Mitai ir tiesa apie vyrų nevaisingumą

Mitai ir tiesa apie vyrų nevaisingumą
@ Shutterstock

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, maždaug 15–18% porų negali susilaukti vaikų. Prognozuojama, kad ateityje statistika gali būti dar liūdnesnė, ir su šia problema susidurs jau kas trečia pora. Neretai įtarimai visų pirma krinta ant moters – neva ji negali pastoti ir kažkuria prasme yra nevisavertė, tačiau teiginys, kad nevaisingumas yra vien moterų bėda, tėra vienas iš daugelio paplitusių mitų. Štai dar keli iš jų.
 
Mitas: jei pora negali susilaukti vaikų, greičiausiai kaltas vyras
 
Anksčiau buvo manoma atvirkščiai, o pastaruoju metu kaltė vis dažniau verčiama ant vyrų. Įvairūs šaltiniai skelbia, kad porų nevaisingumą 40% lemia moterų, 40% – vyrų sveikatos sutrikimai, 10% – imunologinis nesuderinamumas, ir dar 10% visų atvejų priežastis lieka neaiški.
 
Mitas: nevaisingu gimstama
 
Reiktų pabrėžti, kad vyrų nevaisingumo priežastys skirstomos į dvi grupes – įgimtas ir įgytas.

Įgimtos priežastys:

 

  • nenusileidusios sėklidės;
  • šlaplės angos atsivėrimas ne varpos galvutėje, o jos viršuje ar apačioje;
  • endokrininių liaukų ir jų gaminamų hormonų pokyčiai;
  • varikocelė, arba kitaip – venų išsiplėtimas ant kapšelio (ši problema nustatoma 71,3% nevaisingų vyrų);
  • įvairūs sutrikimai, kai spermatozoidai nebręsta, yra menkaverčiai, jų labai mažai arba nėra visai.

 

Įgytos priežastys – kai nevaisingumą lemia ligos, traumos, operacijos, apsinuodijimai, vartojami vaistai, kenksmingos darbo sąlygos, žalingi įpročiai, stresas, mitybos ypatumai, aukšta aplinkos ar kūno temperatūra.
 
Mitas: vyro nevaisingumo priežastis – lytiniai santykiai su daugybe skirtingų partnerių
 
Iš dalies tai tiesa, tačiau kalti ne patys lytiniai santykiai, o lytiniu keliu plintančios ligos. Ir nesvarbu, ar tai banali gonorėja, ar grėsmingoji chlamidiozė – uždelsus su gydymu pasekmės bus tos pačios (dėl šlapimo ir lytinės sistemos organų uždegimų latakai, kuriais spermatozoidai iš sėklidžių patenka į spermą jos išsiliejimo metu, gali užakti).

2 psl. »

Komentarai (3)

Kristina 2019-09-12 12:26
Reikia ne klausyti Ka sako zmones o daryti taip kaip liepe sirdele spresti abiem jokios prievartos negali buti kontraceptines priemones ir gi kenkia sveikatai gyvybei nes tenka salinti gimda
Kristina 2019-09-12 12:24
As pries kontraceptines priemones sterilizacija o po to nori bet negali susilaukti savo vaikelio as pries abortus negalima zudyti gyvybe savo vaika
Kristina 2019-09-12 12:22
Cia nuo dievo priklauso jeigu bus tai bus vaikutis jeigu ne tai ne reiskia taip kartais mes nezinom Kodel negali tureti vaikuti

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas