Kaip rūpintis savimi po prostatos operacijos?

Kaip rūpintis savimi po prostatos operacijos?
Gydytojas konsultuoja vyrą apie prostatos sveikatą, Peakstock | Shutterstock

Prostata (arba priešinė liauka) yra nedidelė vyrų liauka, esanti prie pat šlapimo pūslės. Prostata kartu su hipofize palaiko normalią spermatozoidų gamybą, skatina jų judrumą ir užtikrina ejakuliaciją. Ji taip pat svarbi lytiniam potraukiui ir orgazmui.

 

Kodėl prireikia prostatos operacijos?

 

Prostatos operacijos prireikia, jeigu prostatos hiperplazijos sukeltų simptomų nepavyksta suvaldyti vartojant vaistus, jei prostata išvešėjusi labai stipriai ar jei nustatomi vėžiniai pakitimai.

 

Prostata (ypač vyresniame amžiuje) yra linkusi išvešėti, užspausti šlaplę ir sukelti šlapinimosi sutrikimus: dažną šlapinimąsį, silpną šlapimo srovę, norą nuolat šlapintis ir spaudimo, šlapimo pūslės neištuštinimo pojūtį.

 

Prostatą tenka operuoti ir susirgus prostatos vėžiu. Prostatos vėžys yra labiausiai paplitusi vyrų onkologinė liga. Ankstyvų stadijų prostatos vėžys dažniausiai nesukelia jokių simptomų, o vėliau atsirandantys simptomai yra panašūs į gerybinės prostatos hiperplazijos (išvešėjimo), t.y. dažnas šlapinimasis, poreikis šlapintis naktį, spaudimo pojūtis ir kt.

 

Retkarčiais operacijos prireikia, jei prostatoje kyla infekcija, atsiranda pūlinys, kurio gydymas antibiotikais yra nesėkmingas.

 

Kaip vyksta prostatos operacija?

 

Prostatos operacijos eiga priklauso nuo įvairių faktorių: tikslios diagnozės, prostatos dydžio, paciento juntamų simptomų ir pan.

 

Dažniausios prostatos operacijos:

  • Transuretrinė prostatos rezekcija (TURP) – tai populiariausia ir dažniausiai taikoma procedūra. Jos metu per šlaplės kanalą elektros kilpele pašalinami išvešėję prostatos audiniai ir tokiu būdu atkuriama normali šlapinimo funkcija.
  • Lazerinė prostatos audinių enukleacija (HoLEP) – tai itin progesyvus gydymo būdas, tinkamas, jei prostata stipriau išvešėjusi. Operacijos metu išvešėję prostatos audiniai pašalinami lazeriu per šlaplės kanalą.
  • Atvira ar laparoskopinė prostatektomija arba radikali prostatektomija yra atliekama, jeigu diagnozuojamas protatos vėžys arba jei prostata itin išvešėjusi.

 

Kaip sveikstama po prostatos operacijos?

 

Sveikimas po prostatos operacijos priklauso nuo atliktos operacijos pobūdžio. Transuretrinė prostatos rezekcija (TURP) ir lazerinė prostatos audinių enukleacija (HoLEP) yra mažiau invazyvios operacijos, tad ir sveikimas po jų yra gerokai lengvesnis, greitesnis ir mažiau skausmingas.

 

Paprastai išoperavus prostatą (nepriklausomai nuo operacijos pobūdžio), į šlapimo pūslę įvedamas kateteris. Jis reikalingas šlapimo nutekėjimui ir geresniam žaizdų gijimui – po operacijos šlapimo takai būna sudirginti, patinę, tad šlapimas sunkiau nuteka. Pirmąją parą (kartais ir ilgiau) per kateterį praplaunama šlapimo pūslė ir išplaunami po operacijos likę kraujo krešuliai.

 

Namo pacientas įprastai išleidžiamas įsitikinus, kad sveikimas yra normalus, nėra komplikacijų ir pašalinus įvestą kateterį. Po transuretrinės prostatos rezekcijos (TURP) kateteris dažniausiai pašalinamas ir pacientas išleidžiamas namo praėjus 2–3 dienoms, po lazerinės prostatos audinių enukleacijos (HoLEP) kateterį pašalinti ir namo vykti galima dar greičiau - po 1-2 dienų. Jeigu buvo atlikta invazyvesnė operacija (atvira ar laparoskopinė prostatektomija arba radikali prostatektomija) ligoninėje tenka būti gerokai ilgiau - iki 10 dienų.

 

Išvykstant iš ligoninės gydytojai visuomet pateikia pacientui nurodymus, kaip rūpintis savimi namuose, kokius vaistus vartoti ir kokius neraminančius simptomus pastebėjus pakartotinai kreiptis į medikus.  

 

Grįžus namo po prostatos operacijos įprastai rekomenduojama:

  • Pagal gydytojo nurodymus vartoti paskirtus vaistus (dažnai skiriami antibiotikai ar skausmą mažinantys vaistai);
  • Gerti daug vandens – bent 1,5–2 litrus per dieną;
  • Daug ilsėtis – fizinio aktyvumo ypač svarbu vengti pirmąją savaitę po operacijos;
  • Sveikimo laikotarpiu negalima kelti sunkių (sunkesnių nei 3 kg) daiktų;
  • Nerekomenduojama vairuoti bent 3–5 dienas po operacijos;
  • Reikėtų vengti alkoholio bent 1–2 savaites;
  • Nesimaudyti karštoje vonioje, nesikaitinti pirtyje rekomenduojama bet apie 1 savaitę;
  • Atkreipti dėmesį į mitybą ir vengti vidurių užkietėjimo - reikėtų valgyti lengvai virškinamą, daug skaidulų turintį maistą, gerti daug skysčių. Jeigu vidurių užkietėjimo išvengti nepavyksta, gali tekti vartoti laisvinamuosius vaistus;
  • Susilaikyti nuo lytinių santykių įprastai rekomenduojama 3-4 savaites.

 

Svarbu suprasti, kad net jei operacija praėjo visiškai sėkmingai, nereikėtų tikėtis, jog šlapinimosi funkcija atsistatys per kelias dienas. Palaipsniui šlapimas taps vis švaresnis ir skaidresnis, kiti nemalonūs simptomai mažės, silpnės, grįš energija.

 

Dažniausiai sveikimo laikotarpiu po prostatos operacijų lydi šie laikini nemalonumai:

  • Kraujo priemaišos šlapime (gali tęstis 1-2 savaites);
  • Dažnas šlapinimasis pirmomis savaitėmis, kartais su deginimu;
  • Poreikis šlapintis naktį ir dėl to kylantys miego sutrikimai, nuovargis;
  • Užtrunkantis pasišlapinimas - kai kurie vyrai, pajutę norą šlapintis, kurį laiką to padaryti negali;
  • Silpnumas ar nuovargis pirmas kelias savaites;
  • Nedidelis šlapimo lašėjimas (ypač fizinio krūvio metu) dažniausiai praeina per 2–4 savaites, retai užtrunka iki 3 mėnesių;
  • Erekcijos susilpnėjimas po lytinių santykių atnaujinimo gali užsitęsti kelias savaites.

 

Kas yra retrogradinė ejakuliacija?

 

Dažnas liekamasis prostatos operacijų reiškinys yra retrogradinė ejakuliacija - tai būklė, kai sperma ejakuliacijos metu nebeišeina per varpą, o vietoj to patenka atgal į šlapimo pūslę.

 

Šis procesas nėra pavojingas vyro sveikatai, vyro savijauta ir potyriai lytinio akto metu dažniausiai išlieka normalūs. Svarbu žinoti, kad šlapinantis po sekso šlapimas gali būti šiek tiek drumstas, nes jame yra spermos.

 

Retrogradinė ejakuliacija yra trikdis planuojant šeimą ir norint susilaukti vaikų, tad prieš planuojant prostatos operacijas reikėtų apie tai pasikalbėti su gydytoju. Vaikų norintiems susilaukti vyrams, kuriems reikalinga prostatos operacija, gali būti rekomenduojama prieš tai užšaldyti spermą arba žinoti kitas alternatyvas (pavyzdžiui, po ejakuliacijos gali būti surenkamas šlapimas, iš kurio laboratorijoje atskiriami spermatozoidai, kurie vėliau naudojami pagalbinio apvaisinimo procedūroms).

 

Kaip pastebėti komplikacijas po prostatos operacijos?

 

Kaip ir po kiekvienos operacijos, taip ir išoperavus prostatą, gali pasitaikyti įvairių komplikacijų. Į gydytoją reikėtų kreiptis, jei:

  • Pasireiškė staigus kraujavimas su krešuliais;
  • Šlapimas tapo drumstas, su gleivių priemaišomis;
  • Šlapimas tapo labai nemalonaus, aitraus kvapo;
  • Pakilo temperatūra, pasireiškė karščiavimas >38 °C;
  • Smarkus skausmas pilvo ar inkstų srityje;
  • Nepavyksta pasišlapinti ilgiau nei 6 val;
  • Nemalonūs pooperaciniai simptomai užsitęsė.

 

Komentarai (12)

500
Ričardas 2024-01-19 13:03
Sveiki,po prostatos piktybinis vėžio 2 stadijos operacijos turiu pasekmiu,jau praėjo 1m ir 3mėn,pagerėjimą jaučiu ant paketu sumažėjimo,bet fiziškai psihologiškai lytiškai pasekmės,nieko negaliu padaryti ir dešinės peties pusės peties supalirižuota,ką daryti?,baigiu išprotėti,dirbti mylėtis sportuoti noriu,bet neįmanoma,prašau pagalbos,ačiu.(rmiskauskas@yahoo.com)
Jonas 2024-01-03 16:44
Kiek laiko po operacijos dar negalėsiu dirbti ( kiek laiko biletenis)
Ausra 2022-12-06 16:33
Kiek laiko biletenis.ar i baseina pirtis galima
Darius 2022-02-16 00:44
Ištraukus kateteri,didelis slapimo nelaikimas ir labai silpna srove,priš operacija buvo gera
Valdas 2021-12-07 17:15
Kada po operacijos prostatos galima mylėtis ?
Juozas 2021-07-13 14:30
Atlikta prostatos operacija, praėjo 3men ar galima jau lytiškai santykiauti
Edvardas 2021-05-05 10:37
Po prostatos operacijos lazeriu puslė liko išsiplėtus ir nesimažina kaip ja sumažinti
Edvardas 2021-05-05 10:28
Kaip atstatyti po operacijos šlapimo puslės darba
Zosius 2016-12-07 18:28
O man ištraukus kateterį iš pimpalo pradėjo skaudėti siknos kaulus
to as 2015-06-11 03:57
Kvaileli,tau manau klinikuose urologijoje padarė visą ligą.Aš laiku pabėgau.O kateterį tau prieš pat operaciją pasiūlė aišku ne valstybės kompensuojamą(kur pagal"daktarą"laiko tik nuo mėnesio iki 2 dienų,o iš jo rekomenduojamos "firmos",kur laiko iki 6 mėnesių...dar pasakyk kad daktaras Vai...,nusišausiu).O už katetrius Kauno urologų rekomenduotus moki Klaipėdos firmai,kur daktarėlis duoda tik sąskaitos numerį...Aišku prieš tai NEMARINANT KAS PRIVALOMA,ĮVAROMAS KATETERIS PAŽEIDŽIANT URETRĄ.

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas