Specialistų patarimai, kaip atsisakyti žalingų įpročių

Specialistų patarimai, kaip atsisakyti žalingų įpročių

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, vienas 15 m. ir vyresnis Lietuvos gyventojas vidutiniškai per metus suvartoja 11,4 litro absoliutaus alkoholio, o beveik kas ketvirtas tautietis kasdien rūko. Net penktadalis Lietuvos mokinių bent kartą gyvenime vartojo raminamuosius ar migdomuosius vaistus, gydytojui nepaskyrus. Laidos „Sveikata.lt“ komanda parengė interviu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus, vyr. specialistėmis Laura Bieliauskiene, Sandra Brigyte ir Rūta Gedminiene, kuriame aiškinsimės, kaip atsisakyti žalingų įpročių.

 

Pradėkime pokalbį apie rūkymą. Ką rodo tyrimai, ką pastebi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas?

 

Pats populiariausias tabako gaminys Lietuvoje – vis dar yra tradicinės cigaretės. Nors pastaraisiais metais mažėja tradicinių tabako gaminių vartojimas, jau kelerius metus yra pastebima tendencija, jog tiek vyresnėje, tiek jaunesnėje amžiaus grupėje, elektroninės cigaretės sparčiai vejasi tradicinius tabako gaminius. Iš tiesų, tiek dėl psichologinės, tiek dėl fizinės priklausomybės nuo tabako, metimo rūkyti procesas yra ilgas ir užtrunkantis. Sėkmės istorijų nėra tiek daug, kiek jų norėtųsi. Departamentas jau šešerius metus administruoja svetainę www.nerukysiu.lt, kurioje galima pamatyti interaktyvų žmogaus kūną ir tabako poveikį organizmui. Iš tiesų Lietuvoje žmogus, norintis mesti rūkyti, tikrai gali sulaukti pagalbos. Žmonės konsultuojami ir telefonu, ir elektroniniu paštu, rengiamos grupinės konsultacijos ir užsiėmimai.

 

Gal galite plačiau papasakoti apie interneto svetainę tėvams kaveikiavaikai.lt? Ką naudingo mamos ir tėčiai ras šioje svetainėje?

 

Ši svetainė, kaip ir atspindi pavadinimas, yra sukurta tėvams. Ji sudaryta panašiai kaip tėvystės įgūdžių ugdymo programos, kurias sudaro ne tik teorinės, bet ir praktinės pamokos – patarimai, įvairios užduotys, kurias galima atlikti su savo vaikais. Taip pat dauguma pamokų turi video medžiagą, o pamokų pabaigoje galima atlikti žinių patikrinimo testą. Be to, neseniai atsirado elektroninių cigarečių bei vaikų piktnaudžiavimo vaistais temos.

 

O kodėl būtent piktnaudžiavimo vaistais tema? Ar ji aktuali ir tarp vaikų?

 

Kai kurie vaistai yra priskiriami psichoaktyviosioms medžiagoms ir gali būti pavojingi sveikatai, jei yra nesilaikoma gydytojo nurodymų ar instrukcijų. Iš tiesų tyrimai rodo tarp vaikų didėjantį piktnaudžiavimą vaistais. 2019 m. Europos mokyklose buvo atliktas alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tyrimas. Jo duomenimis – penktadalis 15-16 m. Lietuvos mokinių yra vartoję raminamuosius ar migdomuosius vaistus, nepaskyrus gydytojui. Yra labai pavojinga, kai vaikai maišo receptinius vaistus su alkoholiu ar narkotikais. Piktnaudžiaujama yra įvairiais vaistais, žinoma, daugiausia raminamaisiais ar migdomaisiais, tačiau taip pat ir vaistais nuo skausmo, stimuliuojančiais vaistais. Kartais vaikai, siekdami apsvaigti, suvartoja labai didelę vaistų nuo peršalimo dozę, todėl atsiranda didelė rizika perdozuoti.

 

Kam skirta svetainė askritisikas.lt ir koks jos tikslas?

 

Jauniems asmenims yra labai sudėtinga priimti atsakingus sprendimus ir tai sąlygoja nuolatos besikeičiantis kontekstas. Internete talpinama be galo daug nuorodų, kurios klaidina jaunus asmenis dėl psichoaktyvių medžiagų vartojimo. Taip pat daugėja naujų psichoaktyvių medžiagų ir sąlygų jas įsigyti. Psichoaktyvių medžiagų grupei priklauso narkotinės ir psichotropinės medžiagos, alkoholis ir tabakas, kofeinas ir pan. taigi, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, atsižvelgdamas į geriausią kitų šalių patirtį ir reaguodamas į vyraujančias tendencijas, 2018 m. pabaigoje sukūrė interaktyvią interneto svetainę jaunimui nuo 14 m., kurios pagrindinis tikslas – paskatinti jauną žmogų kritiškai vertinti gaunamą informaciją, priimti teisingus sprendimus, prasmingai leisti laisvalaikį, sveikai gyventi. Svetainę sudaro dešimt rubrikų, kuriose galima rasti informaciją susijusią su psichoaktyviosiomis medžiagomis, taip pat galima rasti kontaktus, kur jaunas žmogus gali kreiptis, jeigu jam reikia pagalbos. Ir, žinoma, nuorodos, kaip galima prasmingai praleisti laisvalaikį.

 

Gal galite plačiau papasakoti, ką naudingo jaunimas ras svetainėje ir kokia informacija svetainėje dažniausiai ieškoma?

 

Daug lankytojų lankosi tokiose rubrikose, kaip psichoaktyviųjų medžiagų abėcėlė, kurioje talpinami psichoaktyvių medžiagų aprašymai, poveikis, rizika. Taip pat yra mitų ir faktų skiltis, kurioje kiekvienas gali pasitikrinti, ar tai, ką jis žino apie psichoaktyviąsias medžiagas, nėra tik mitai.

 

Kuo svarbios tokio pobūdžio svetainės? Kuo jos naudingos?

 

Svarbu tai, kad svetainės yra pasiekiamos internetu, o žmonės dažniausiai pagalbos ar informacijos ir ieško būtent internete. Žinoma, ne visa informacija būna patikima ar teisinga, todėl labai svarbu, kad egzistuotų tokios svetainės, kurių pateikiama informacija galima pasitikėti. Šios svetainės ne tik informuoja visuomenę, tačiau griauna mitus, skatina sąmoningumą, kviečia kreiptis pagalbos.

 

Laida „Sveikata.lt“ – kiekvieną šeštadienį 9:30, per žiūrimiausią televiziją TV3!

Komentarai