Nesaldi vasara, arba ką daryti nudegus saulėje

Nesaldi vasara, arba ką daryti nudegus saulėje

Viena opiausių problemų vasarą – nudegimai nuo saulės. Net jeigu nenudegate taip, kad atsirastų pūslių ir nusiluptų oda, greičiausiai jums pažįstamas odos paraudimas, sausumo, tempimo jausmas, skausmas prisilietus prie saulėje nudegusios vietos. Kaip jo išvengti, tikriausiai puikiai žinote. O ką daryti, jeigu, kaip sakoma, jau „šaukštai po pietų“?
 
Pirmoji pagalba
 
Svarbiausia taisyklė: nelaukite! Pirmąją pagalbą būtina suteikti nedelsiant. Pasirūpinkite iš anksto, kad visos reikiamos priemonės būtų po ranka.
 
Jeigu oda nudegė, pirmiausia, ką reikia padaryti – pasislėpti nuo saulės (geriausia – kokioje nors patalpoje, bet jei nėra kitos išeities – prisidenkite rūbais, kad apsisaugotumėte nuo UV spindulių poveikio). Kai kurie specialistai siūlo apsivilkti šaltame vandenyje suvilgytus rūbus, arba bent jau įsisupti į drėgną paplūdimio rankšluostį.
 
Po to, kad atvėsintumėte odą ir sumažintumėte nemalonius pojūčius, derėtų pasidaryti vėsų kompresą. Jeigu nusvilo didelis odos plotas ar net visas kūnas, pastovėkite po vėsiu dušu, arba dar geriau – pagulėkite vėsioje vonioje. Svarbiausia šiuo atveju netraumuoti odos per stipria vandens srove ir šiurkščia kempine.
 
Populiariausios ir saugiausios pirmosios pagalbos priemonės nuo nestipraus nudegimo – kefyras, rūgpienis, ąžuolo žievės, ramunėlių arba jonažolių nuoviras, stipri arbata, žalios bulvės, alavijų sultys ir kt. Bet kartais būna daug lengviau nusigauti iki vaistinės, negu iki parduotuvės.
 
Ypač sunkiais atvejais apsilankymas pas gydytoją yra tiesiog neišvengiamas. Jeigu nudegėte stipriai, o prie to prisidėjo dar ir pykinimas bei drebulys, neužsiimkite savigyda, kreipkitės į specialistą. Jeigu to padaryti nėra galimybės, galima išgerti nesteroidinių uždegimus slopinančių vaistų (paracetamolio, ibuprofeno) arba aspirino. Gana greitai paraudimą ir skausmą nuslopins ir hidrokortizono tepalas, tačiau prieš jo vartojimą vis dėlto derėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

2 psl. »

Komentarai (1)

Ramute 2022-06-13 20:25
Sveiki,buvau isvykus atostogu i Tenerife. Nudegiau nugaros ie peciu stitid. Buvo mazos puytes viskas nusilupo. Jau 3 savaites kai gryxome. Prasidejo dilginimas peciu srityja . Oda gelia labai tiesiog su skausmu pakasius. Daktaras israse steroidinio tepaliuko1./‘. dreminamo kremo ir nuo ergijos tableciu. Viska naudoju jau 4 dienos. Niekas visiskai nepagerejo. Stoga rauna nuo odos sksusmo. Patarkite ka daryt kuom nuimt skausma.Aciu

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas