Tik pusė suaugusiųjų palaikytų paauglį neplanuoto nėštumo atveju

Tik pusė suaugusiųjų palaikytų paauglį neplanuoto nėštumo atveju

„Parengti nepilnametį lytiniams santykiams tėvai yra pasirengę tik iš dalies, nes jie patys neturi pakankamai žinių ir informacijos. Suaugusieji dažniausiai pasakoja apie lytiniams santykiams tinkamą amžių, supažindina su pasekmėmis – neplanuotu nėštumu ar infekcinėmis ligomis, tačiau per mažai dėmesio teikia neplanuoto nėštumo prevencijai“, – sako Esmeralda Kuliešytė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė.

Ketinimai ir veiksmai skiriasi

Pasak E. Kuliešytės, 37,8 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad žinių apie kontracepciją paaugliai pirmiausia turi gauti iš tėvų, tačiau kalbėdami lytinių santykių tema pirmiausia apie kontracepciją papasakotų vos 5,2 proc.

11 proc. gyventojų nepilnamečiams pirmiausia kalba apie lytiniams santykiams tinkamą amžių, 6,4 proc. – apie emocinio ryšio su partneriu svarbą, 4,8 proc. sako įspėjantys dėl neplanuoto nėštumo, o 2,1 proc. – lytiškai plintančių infekcijų.

Beveik pusė apklaustųjų (46,6 proc.) apie lytinius santykius yra linkę pateikti fragmentinę informaciją – pasakoja apie viską po truputį. 10,5 proc. gyventojų nepilnamečiams apie lytinį gyvenimą nieko nepasakoja, nes nežino, kaip su nepilnamečiu kalbėtis šia tema. Vyrai dažniau nei moterys nurodė nekalbantys su paaugliais apie lytinį gyvenimą.

„Dabartiniai suaugusieji neturėjo tinkamo pavyzdžio vaikystėje iš savo tėvų, kaip, kada ir ką reikėtų kalbėti su savo vaiku apie intymų gyvenimą ir jo pasekmes. Taigi, suaugusieji turėtų suprasti, kad pirmiausia reikia pasirūpinti savo pačių lytiniu švietimu, kad mokėtų vaikui suprantama kalba papasakoti, paaiškinti, diskutuoti“, – sako Karolina Bajoriūnienė, psichologė.

2 psl. »

Komentarai