Vegetarizmas: sveikas gyvenimo būdas ar psichikos sutrikimas? (I dalis)

Vegetarizmas: sveikas gyvenimo būdas ar psichikos sutrikimas? (I dalis)

Pasaulio sveikatos organizacija neseniai paskelbė naują ligų klasifikaciją. Įdomiausia tai, kad psichinių ligų sąraše atsidūrė ir vegetarizmas. Ar tai reiškia, kad PSO vegetarizmą laiko psichikos sutrikimu, ar yra kokių kitų priežasčių? PSO pozicija nesuprantama ir Amerikos dietologų asociacijai, kuri įsitikinusi, kad vegetarizmas daro teigiamą poveikį sveikatai.

Jei pažvelgtumėm į naujos klasifikacijos F63.8 punktą, greta įpročių ir potraukių sutrikimų rastume žalio maisto valgymą ir vegetarizmą. Viena iš šio punkto atsiradimo priežasčių buvo ta, kad Ispanijos mieste Malagoje viena praktiškai vien žalią maistą valganti šeima savo griežta dieta privedė vaikus iki visiško išsekimo. Jeigu pažvelgtumėm į tai skeptiškai, kiltų klausimas: kas bendra tarp žalio maisto valgymo ir vegetarizmo? Sekant tokia logika, išeitų, kad jeigu kas nors persistengtų ant bėgimo takelio, tai taip pat būtų galima traktuoti žalingu įpročiu arba psichiniu sutrikimu.

Išsiaiškinkime, kas yra vegetarizmas, kurį jau ne vieną šimtmetį supa mitai ir legendos.

Kas žmones skatina tapti vegetarais?

Kodėl kai kurie žmonės nusprendžia eiti šiuo keliu? Išsiaiškinkime, kokiomis nuostatomis jie vadovaujasi. Visų pirma, daugelis žmonių įsitikinę, kad vegetarizmas mūsų sveikatai yra labai naudingas. Vegetarai su maistu paprastai negauna trans-riebalų, suvartoja mažiau cukraus ir druskos, tačiau jų racione yra daugiau produktų, kuriuose gausu ląstelienos. Tokie žmonės dažniausiai sveria mažiau. Natūralu, kad visa tai sveikatai daro teigiamą poveikį.

Antra – vegetarizmas tausoja aplinką, o tai ypač svarbu veganams (itin radikaliems vegetarams). Šiuolaikinės technologijos mūsų planetos ekologijai daro didžiulę žalą. Galvijų auginimui išnaudojama daug resursų: labai daug vandens, tenka iškirsti didelius miškų plotus, kad būtų kur sodinti pašarus. Stambūs raguočiai išskiria daug metano dujų, o tai, kaip teigia mokslininkai, skatina klimato atšilimą. Be to, gyvulininkystė – gana brangus maisto gamybos būdas. Žemdirbyste užsiimantis nedidelis ūkis maistu gali aprūpinti daug daugiau žmonių. Veganizmas – tai indėlis į planetos ekologiją ir žmonijos ateitį.

2 psl. »

Komentarai (17)

alia 2019-09-26 03:19
Mes-materialios planetos gyventojai,todėl natūralu maitintis tais produktais,kurių mums gamta parūpino savuose regionuose.Ezoterikai sako,kad mėsos atsisako tie,kurie labai "įžeminti",prisirišę prie materijos,kad sumažintų žemiškumo svorį ir pakeltų sielos vibracijas. Ir atvirkščiai,kurių sielos veržiasi į dangų,žmonės iš tiesų dvasingi,vibracijos aukštos,tuos "riša" prie materialios žemės gyvuliniu maistu. O kada kam ko reikia,organizmas pats pasako. Svarbiausia jį išgirsti ir suprasti.
alia 2019-09-26 03:10
Ir dar apie gamtos niokojimą auginamais galvijais. Išmaitinti vegetarams reikia vis didesnių ariamos žemės plotų,kurie mažina laukinių žvėrių ir paukščių natūralias populiacijas,atimdami iš jų namus. Taigi,gyvūnų rūšys nyksta,nes veganams reikia morkų. O kur dar GMO,trąšos,pesticidai,herbicidai.... Kiek vandens išnaudojama ir kiek resursų prižiūrint šiltnamius,ypač daug energijos apšvietimui ir apšildymui žiemos metu. Todėl nekalbėkime netiesos-veganai gamtos išteklių tikrai nesaugo.
alia 2019-09-26 03:03
Kodėl žmogaus skrandžio rūgštingumas yra toks kaip ir plėšrūnų,ėdančių žalią mėsą,kaulus,odą? Juk vaisiai nėra toks jau labai sunkiai virškinamas maistas,ar ne? Žmogaus organizmui reikia visokiausio ir kuo įvairiausio maisto. Kitaip organizmas patirs didelį trūkumą vitaminų ir mikroelementų,kurie randami tik gyvulinės kilmės produktuose. Jokie sintetiniai vitaminai neatstos gamtos sukurtų ir nereikia tikėtis,kad sulauksime sveikos senatvės nevalgydami to,ko iš tiesų mūsų kūnui reikia.
Vegan for the planet 2016-07-15 13:38
Labai geras straipsnis. Galejot daugiau ir apie veganizma pasneket. Man istikruju juokinga kai zmones geria karves piena xd lygtais mazi kudikiai butumet ar ka xd o pats strapsnis man patiko, tik kaip ir sakiau, galejot ir apie kiausinius (aka: vistu menstruacijas) pakalbet ir apie piena (kuriame yra karves puliu, mhmm kaip skanu xd)
Zaliavalge 2016-07-15 13:35
Istikruju, mes gime buti zaliavalgiai, perdaug panasumu su augaledziais ir perdaug skirtumu su meseedziais. Dabar mes esame visaedziai, bet visaedziai yra tik tie gyvunai kuriems sunku susirasti maisto; todel jie turi prisitaikyti prie aplinkos. Ta mes ir padarem, taciau uz tai dabar kenciam nuo sirdies, venu, kraujotakos ligu, veziu ir pan. Taigi, dabar kaip zinom mums nebutina valgyti mesos, nes parduotuves bulviu, zirniu, ryziu, salotu ir pomidoru turi ir ziema. Taciau zmones kazkodel vis dar galvoja kad mums reik mesos. Viskas labai paprasta, anksciau proteviai gyvendavo tik ten kur budavo maisto, jei pasibaigdavo, eidavo ieskoti toliau, logiskai pagalvojus tai ir zirafos negyvena lietuvoj nes cia nebus maisto. zodziu, mes gyvendavom ten kur silta ir ten kur auga musu maistas (tada mes dar nezinojom kaip pasisiuti kailinius ar pasidaryti ieti, todel ir tigru bei zirafu nemedziojom. Tikriems plestunams tokiems kaip liutai ir pan. nereikia ieciu kad pasigautu grobi nes jie turi astrius nagus ir iltis, kadangi mes tokiom dievo dovanom neapdovanoti (kas ir rodo kad neturetumem medzioti gyvunu ir valgyti ju mesa) tai anksciau teko tiesiog skinti bananus). Kaip ir sakiau kai pasibaigia maistas keliaujam ieskoti toliau. Daugelis gyvunu ir dabar migruoja, zmones irgi sukurti migruoti, del to mums taip ir patinka keliauti, tik mes dabar tai darom is malonumo, o anksciau tam kad susirastumem maisto. Ir jeigu kazkokia zmoniu banda sumane gyventi kur salciau ir pamate kad vienitelis ju isgyvenimas yra sernas tai nereiskia kad mes sutverti sernus valgyti. joks zmogus nesugebetu pagauti kiaules lakstancios pievose o jei ir pagautu tai garantuoju kad atkast nepavyktu. Baikit sakyt kad esat sukurti valgyt mesa, nebent galit be ginklu sumedziot lauke lakstancia stirna, tada patikeciau. Be to kudikiui galit paduoti obuoli ir gyva triusiuka, jeigu kudikis valgis triusiuka ir zais su obuoliu tai susisiekit su manim, as jums ferari nupirksiu
Chocho 2016-07-15 13:02
Danute rase kad jos sunu istiko psichoze del zaliavalgystes. Visu pirma nera jokiu tyrimu kurie rodo kad psichoze itakoja mityba. Visu antra, jis buvo zaliavalgis tik 3 savaites, per 3 savaites kunas vos speja suprasti kad tu nevalgai mesos, nebent jeigu ja valgydavai kiekviena diena, todel jeigu manot kad mityba itakoja jusu sunaus liga, tai greiciau jau jusu sunu istiko psichoze del mesos valgymo praeityje. Bet kaip ir minejau, psichozes neitakoja mityba, greiciau stresas, depresija, gali buti ivairus augliai smegenyse, narkotiku vartojimas, miego trukumas ir pan.
neutrale 2015-04-26 21:49
Ka zinau kas perdaug tas nesveika, jeigu eini link krastitunumu tada tikrai ne kas, be to mes visaedziai, ne kokie zoleziai ar plesrunai, be to mes nezinom ka is tiesu musu proteviai valge, o juk laikai keicias dabar ne ledinmetis beje :D esu ta vadinama semi-vegetare(nevalganti raudonos mesos) nors tai kvaila, tas skirtymas vegetaru man juoka kelia esi arba vegetaras ar veganas arba visaedis ir taskas.
vegetarizmas 2014-06-20 01:34
ir kitoks sektantizmas-tikrai turi siek tiek bendro su psichiniu nestabilumu.
už prigimtį 2012-11-18 19:32
Tai kaip tik mūsų prigimtis ir yra valgyti mėsą. Pirmieji žmonės nebuvo tokie protingi, tik todėl valgė tai kas pakliuvo, vystantis protui žmogus suprato kuo maitintis ir tai buvo žvėriena. Juo labiau, kad daug daugiau žmonių nukenčia nuo to vegetarizmo, aišku galbūt dėl to, kad nemoka, tai nėra labai išplitę, Lietuvoje mažai sąlygų tam, bet to manau, tai yra brangus indėlis, ypatingai žiemą. Žinoma, kiekvieno reikalas ką rinktis.. Tik reikia saikingai. :)
DANUTĖ 2012-07-27 10:28
Mano sūnus 27 m. 3 savaites valgė tik žalią maistą:riešutus,sėklas,bulves agurkus ir kt.Gyrėsi, kad puikiai jaučiasi,kad kupinas energijos,neprakaituoja ir t.t. 2012-07-13 jį ištiko psichozė, išvežtas gydytis į psichiatrijos ligoninę. Būkite atsargūs, keisdami mitybos būdą.