Epilepsija – tai lėtinė neurologinė būklė, kuriai būdingi pasikartojantys, neprovokuoti priepuoliai, atsirandantys dėl smegenų elektrinio aktyvumo sutrikimų. Šie priepuoliai kyla, kai nervinės ląstelės (neuronai) siunčia netikėtus ir sutrikusius signalus, dėl kurių gali atsirasti sąmonės, elgesio, jutimų, raumenų kontrolės ar nuotaikos pokyčių.
Epilepsija nėra viena konkreti liga, o įvairių sutrikimų grupė, kurių eiga, forma ir poveikis asmeniui gali labai skirtis.
Ji gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms ir dažnai reikalauja ilgalaikės stebėsenos bei neurologinės priežiūros.
Epilepsija atsiranda dėl įvairių veiksnių, lemiančių pakitusį smegenų elektrinį aktyvumą, tačiau tiksli priežastis ne visada nustatoma. Pagrindinės epilepsijos atsiradimo priežastys skirstomos į keletą grupių:
Epilepsija gali būti įgimta arba įgyta bet kuriame gyvenimo etape, o rizika priklauso nuo bendros sveikatos, genetinio fono ir gyvenimo įvykių.
Sėkmingas gydymas leidžia daugeliui pacientų gyventi visavertį gyvenimą, o kai kurie visiškai išvengia priepuolių ilgą laiką.
Epilepsija gali sukelti įvairias komplikacijas, kurios priklauso nuo priepuolių dažnio, trukmės, tipo ir ligos valdymo efektyvumo. Dažniausia ir pavojingiausia komplikacija – status epilepticus, tai ilgai trunkantis ar nuolat pasikartojantis priepuolis, keliantis grėsmę gyvybei ir galintis sukelti negrįžtamą smegenų pažeidimą.
Kita rimta pasekmė – staigi netikėta mirtis sergant epilepsija (SUDEP), kuri dažniausiai įvyksta naktį miego metu ir dažniau pasitaiko pacientams, kurių priepuoliai nekontroliuojami.
Traumos priepuolių metu – dažnas reiškinys. Sąmonę praradęs žmogus gali susižaloti krisdamas, susitrenkti galvą, nusideginti ar patirti kaulų lūžių.
Psichologinės ir socialinės komplikacijos taip pat labai svarbios: dėl epilepsijos žmonės gali patirti nerimą, depresiją, izoliaciją, sumažėjusią savivertę ar diskriminaciją, ypač jei liga nėra suprantama aplinkinių.
Pažintiniai sutrikimai, ypač vaikams ar esant sunkiai ligos formai, gali paveikti mokymosi gebėjimus, atmintį ir dėmesį.
Kai kuriems pacientams pasireiškia vaistų šalutinis poveikis, pavyzdžiui, nuovargis, koordinacijos sutrikimai, svorio pokyčiai, o ilgalaikis jų vartojimas reikalauja reguliarios stebėsenos.
Nors daugelis komplikacijų gali būti suvaldytos, epilepsija reikalauja nuolatinės stebėsenos, gydymo ir gyvenimo būdo korekcijų, kad sumažėtų rizikos ir būtų išlaikyta gyvenimo kokybė.
Epilepsijos visiškai išvengti dažnai neįmanoma, ypač jei ji yra genetinės kilmės ar susijusi su įgimtais smegenų pokyčiais. Tačiau daugeliu atvejų galima sumažinti riziką ją išprovokuoti arba suvaldyti priežastinius veiksnius, jei epilepsija atsiranda kaip antrinė būklė.
Pirmiausia svarbu saugoti galvą nuo traumų – dėvėti šalmus važiuojant dviračiu, sportuojant ar dirbant pavojingomis sąlygomis. Galvos traumos yra viena dažnesnių įgytos epilepsijos priežasčių.
Infekcijų prevencija taip pat svarbi: tinkama vakcinacija (pvz., nuo meningito ar encefalito) ir higienos laikymasis sumažina riziką susirgti smegenų uždegimu.
Nėščiųjų sveikatos priežiūra turi įtakos kūdikio smegenų vystymuisi – svarbu išvengti infekcijų, vartoti folio rūgštį ir kontroliuoti sveikatos būklę.
Lėtinių ligų valdymas, ypač kraujospūdžio, cukrinio diabeto ar kraujagyslių ligų, padeda sumažinti insultų riziką, kurie gali sukelti epilepsiją vyresniame amžiuje.
Jei asmuo jau turi polinkį ar praeityje patyrė traukulių, svarbu vengti provokuojančių veiksnių, tokių kaip miego trūkumas, per didelis stresas, alkoholio vartojimas ar mirganti šviesa (ypač fotosensityvia formai).
Reguliari sveikatos stebėsena, atsakingas vaistų vartojimas ir neurologinė priežiūra padeda išvengti ligos paūmėjimų arba anksti ją atpažinti.
Nors ne visada įmanoma užkirsti kelią pačiai epilepsijai, daugelį ją sukeliančių veiksnių galima kontroliuoti, o išsivysčius ligai – užtikrinti efektyvų gydymą ir gerą gyvenimo kokybę.
Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų
Kitas faktas