4 faktai apie dažniausiai diagnozuojamą odos vėžio formą – bazaliomą

4 faktai apie dažniausiai diagnozuojamą odos vėžio formą – bazaliomą
@ Shutterstock

Siūlome susipažinti su keturiais svarbiausiais faktais apie dažniausiai diagnozuojamą odos vėžio formą – bazalinių ląstelių karcinomą, paprasčiau vadinamą – bazaliomą.

Pagrindinis sukėlėjas – saulės spinduliai

Saulės poveikis yra naudingas sveikatai daugeliu aspektų, tačiau tinkamai nepasirūpinus apsauga nuo utravioletinių spindulių, ji gali sukelti ir nemalonių rūpesčių – pavyzdžiui, bazaliomą. Šis piktybinis odos navikas dažniausiai atsiranda veido srityje – akių kampučiuose, šalia lūpų, ausų krašteliuose. Bazaliomoms būdingas daugybiškumas, t. y. keli židiniai įvairiose kūno vietose, tad šis odos susirgimas gali būti aptinkamas ir kitose atvirose kūno vietose – sprando srityse, galvos plaukuotoje dalyje, galūnėse ir kt. Todėl esant vidutiniam bei aukštam UV indeksui rekomenduotina nepamiršti naudoti apsauginių kremų.

Ligą galima pastebėti patiems

Odos vėžys – vienas iš piktybinių susirgimų, kurį gali pastebėti pats žmogus. Be abejonės, pastebėti įtartinus darinius ant galvos ar ant nugaros, pačiam žmogui sudėtinga. Tokiu atveju visuomet gali padėti artimasis. Dar vienas patarimas – geras apšvietimas ir didelis veidrodis vonios kambaryje. Tai puiki priemonė laiku pastebėti ne tik bazaliomą, bet ir kitus odos susirgimus.

Ši liga neskausminga

Ne paslaptis, kad būtent fizinis skausmas paskatina greičiau kreiptis į mediką. Tuo tarpu pradinių stadijų bazalioma skausmo nesukelia, todėl ir į gydytojus žmonės kreiptis delsia. Paplitusi klaidinga nuomonė, kad tik skausmą sukelianti liga yra pavojinga. Tyli liga dažnu atveju gali sukelti dar liūdnesnes pasekmes. Tad jeigu pastebimas įtartinas odos darinys ir jis nepraeina per maždaug dvi savaites net vartojant specialius gydymui skirtus tepalus, būtina kreiptis konsultacijos į dermatologą.

2 psl. »

Komentarai