs gripo viruso tipas buvo patvirtintas laboratorijoje.

"Praėjusio sezono sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis statistika byloja, jog artėjančiam gripo sezonui reikia skirti ypatingą dėmesį ir tinkamai jam pasiruošti", – sakė ULAC vadovas dr. doc. Saulius Čaplinskas. Jam pritarė į II-ąjį nacionalinį gripo forumą "Buvo vakar, bet aktualu ir šiandien" Lietuvos mokslų akademijoje susirinkę medikai. Įvairių sričių specialistai diskutavo, kaip tinkamai pasirengti gripo sezonui.

Šį rudenį Lietuvoje pirmieji du gripo atvejai užregistruoti jau rugsėjo viduryje – 37-ąją metų savaitę. Didžiausias sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) Lietuvoje registruojamas gruodžio – vasario mėnesiais. ŪVKTI ir gripu kasmet suserga apie 400 tūkst., iš jų gripu – apie 100 tūkst. Hospitalizuojama apie 4 tūkst. asmenų, iš jų – apie 4 proc. gydoma intensyvios terapijos skyriuose.

Pasaulyje gripu kasmet suserga 5-10 proc. suaugusiųjų ir net 20-30 proc. vaikų populiacijos. Nuo gripo komplikacijų miršta iki pusės milijono žmonių.

Dažniausios gripo komplikacijos: pneumonija, bronchitas, ausų uždegimas, sinusitas, lėtinių ligų paūmėjimas.

"Gyventojai turėtų būti itin atidūs: gripo inkubacinis periodas yra labai trumpas - vos 4-12 val., o virusas plinta oro lašeliniu keliu. Tad rytą dar sveikas kolega ar šeimos narys, po pietų jau gali sirgti ir platinti gripo virusą", - sakė ULAC vadovas dr. doc. S. Čaplinskas.

2 psl. »

Komentarai