Kaip geriau dirbti: triukšme ar tyloje?

Kaip geriau dirbti: triukšme ar tyloje?

Darbinė aplinka, garsų atžvilgiu, labai priklauso nuo žmogaus charakterio ir įpročių. Vieni tiesiog negali dirbti be švelnaus muzikinio fono, o kitiems net ir labai tyli muzika visiškai neleidžia susikaupti, kliudo mąstyti.

Yra nuomonių, kad fonine skambanti muzika darbo metu skatina produktyvumą, kadangi stimuliuoja žmogaus protą. Teigiama, kad spengianti tyla bibliotekų salėse puikiai tinka skaitymui, bet užgožia žmogaus kūrybiškumą. Saikingas foninis triukšmas, pavyzdžiui, muzika, sukuria idealią garsinę atmosferą. Žinoma, viskam reikia saiko – ne daugiau nei 70 decibelų (triukšmo lygis panašus į pravažiuojančios mašinos). Netgi tokia darbinė aplinka kaip baras (garso atžvilgiu) yra labai nebloga vieta.

„Prie tinkamo foninio triukšmo, kuris skatina kūrybiškumą, priskiriamas net foninis pokalbis, pavyzdžiui, jūsų kolegų pašnekesiai ar radijo stoties žinios. Jeigu darbo aplinkoje spengia tyla, protas neturi pakankamai stimuliacijos“, – teigia Ilinojaus universiteto (JAV) profesorius Ravi Mehta.

Garsų dydžių palyginimui, profesorius pateikia keletą pavyzdžių: paprasto lengvojo automobilio pravažiavimas pro šalį – apie 70 decibelų; automobilių grūsties – apie 85 decibelus; sunkvežimio pyptelėjimas – 110 decibelų; garsas nuo gretimo pietų staliuko – apie 60 decibelų. Jums tinkamas darbinis fonas – viso to vidurkis (ne daugiau nei 70 decibelų). Žinoma, tai individualu, jei turite klausos problemų ar jeigu jūsų klausa labai aštri.

Vidutinis triukšmo lygis padidina ne tik problemos sprendimų efektyvumą, bet ir skatina inovatyvias idėjas – naujų produktų ir paslaugų kūrimą ir apskritai idėjų generavimą. Per didelis garsas (didesnis nei 70 decibelų) statistiniam žmogui dažniausiai sukelia susierzinimą ir neigiamai veikia kūrybiškumą.

2 psl. »

Komentarai