Šlapimo nelaikymo problema ir jos sprendimo būdai

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Šlapimo nelaikymo problema ir jos sprendimo būdai

Įvairūs sveikatos sutrikimai gali priversti nepatogiai jaustis ir net sukelti socialinių bei psichologinių problemų. Viena iš tokių, itin dažnai pasitaikančių moterims, yra šlapimo nelaikymas. Deja, bet ne visi pacientai noriai apie tai kalba ir visai be reikalo – šiuo metu yra išrasta puikių būdų, kaip galima apsisaugoti nuo nepatogių situacijų ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Laida „Sveikata.lt“ supažindina su šlapimo nelaikymo problema ir jos sprendimo būdu! 

 

Daugiau nei vienas tipas 

 

Paprastai įvardijant, šlapimo nelaikymas yra nevalingas ištekėjimas. Dėl šios problemos savo gyvenimą riboja net 300 tūkst. Lietuvos moterų. Vyrams liga pasitaiko taip pat, tačiau dešimčia kartų rečiau. Klaidinga yra manyti, kad šlapimo nelaikymas susijęs tik su vyresniu amžiumi. Moterys su šia problema susiduria jau nuo 18 – iolikos metų, o vyrai – nuo 45 – erių. Ypač tikėtinas problemos padidėjimas yra po gimdymo. Šlapimo nelaikymas gali būti įvairus, todėl supažindiname jus su skirtingais tipais: 

 

· Įtampos šlapimo nelaikymas. Tai reiškia, kad šlapimas gali nevalingai ištekėti tuomet, kai jūsų kūnas yra įsitempęs, pvz.: juokiantis, kosėjant arba čiaudint. Šis tipas itin retai pasitaiko tarp vyrų, labiau būdingas yra moterims. 

· Skubos šlapimo nelaikymas. Ši problema susijusi su staigiu noru šlapintis. Tai gali būti pilnas šlapimo pūslės ištuštinimas arba vos keli maži lašeliai. Tokio tipo priežastys įvairios – prostatos problemos, šlapimo takų infekcija, arba tiesiog išgertas didelis kiekis skysčių. 

· Mišrus šlapimo nelaikymas. Toks tipas pasireiškia, kai susimaišo abi aukščiau įvardintos būklės. Ištekėti gali tiek dėl staigaus noro, tiek dėl kūno įsitempimo. 

· Persipildymo šlapimo nelaikymas. Atsiranda tuomet, kai šlapimo pūslė negali pilnai išsituštinti ir po truputį pripildo užsilikęs šlapimas. Dažna priežastis yra šlaplės užspaudimas, kurį sukelti gali padidėjusi prostata. 

· Neurologinis šlapimo pūslės sutrikimas. Šis sutrikimas gali atsirasti, kuomet pažeidžiamos smegenys arba pažeisti nervai. Gali atsirasti tiems, kurie kenčia nuo trauminių pažeidimų, insulto, Parkinsono ligos. 

· Varvėjimas po nusišlapinimo. Tai gali nutikti dėl to, kad šlaplėje vis dar likę šlapimo. Šis negalavimas dažnesnis vyrams. 

· Funkcinis šlapimo nelaikymas. Tai reiškia, kad negalite laiku pasiekti tualeto, dėl tam tikro nejudrumo. 

 

Gelbsti šlapimo grafikas 

 

Tam, kad galėtumėte išspręsti susidariusią situaciją yra svarbu ištirti, dėl kokių priežasčių nelaikote šlapimo, todėl svarbu kreiptis į gydytojus ir nupasakoti problemą. Tyrimus dėl šlapimo nelaikymo atlieka urologai bei ginekologai. Paprastai pacientų yra prašoma pildyti šlapinimosi grafiką, registruoti jame šlapinimosi laiką bei kiekį. Toks grafikas labai pagelbėja gydytojui nustatant diagnozę. 

 

Svarbu suprasti, kad šlapimo nelaikymas ne liga, o simptomas. Todėl jokiu būdu negalima gydytis patiems. Leiskite apžiūrėti jus gydytojui, kad jis nustatytų tinkamą diagnozę ir paskirtų gydymą. 

 

Gyvenimas nesustoja 

 

Suprantama, kad šlapimo nelaikymas gali nemaloniai nuteikti, priversti jaustis nesaugiai. Gydytojai teigia, kad pacientai nenori kalbėti apie tokį sveikatos sutrikimą, todėl negauna tinkamos pagalbos ir apriboja savo gyvenimą. Dauguma ima vengti tolimesnių kelionių, atsiriboja nuo socialinio gyvenimo, atsisako mėgstamos veiklos, netgi sutrinka lytinis gyvenimas. 

 

Laidoje „Sveikata.lt“ kalbinti apsaugą nuo pratekėjimo teikiančios įmonės „Dailee“ atstovai Tomas Jancevičius ir Jonas Vencpolis tvirtina, kad dvidešimt pirmas amžius nebėra tas laikas, kai dėl šlapimo nelaikymo turėtume save riboti. Šiuo metu sukurtos apsaugos yra itin plonos, todėl nesimato po drabužiais ir užtikrina apsaugą. Esame įpratę manyti, kad kuo apsauga storesnė – tuo patikimesnė, tačiau taip jau seniai nebėra. „Jei būtume likę prie tokio mąstymo, vis dar važinėtume „Žiguliais“, niekas neišradinėtų naujų automobilių, neieškotų komforto.“ - teigia laidos pašnekovai. Svarbiausia renkantis apsaugą yra atkreipti dėmesį į dydį – per didelė apsauga neužtikrina nepratekėjimo, na o per maža, dėl trinties gali sukelti odos problemų. Su apsauginėmis priemonėmis galite drąsiai užsiimti veikla, kuri jums patinka ir nesijaudinti dėl šlapimo nelaikymo. 

 

Visa svarbiausia informacija apie jūsų sveikatą – sekmadieniais, 9 val. ryte, laidoje „Sveikata.lt“ per TV3!

Komentarai