Sausų akių sindromas

Akių
Apibrėžimas
Sausų akių liga ar sindromas kyla, kai žmogaus akys dėl ašarų plėvelės sutrikimo yra nepakankamai drėkinamos.
Priežastys
Mūsų akys yra nuolat drėkinamos tam tikro drėkinamojo sluoksnio – ašarų plėvelės, kuri saugo akis nuo įvairių infekcijų. Ragenoje atsiradus sausai vietelei, akys iš karto į reaguoja lyg į svetimkūnį – parausta, bijo šviesos, dega. Tai reiškia, kad žmogaus akys yra nepakankamai drėkinamos, būtent dėl ašarų plėvelės sutrikimo – nepakankamo drėgmės kiekio. Akys sausėja dėl daugelio priežasčių.

Vasarą akis sausina karštas oras, vėjas, dulkės, dūmai, oro kondicionieriai. Žiemos metu būtina saugotis šalčių, sausinančių akis, drėkinti patalpų orą.
Senstant akys sausėja savaime, tad dauguma vyresnių nei 40 metų žmonių jau gali pajusti pirmus akių sausumo ligos požymius. 75 proc. vyresnių nei 65 m. žmonių gerai žino, kas yra sausos akys.
Tiems, kurie dirba su kompiuteriais, dažnai žiūri televizorių, dievina kompiuterinius žaidimus, akys sausėja nuo nepakankamo mirksėjimo. Normaliai žmogus mirksi apie 12-15 kartų per minutę, o įsistebeilijus į ekraną mirksime daug rečiau, tad ašarų plėvelė mažiau drėkina mūsų akis.
Jos sausėja ir dėl vaistų – kontraceptinių tablečių, antihistamininių preparatų, vaistų nuo slogos, kosulio, širdies, kitų ligų.
Taip pat dėl organizmo hormoninių pokyčių – nėštumo, menstruacijų, kūdikio žindymo. Moterys menopauzės metu dažnai skundžiasi sausomis akimis.
Kontaktiniai lęšiai, įvairūs akių uždegimai, kitos ligos taip pat gali būti akių sausėjimo priežastis.
Simptomai
Akių skausmas mirkčiojant
Akina ryški šviesa
Akių sausumas
Akių niežėjimas
Akių nuovargis
Sunkūs vokai
Išskyros iš akių
Sunku atsimerkti rytais
Regėjimo sutrikimai
Akių paraudimas
Eiga
Išsausėjus akims rytais sunku atsimerkti, pacientai jaučia skausmą mirkčiojant, akys bijo šviesos, mato tai geriau, tai blogiau. Akių išsausėjimą rodo ir niežėjimas, nuolatinis pavargusių akių jausmas, sunkūs vokai, padidėjęs gleivių kiekis. Paraudimas padidėja ir padaugėja gleivių rytais, kiti simptomai ryškesni vakare. Sausų akių liga yra sunkiai diagnozuojama, kadangi sausos akys būna ir sergant kitomis ligomis. Drauge su kitomis ligomis sausos akys vadinamos chroniška liga – sausų akių sindromu, kuri yra praktiškai nepagydoma.
Komplikacijos
Ilgainiui liga tampa lėtine.
Tyrimai
Liga diagnozuojama įvertinus paciento skundus.
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Lietuvoje kasmet užregistruojama per 100.000 sezoninio gripo atvejų.

Kitas faktas