Fitoestrogenai yra natūralūs junginiai, aptinkami pieno produktuose, linų sėmenyse, apyniuose, sojų gaminiuose ir kt. Šių junginių cheminė struktūra panaši į estrogeno. Estrogenai yra moteriškieji lytiniai hormonai, palaikantys lytinę sveikatą, vaisingumą, sveikus kaulus, atsakingi už medžiagų apykaitą, nuotaiką ir net gerą odos būklę. Jie gaminasi ir vyrų organizme, tik kur kas mažesniais kiekiais.
Fitoestrogenai organizmui gali turėti panašų poveikį kaip ir estrogenas, tad gali padėti menopauzę išgyvenančioms moterims, kurių estrogeno lygis organizme yra žemas. Tiesa, reikia turėti omenyje, kad norint pajusti realų fitoestrogenų poveikį organizmui, reikia vartoti itin didelius jų kiekius. Rekomenduojama paros norma nenustatyta, bet, priklausomai nuo negalavimo, gali varijuoti nuo ~20 iki 200 mg. Daugumoje maisto produktų fitoestrogenų yra nedaug. Palyginti su natūraliai organizmo gaminamu estrogeno kiekiu, su maistu jų gaunama mažai, tad tiesiog patariama vartoti fitoestrogenų papildus.
Fitoestrogenai yra natūraliai susidarantys junginiai, aptinkami daugiau nei 300 augalų. Jie tarsi „pavaduoja“ estrogeną – hormoną, darantį įtaką lytinei brandai, menstruacijoms, moterų libido ir kt. Estrogenas taip pat palaiko ir vyrų lytinę funkciją. Fitoestrogenų cheminė struktūra yra labai panaši į estradiolio – svarbiausio ir aktyviausio estrogeno iki pat prasidedant menopauzei.
Fitoestrogenams patekus į organizmą, receptoriai juos traktuoja kaip natūralius estrogenus. Tačiau taip pat reikėtų turėti omenyje, kad organizmas fitoestrogenus iš maisto pasisavina sunkiai, todėl norint pajusti realų poveikį sveikatai, reikia gauti itin didelius šių medžiagų kiekius. Tą pasiekti lengviausia vartojant specialius maisto papildus.
Pavyzdžiui, sojose yra izoflavonų, kurie organizmo audiniuose veikia kaip estrogenai. Reguliariai reikėtų suvartoti bent po 40–70 mg izoflavonų: tik tuomet pajusite poveikį sveikatai. Kai kuriose Azijos šalyse, kur sojų produktai racione vyrauja, žmonės su maistu kasdien gauna 15–50 mg izoflavonų, o europiečiai – tik iki kelių miligramų per dieną.
Fitoestrogenų nauda priklauso nuo hormonų lygio organizme, suvartojamo ir pasisavinamo šių medžiagų kiekio ir kt.
Fitoestrogenai palengvina menopauzės simptomus, tinka gydant osteoporozę, širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą ir jų prevencijai, esant aukštam cholesterolio lygiui, norint kontroliuoti kūno svorį, išsaugoti sveiką odą ir kt. Fitoestrogenai taip pat laikomi antioksidantais bei, manoma, gali pristabdyti uždegimus.
Fitoestrogenų poveikis:
Reikėtų suprasti, kad daugelis žmonių su maistu tiesiog negauna pakankamai fitoestrogenų, tad nepajunta ir jokio teigiamo poveikio sveikatai.
Norint pajusti realų fitoestrogenų poveikį reikėtų vartoti didelius kiekius šių maisto produktų:
Vartoti maisto produktus, kuriuose yra daug fitoestrogenų yra saugu, tačiau didesnės koncentracijos maisto papildus reikėtų vartoti atsargiai ir tik pasitarus su gydytoju.
Maisto papildų su fitoestrogenais vartojimas turi tam tikrų rizikų:
Dažnas fitoestrogenų šalutinis poveikis:
Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.
Kitas faktas
Komentarai