Nekontroliuojamas cukrinis diabetas gali lemti ankstyvą mirtį: štai ką svarbu žinoti

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Nekontroliuojamas cukrinis diabetas gali lemti ankstyvą mirtį: štai ką svarbu žinoti

Cukrinis diabetas plinta lyg epidemija – sergančiųjų skaičius sparčiai auga visame pasaulyje. Lietuvoje ši liga diagnozuota beveik 130 tūkstančių žmonių. Tačiau dar beveik toks pats skaičius lietuvių nė nenutuokia, kad serga antro tipo cukriniu diabetu.  Ir tai yra virš šimto tūkstančių mūsų gyventojų, tarp kurių galite būti ir jūs, arba jūsų artimasis. Kaip antsvoris susijęs su antro tipo cukriniu diabetu, ir kodėl diabetu sergantis žmogus labiau rizikuoja patirti infarktą? 

 

Nutukimas  lėtinė liga

 

Gydytoja endokrinologė  prof. Džilda Veličkienė sako, kad dauguma sergančiųjų antro tipo cukriniu diabetu turi antsvorio, arba serga nutukimu. 

 

Jai pritaria ir gydytoja dietologė Edita Gavelienė. Medikė atvira  dauguma antsvorio turinčių žmonių nė nesusimąsto, kad nutukimas yra lėtinė liga, kuria reikia gydyti. Negydomas nutukimas gresia diagnoze  antro tipo cukrinis diabetas. Mat net devyni iš dešimties sergančių antro tipo cukriniu diabetu yra nutukę.

 

Tik valios pastangomis svorio nenumesite

 

„Žmonės patys savo valios pastangomis negali numesti svorio.  Nutukus sutrinka fiziologija, medžiagų apykaita ir alkio centrų veikla. Nutukę žmonės turi didesnį apetitą dėl sutrikusios alkio centrų veiklos smegenyse, šie žmonės nejaučia sotumo. Praktiškai neįmanoma apgauti savo fiziologijos ir tik valios pastangomis numesti svorio. Organizmas kovoja prieš mus pačius. Todėl tai yra liga, kurios gydymui dažniausiai reikia vaistų.”, – pasakojo E. Gavelienė. 

 

Antro tipo cukrinis diabetas pagydomas? 

 

Tačiau jei jau sergate antro tipo cukriniu diabetu ir gydotės nutukimą, yra vilčių pasveikti. 

 

„Moksliniai tyrimai įrodo, kad neilgai antro tipo cukriniu diabetu sergantis žmogus, pavyzdžiui, penkerius metus, numeta 10-15 proc. savo svorio, bent jau metams – diabetas gali atsitraukti”, – sako prof. D.Veličkienė. 

 

Diabetas ir širdies ligos eina kartu

 

Sergantys antro tipo cukriniu diabetu privalo ne tik gydyti nutukimą ir kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. 

 

„Dažniausiai pacientai, kurie serga antro tipo cukriniu diabetu, serga ir kitomis lėtinėmis ligomis. Ypač dažnai juos lydi kardiologinės ligos. Esu pastebėjusi, kad kardiologinės ligos tokiems pacientams žymiai sunkiau pasiduoda gydymui. Tad cukrinį diabetą  reikia valdyti kompleksiškai”, – įsitikinusi profesorė. 

 

Kardiologijos profesorius Pranas Šerpytis patvirtina, kad diabetas ir širdies ligos neišvengiamai susiję. Antro tipo cukriniu diabetu sergančio žmogaus net kraujagyslės ir širdis skiriasi nuo sveiko žmogaus. Jos yra pažeistos.

 

„Pro pirštus į cukrinį diabetą žiūrinčiam žmogui, būtina pasakyti, kad ši liga gali iššaukti infarktą, insultą, širdies nepakankamumą ir ankstyvą mirtį”, – perspėja P.Šerpytis. 

 

Progresyvus ir kompleksinis diabeto gydymas džiugina

 

Net trečdalis kardiologo pacientų serga cukriniu diabetu. Pasak profesoriaus, sergančiam cukriniu diabetu svarbu žinoti, kad norint sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką vien insulino nepakanka. Būtina vartoti kompleksinius vaistus. 

 

„Šiandien turime naują cukrinio diabeto gydymą, naujas vaistų grupes, kurios ne tik kontroliuoja gliukozės kiekį, mažina kūno svorį, bet svarbiausia – mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Rezultatai puikūs! Tad noriu paraginti visus cukrinio diabeto pacientus ieškoti pagalbos ir laukti teigiamų kompleksinio gydymo rezultatų”, – sako D. Veličkienė. 

 

Šiandien galimybės gydyti cukrinį diabetą yra labai pažangios. Todėl jeigu nesiseka pasiekti glikemijos tikslų, jeigu nesikoreguoja kilogramai ar turite kardiologinių problemų  – kreipkitės į gydytoją.

Komentarai (3)

Genovaitė 2023-03-16 16:09
Svoris auga vaistus geriu,dūstu,valgau du kart paroje,cukraligė žudo mane.
Vilma 2023-02-06 19:04
Pas mane antro tipo diabetss nekontroliuojamas
Vilma 2022-11-27 20:40
Sergu antro tipi diabetic jau 16metu his nekontroliuojamas insulin as nepadeda ka daryti