Ginekologė įvardina, ką būtina žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

Ginekologė įvardina, ką būtina žinoti apie gimdos kaklelio vėžį
@ Shutterstock

„Neturiu laiko“, „yra svarbesnių reikalų“, „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių“... Tai – dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tikrųjų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą. Tačiau, būtent reguliarus lankymasis pas ginekologą ir laiku atlikti prevenciniai tyrimai padėtų išgelbėti vidutiniškai 5-ių moterų per savaitę gyvybes Lietuvoje – tiek jų vidutiniškai nusineša „nebyliuoju“ vadinamas gimdos kaklelio vėžys.  Į aktualius klausimus atsako gydytoja akušerė ginekologė Dalytė Ulevičienė.
 
Ankstyvą ligos stadiją iš simptomų nustatyti sunku
 
„Ankstyvų stadijų gimdos kaklelio vėžys jokios tik šiai ligai būdingos simptomatikos neturi, o moteris pradeda skųstis sveikatos sutrikimais tik vėžiui gerokai pažengus. Tačiau, galima išskirti kelis simptomus, kurie turi būti signalas ginekologo kabinete atsidurti kuo greičiau, vienas jų – kraujingų išskyrų arba kraujo pasirodymas po lytinio santykiavimo ir (ar) kraujavimas tarp mėnesinių. Svarbu nelaukti, kol pasirodys nemalonūs simptomai, nes, net onkologinei ligai pažengus, moteris gali ilgai niekuo nesiskųsti“, – sako gydytoja akušerė ginekologė D. Ulevičienė.
 
Pasak gydytojos, pagrindinis gimdos kaklelio vėžį sukeliantis veiksnys yra keliolika žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipų (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68). Ši infekcija yra perduodama lytinių santykių ar kitokio artimo gleivinių bei odos sąlyčio metu. Rizika užsikrėsti ŽPV yra didesnė, turint daug lytinių partnerių ir nevengiant atsitiktinių lytinių santykių. Užsikrėsti galima ir turint vieną ilgalaikį partnerį, jei jis ŽPV buvo infekuotas ankstesnių lytinių santykių metu su kitu partneriu.

2 psl. »

Komentarai