Pūlingas vidurinės ausies uždegimas (ūminis vidurinis otitas)

LOR (ausų, nosies, gerklės)
Apibrėžimas
Pūlingas vidurinės ausies uždegimas – tai vidurinės ausies ertmes išklojančios gleivinės ūminis uždegimas su pūlių susikaupimu.
Priežastys
Ūminį pūlingą vidurinės ausies uždegimą dažniausiai sukelia trys mikrobai: Sreptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis bei Staphylococcus pyogenes. Paskutiniu metu ligos sukėlėju dažnai būna ir mikrobas Mycoplasma pneumoniae. Ligai atsirasti padeda šie faktoriai: sloga, gripas, viršutinių kvėpavimo takų kataras (ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija). Minėtų ligų sukėlėjai (virusai) pakenkia nosies gleivinės ir ausies trimito virpamojo epitelio funkciją, tada minėti mikrobai jau gali patekti į būgninę ertmę ir sukelti ūminį jos gleivinės uždegimą. Vidurinės ausies gleivinė išburksta, padidėja jos liaukų sekrecija, ertmėse kaupiasi pūliai. Sergant virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, ūminis vidurinis otitas dažniau vystosi žmonėms, kuriems yra iškrypusi nosies pertvara, padidėjusios nosies kriauklės, nosiaryklėje yra adenoidų, kurie serga alerginėmis ir endokrininėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu).
Simptomai
Ausies skausmas
Pulsuojantis ausies skausmas
Ausies skausmas, plintantis į skruostą ar kaklą
Pūliavimas iš ausies

Ausies būgnelio paraudimas, patinimas
Skausminga speninė ausies atauga
Karščiavimas
Eiga
Ligonis skundžiasi skausmu ausyje ir prikurtimu. Kartais skausmas būna su pulsacija, plintantis į skruostą, kaklą. Kaupiantis pūliams, pakyla kūno temperatūra. Vėliau dėl pūlių spaudimo į apatinę būgnelio dalį, būgnelis gali pratrūkti. Tada simptomai keičiasi: sumažėja skausmas ausyje, krenta temperatūra, tačiau atsiranda pūliavimas iš ausies. Pūliai būna skysti, tąsūs, gleivingi, bespalviai ar gelsvi, bekvapiai. Iš pradžių pūliuose gali būti kraujo priemaišų dėl būgnelio pratrūkimo. Liga turi tris stadijas: pradinę, būgnelio perforacijos (plyšimo) ir rezorbcijos (pūlių išsivalymo). Anksti pradėjus gydyti, liga pasibaigia pradinėje stadijoje.
Komplikacijos
Gali išsivystyti veidinio nervo pakenkimas (neuritas, kurio metu paralyžiuojami tos veido pusės raumenys), intrakranijinės komplikacijos (pūlingas meningitas, smegenų ar smegenėlių pūlinys) arba net otogeninis (ausies infekcijos sukeltas) sepsis. Išgydžius uždegimą, gali likti susilpnėjusi klausa (taip būna dėl būgnelio perforacijos ar likusio serozinio otito).
Tyrimai
Apžiūrint (otoskopuojant) būgnelį, iš pradžių jis būna paraudęs, vėliau išpūstas, paskui stebima perforacija su pūliavimu. Tiriant kamertonais ir atliekant audiometriją, nustatomas skaudamos ausies garsą praleidžiančios funkcijos sutrikimas. Tarp kaulinės (suvokimo) ir orinės (pravedimo) audiogramos linijų atsiranda intervalas. Kraujo tyrime nustatomas padidėjęs ENG, padidėjęs leukocitų skaičius (leukocitozė) ir neutrofilų nukrypimas į kairę – tai uždegimo rodikliai. Gali būti daromi pūlių pasėliai ligos sukėlėjui nustatyti.
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas