Angina (tonzitas)

LOR (ausų, nosies, gerklės)

Eiga

Angina pasireiškia ryklės skausmu (ir ramybės būsenoje, ir ryjant seiles, ir valgant). Dėl didelio skausmo kartais ligoniai nieko nevalgo. Kūno temperatūra pakyla iki 40 laipsnių Celsijaus. Skauda galvą, kartais raumenis, sąnarius. Tonzilės parausta ir paburksta (katarinės anginos atveju). Ant paraudusių tonzilių gali būti gelsvi taškeliai (folikulinė angina) ar baltai gelsvos apnašos (lakūninė angina). Kaklo limfmazgiai padidėja. Dažnai procesas gali prasidėti vienoje pusėje, tuomet skausmas taip pat bus vienoje pusėje, bus padidėjusi tik tos pusės tonzilė, o po kelių dienų uždegimas gali išplisti į kitą pusę.

Svarbiausia gydymo priemonė yra antibiotikai, dažniausiai skiriami penicilinų grupės antibiotikai (pvz., penicilinas, amoksicilinas, amoksicilinas su klavulano rūgštimi), cefalosporinai (pvz., cefazolinas, cefakloras, cefuroksimas) arba makrolidai (pvz., azitromicinas, klaritromicinas). Iš pradžių antibiotikai švirkščiami į veną, nes ligonis nieko negali nuryti, jam skauda gerklę. Tik po kelių dienų pagerėjus būklei, galima skirti geriamuosius vaistus. Dažniausiai gydymo kursas yra iki 10 dienų. Be to, rekomenduojamas šildomas kompresas ant kaklo, aspirinas, vaikams paracetamolis, vitaminas C. Būtinas lovos režimas, švelni dieta, rekomenduojama gerti daug skysčių. Po 10 dienų gydymo reikia pakartoti kraujo ir šlapimo tyrimus. Jei ūminiu tonzilitu sergama kasmet 3 metus arba po kelis kartus per metus, išgydžius tonzilitą po 2-3 mėnesių tonzilės operuojamos.

Priežastys

Pagrindinis ūminio tonzilito sukėlėjas yra streptokokas. Šis mikrobas turi puikias sąlygas daugintis gomuriniuose migdoluose (tonzilėse), nes juose yra kišenės, kuriose mikrobai „jaučiasi kaip šiltnamyje”. Mikrobų griuvimo produktai, toksinai patenka į kraują, tada pasireiškia organizmo intoksikacija, pakyla temperatūra. Mikrobai bei toksiniai produktai patenka į tonzilių limfagysles ir su limfa patenka į artimiausius limfmazgius (tada padidėja kaklo limfmazgiai). Tai pirmas barjeras, kuris neleidžia mikrobams patekti į kraują ir išsivystyti sepsiui. Anginos atsiradimui įtakos turi ir peršalimai bei skersvėjai.

Simptomai

Galvos skausmas
Kaklo limfmazgių skausmas
Kaklo limfmazgių padidėjimas
Rausvas, su baltomis apnašomis tonzilių paviršius
Tonzilių paraudimas
Ryklės skausmas
Raumenų skausmas
Karščiavimas
Bendras silpnumas
Tonzilių paburkimas

Tyrimai

Kraujo tyrime bus padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis (ENG), didelė leukocitozė (padaugėję leukocitų), neutrofilų nuokrypis į kairę ir toksinis jų grūdėtumas. Šlapimo tyrime gali būti randama baltymo, leukocitų ir eritrocitų. Gali būti atliekamas tonzilių apnašų mikrobiologinis tyrimas sukėlėjo ir jo jautrumo antibiotikams nustatymui.

Komplikacijos

Ūminis tonzilitas gali komplikuotis reumatu, inkstų uždegimu (nefritu), sąnarių uždegimu (poliartritu).
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti

Kitas faktas