Nugaros skausmas – tai įvairaus pobūdžio diskomfortas ar skausmas, lokalizuotas kaklinėje, krūtininėje ar juosmeninėje stuburo dalyje. Jis gali būti trumpalaikis arba lėtinis, pasireiškiantis kaip bukas maudimas, aštrus dūrimas ar spaudimas, kartais plintantis į kitas kūno sritis.
Nugaros skausmas nėra atskira liga, o veikiau simptomas, kuris gali atsirasti dėl įvairių struktūrinių, funkcinų ar biomechaninių pokyčių. Jis gali būti susijęs su stuburo, raumenų, sąnarių, diskų, nervų ar net vidaus organų veikla.
Nugaros skausmas yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių žmonės kreipiasi į gydytojus ar praleidžia darbingas dienas, ir gali smarkiai paveikti gyvenimo kokybę bei fizinį aktyvumą.
Nugaros skausmas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, susijusių tiek su fizinėmis apkrovomis, tiek su struktūriniais pokyčiais ar sveikatos sutrikimais. Štai pagrindiniai veiksniai, lemiantys jo atsiradimą:
Daugeliu atvejų nugaros skausmas kyla dėl kelių veiksnių kombinacijos, todėl svarbu išsiaiškinti tikslią priežastį, kad būtų galima taikyti tinkamą gydymą ar prevenciją.
Tikslių tyrimų poreikį lemia skausmo pobūdis, trukmė, paciento amžius ir rizikos veiksniai, todėl svarbu gydytojo konsultacija, kad būtų išvengta nereikalingų ar netikslių ištyrimų.
Nugaros skausmas gydomas pagal jo kilmę, intensyvumą ir trukmę, derinant medikamentinį, fizinį ir elgsenos gydymą. Gydymo tikslas – palengvinti skausmą, atkurti judrumą ir išvengti pasikartojimo. Štai pagrindiniai gydymo principai:
Svarbu pabrėžti, kad daugeliu atvejų nugaros skausmas yra laikinas ir praeina per kelias savaites, tačiau aktyvus paciento dalyvavimas gydyme yra esminis greitam pasveikimui ir atkryčio prevencijai.
Nugaros skausmas, ypač jei tampa lėtinis ar nėra tinkamai gydomas, gali sukelti daugybę komplikacijų, kurios veikia ne tik fizinę, bet ir psichologinę sveikatą. Viena dažniausių komplikacijų – judėjimo ribotumas, kai dėl skausmo žmogus pradeda vengti fizinės veiklos, o tai ilgainiui lemia raumenų silpnėjimą, sąnarių sustingimą ir laikysenos pokyčius.
Dėl ilgalaikio nugaros skausmo dažnai atsiranda raumenų disbalansas, kai kai kurios raumenų grupės tampa pernelyg įtemptos, o kitos – silpnos. Tai dar labiau išbalansuoja stuburo apkrovą ir gali sukelti antrinius skausmus kituose kūno taškuose – kakle, pečiuose ar klubų srityje.
Kita rimta komplikacija – nervų pažeidimas, kuris gali pasireikšti tirpimu, dilgčiojimu, jėgos sumažėjimu ar net raumenų atrofija, jei nugaros skausmą sukelia disko išvarža ar stuburo kanalo stenozė. Tokie neurologiniai simptomai gali pabloginti kasdienę funkciją, sutrikdyti vaikščiojimą ar net šlapinimosi bei tuštinimosi kontrolę.
Psichologinės pasekmės taip pat dažnos – lėtinis skausmas dažnai sukelia nemigą, nuotaikos sutrikimus, depresiją ar nerimą, o ilgainiui gali sumažinti motyvaciją dirbti ar bendrauti. Be to, nugaros skausmas gali tapti darbo netekimo ar socialinės izoliacijos priežastimi, ypač jei nėra tinkamai įvertinamas ir gydomas.
Svarbu laiku reaguoti į nugaros skausmą, kad būtų išvengta jo chronizacijos ir rimtų fizinių bei emocinių padarinių, kurie reikšmingai blogina gyvenimo kokybę.
Nugaros skausmo galima išvengti ar gerokai sumažinti jo riziką, jei reguliariai rūpinamasi stuburo ir raumenų sveikata bei koreguojami kasdieniai įpročiai. Pirmiausia svarbu laikytis taisyklingos laikysenos tiek sėdint, tiek stovint ar keliant daiktus – nugarą laikyti tiesią, pečius atpalaiduoti, vengti susikūprinusios padėties.
Reguliarus fizinis aktyvumas – vienas efektyviausių būdų išvengti skausmo. Pratimai, stiprinantys pilvo ir nugaros raumenis, ypač padeda stabilizuoti stuburą. Rekomenduojama pasirinkti mažiau stuburą apkraunančias veiklas, tokias kaip plaukimas, vaikščiojimas ar tempimo pratimai.
Ergonomiška darbo aplinka taip pat labai svarbi. Naudinga reguliuoti kėdės aukštį, darbo stalo poziciją, kompiuterio ekraną ir pasirūpinti, kad kūnas ilgą laiką nebūtų toje pačioje padėtyje. Pertraukos, tempimo pratimai ar padėties keitimas bent kas 30–60 minučių – būtina prevencinė priemonė.
Sveikas kūno svoris padeda išvengti papildomos apkrovos stuburui, ypač juosmens srityje. Taip pat svarbu atsisakyti rūkymo, kuris blogina kraujotaką ir lėtina audinių atsinaujinimą, bei valdyti stresą, nes įtampa dažnai pasireiškia raumenų įsitempimu ir skausmu.
Tinkamas poilsis ir miegas taip pat reikšmingi – rekomenduojama naudoti ortopedinį čiužinį, miegoti ant nugaros ar šono, vengti nepatogių pagalvių.
Sąmoningas kasdienių veiksmų atlikimas, tokie kaip teisingas sunkių daiktų kėlimas (iš pritūpimo, laikant nugarą tiesiai), gali padėti išvengti staigių traumų ar raumenų pertempimo.
Prevencija prasideda nuo kasdienių smulkmenų, o jų laikymasis ilgainiui padeda palaikyti sveiką stuburą, gerą fizinę savijautą ir išvengti tiek ūmaus, tiek lėtinio nugaros skausmo.
Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.
Kitas faktas