Ką reikėtų žinoti apie Laimo ligą

Ką reikėtų žinoti apie Laimo ligą

Laimo liga – tai infekcinis susirgimas, perduodamas Borreliaburgdorferi bakterija užsikrėtusių erkių. Į erkės organizmą ši liga patenka įkandus sergantiems gyvūnams, pavyzdžiui, elniui ar paprasčiausiai pelei. Tikrai ne visos erkės yra infekuotos, todėl jų įkandimas gali praeiti be jokių šalutinių poveikių. Tačiau jei erkutė užsikrėtusi, tuomet turėtumėte žinoti, kad užkrato perdavimo rizika yra tiesiogiai proporcinga erkės buvimo žmogaus kūne laikui. Kitaip tariant, kuo ilgiau ji bus įsisegusi ir gers kraują, tuo didesnė tikimybė, kad susirgsite.

1-4 savaitės po infekuotos erkės įkandimo, dauguma žmonių pastebi pirmuosius Laimo ligos simptomus. 70%-80% atvejų įkandimo vietoje atsiranda žiedo formos bėrimas – migruojanti eritema. Kai kuriems prasideda gripą primenantys negalavimai: pakilusi temperatūra, galvos skausmai, šaltkrėtis, nuovargis, limfmazgių patinimai, sąnarių ir raumenų skausmai.

Jei liga nebuvo nustatyta ankstyvoje stadijoje ir gydoma, infekcija gali išplisti po visą kūną ir pažeisti kraujotaką, širdies ir nervų sistemą. Tai vyksta 1-4 mėnesių laikotarpyje nuo įkandimo. Gali atsirasti nauji bėrimai, pasikartojantys kūno skausmai ir galūnių silpnumas. Sunkesniais atvejais gali suparalyžuoti veido raumenis, prasidėti tachikardija ar net dingti atmintis.

Tai – sunkiausia ligos stadija, atsirandanti visiškai negydant ligos arba paskyrus netinkamus vaistus (įprastai ši stadija prasideda praėjus daugiau nei pusmečiui nuo įkandimo). Sąnarių skausmai tampa lėtiniais, pažeidžiama periferinė nervų sistema, taigi žmogus gali prasčiau orientuotis situacijoje, prasideda rimtos širdies problemos.

Sergantysis Laimo liga nėra pavojingas aplinkiniams, nes ši liga neperduodama žmogaus žmogui. Vienintelis atvejis, kurio reikėtų baimintis, tai naminiai gyvūnėliai, kurie dažnai parsineša erkučių iš lauko. Jei užkrėsta erkė atkibs nuo gyvūno ir įsisegs į žmogaus kūną – Laimo ligos tikimybė bus labai didelė. Erkė – vienintelis padaras, galintis užkrėsti Laimo liga, taigi baimintis kitų vabzdžių, pavyzdžiui uodų, blusų ar musių – neverta.

2 psl. »

Komentarai (3)

simonas 2012-02-21 22:21
negalima, nes antibiotikai stiprus ir pazeidzia organizma. Reikia tarp antibiotiku daryti pertrauka
regina 2012-02-21 22:19
kodel negalima antru antibiotiku?
virha 2012-02-21 22:19
mano draugui buvo laimo liga. Pastebejo laiku, bet paskirti antibiotikai nepadejo, o antru skirti is karto negalima, tai teko laukti

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas