Psichologo patarimas. Kaip mesti rūkyti?

Psichologo patarimas. Kaip mesti rūkyti?

 

Man dvidešimt aš kasdien surūkydavau po pusantro pakelio cigarečių. Savaitgaliais linksmindavausi su draugais, vartojau alkoholį, o tuomet rūkydavau dar daugiau. Neseniai gydytojai nustatė skrandžio opą. Alkoholio atsisakiau lengvai, o štai rūkyti mesti nepavyksta. Kasdien vis nusiperku cigarečių, surūkau po pora, tada išmetu likusias, kitą dieną darau tą patį. Vis bandau mesti rūkyti, bet niekaip nepavyksta.

Linas


Laba diena, Linai,

Ne visai aišku, ar iki opos aptikimo svarstėte mesti rūkyti? Menkai aprašote ir savo dabartinę būklę tai yra kaip Jums pasireiškia abstinencija? Kiek laiko jau bandote mesti rūkyti? Kiek metų rūkėte?

Kadangi per dieną surūkydavote daugiau, nei 20 cigarečių, turbūt Jūsų fizinė priklausomybė nikotinui stipriai išreikšta. Priklausomybė gali būti fizinė bei psichologinė. Fizinė priklausomybė formuojasi, nes nikotinas skatina skirtis neuromediatorius (dopaminą, norepinefriną, kt.). Daugumai rūkančiųjų būdinga ir psichologinė priklausomybė. Pastaroji reiškiasi noru rūkyti tam tikrose situacijose: su draugais vakarėlyje, po valgio, su kava ir pan. Metus rūkyti (kaip ir atsisakius kitų narkotinių medžiagų) atsiranda abstinencijos simptomų. Nerimas, dirglumas, nepastovi nuotaika, sunkumas susikaupti, sumažėjęs darbingumas, sutrikęs miegas, padidėjęs apetitas (kurio netramdant didėja svoris), prakaitavimas, tremoras ir kt. Blogai jaučiatės ne todėl, kad nerūkote, o todėl, kad rūkėte. Per 3-4 savaites didelė dalis abstinencijos simptomų išnyksta, tačiau įvairūs psichosocialiniai veiksniai (stresas, bendravimas su rūkančiaisiais, alkoholio vartojimas) dar kurį laiką gali lengvai išprovokuoti atkrytį. Bet kokį medikamentinį gydymą skirti gali gydytojas. Nesigydykite patys net ir nikotino pakaitalais, nes galite apsinuodyti (ypač, jei būdinga tik psichologinė, o ne fizinė priklausomybė). Mokytis susidoroti su stresu, nerimu ar dirglumu be nikotino gali padėti psichologai. Taip pat galite kreiptis pagalbos į priklausomybės ligų centrus. Mesti rūkyti nėra lengva, tačiau tikrai įmanoma. Nesitikėkite, jog kas nors Jus bandys įtikinėti, jog Jūs turite mesti rūkyti ar bandys Jus kaip nors paveikti. Mesti rūkyti ir saugoti savo sveikatą kiekvieno asmeninis reikalas. Jei norite mesti, galite ieškoti pagalbos.

 

 

 

2 psl. »

Komentarai (15)

taspats 2014-06-30 03:40
beveik kiekviena diena bandau mesti rukyti bet man nesiseka,jau senokai jauciu kad tas blogina mano sveikata bet kaip tik ta diena kai metu kazkas negero yvyksta ir vis uzsirukau.ynikau mesti kasdien kad ir kaip durnai tai skambetu..naktimis nemiegu, mazai valgau daug stresuoju nes mano aplinka tokia.labai noriu pradeti sveika gyvenima,esu pakankamai apsiskaites turiu patirties sporte,esu lankes kvepavimo pratimu kursa,ir atsimenu kaip nuostabei jauciausi kai visa tai dariau.bet dabar jau keli m
donata 2013-05-15 11:39
kaip galima mesti per viena diena neymanomVincentas 2013-03-07 08:31
Rūkiau 46 metus, atsisakiau per vieną dieną. Neskaitykit nesąmonių apie visokias piliules, pagalbines priemones, mažinimą ir pan. Tai vis vilionės išmelžti iš žmogaus pinigų už jo ligą. Kai tik tikrai suprasite, kad rūkymas - tai liga, kad Jūs narkomanas ir apsispręsite, norite ar nenorite nuo tos ligos pasveikti - Jūs būsite pasiruošęs atsisakyti rūkymo. Supraskite, kad vienoje barikadų pusėje pasaulio tabako pramonės gigantai, reklama, sveikatos apsaugos įvairiausios struktūros (keista, ar
jooo 2012-12-09 14:46
po infarkto is karto meciau rukyma...
irgi is 2012-09-25 15:49
Kiekvienam savo,kas ruko,kas apsivalgo,kas dar kitaip nuodyja save,rukancios paneles berniukams nepatinka,kaip ir mergaitems rukantis betniukai,o valgyti ir apsivalgyti sveika,nes nesmirdi,,Kiti ruko del mados,kompanijos,kiti savo malonumui,,smirdi-ir ka,,reikia zinoti kada rukyti,Visuotinis draudimas rukyti visoje vietoje-nepades,vien draudimais niekaip nepadarysi tavarkos,jokioje srityje-uzdraustas vaisiu dar saldesnis,bet galyma tai daryti nekenkiant kitiems,NEPAMOKSLAUKIME,,,NEPADES,,,!
MArius 2012-09-25 15:00
Tiesiog reik savo smegenim suprasti ,kad tu nenori kaskarta nakti,diena, ziema , vasara vaikscioti prasmirdes ir kaskarta prisidegti nauja cigarete vien tam ,kad pasijaustum geriau ar kazkokas panasaus... Jei turi valia tai ir mesi pats.
legion 2012-08-18 23:18
Na as tos knygos nebaigiau skaityti ir taip sirdi suspaude kaip jis ten raso kokiomis ligomis galima susirgti ir kiek pinigu prarukai per savo amziu,rukiau 27 metus,surukydavau po 40 cigareciu ir daugiau per diena,ir numeciau nebaiges skaityti tos knygos,jau greitai bus 3 metai kaip gyvenu be to brudo.As esu dabar laimingas.
mama 2012-08-03 16:20
Rukom,rukom,kam svarbiau rukymas nei sveikata...kam svarb pakelti cigareciu pramone,kas neskaiciuoja per metus kiek praruke,o per gyvenima?Budamas vaikinas -nebendrauciau su rukance panele(saves negerbiancia).Daktaru budama -negydyciau rukanciu ligoniu...Islepusi rukanti zmonij-skaudulys tevams,zili plaukai ir ligu gausa.Reikia tik labai panoreti drausminti ir graziuoju tartis su savo samone ir pasamone tikiu,rezultatas ateis...
Boika 2012-07-19 21:10
perskaiciau ta allen carr po poros h vel ejau rukyt ir dabar rukau ir nezinau kaip mest,maximum meciau dviem dienom ir trecios dienos ryte iskart ejau pirkt rukyt,o tos dvi dienos buvo labai labai sunkios,labai letai laikas ejo nors ir uzsijemimu turejau.Nezinau patarkit ka nors ir man
sona 2012-06-23 16:52
tikrai npatariu valgyt tiek saldainiu kiek valgo madona! paskaitykit Allen Carr „Lengvas būdas mesti rūkyti“ knyga padeda ir nereiks apsiryti!