Patarimai sergantiesiems Alzheimerio liga ir pacientų artimiesiems

Patarimai sergantiesiems Alzheimerio liga ir pacientų artimiesiems
@ Shutterstock

Nors Alzheimerio liga kasmet kamuoja vis daugiau žmonių (prognozuojama, jog po 30 metų ja sirgs net kas antras 85 metų ribą perkopęs senjoras), ankstyvosiose stadijose ji vis dar gana retai diagnozuojama. Sveikatos specialistai ragina susipažinti su požymiais, kurie gali ligą išduoti, ir būdais, kurie galėtų padėti jau sergantiems.
 
Sergančių daugėja, o simptomus atpažinti sunku
 
Alzheimeris – lėtinė smegenų liga, pažeidžianti smegenis ir laipsniškai priverčianti žmogų pamiršti įvykius, faktus, veiksmus ir galiausiai net savo galūnių valdymą. Iki šiol nežinoma, kas ją sukelia ir nėra būdų ją išgydyti.
 
„Ligos pradžia yra visiškai nematoma ir ją pastebėti gali tik akyli artimieji. Kai vyresnis žmogus ima pamiršti dalykus, kuriuos anksčiau darė visiškai paprastai, jei, pavyzdžiui, į kavą vietoje cukraus pradeda dėti druską, tai jau yra labai aiškus ženklas apie galimą ligą. Bet jos pradžia dažniausiai būna ne tokia aiški. Panašius incidentus privalo pastebėti artimieji, nes pats žmogus to greičiausiai nesuvoks“, – teigia Lietuvos Alzheimerio ligos asociacijos prezidentė Daiva Rūta Vadauskaitė.
 
Sergamumas Alzheimerio liga tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje sparčiai auga. Apskaičiuota, kad šia liga serga 5-12 proc. vyresnių kaip 65 m. žmonių, 20-25 proc. tarp 80-90 m. amžiaus žmonių, ir daugiau nei 30 proc. virš 90 m. amžiaus žmonių. Specialistų nuomone, po 30 metų daugiau negu pusė 85 metų ribą perkopusių žmonių sirgs Alzheimerio liga.
 
Pasak „Gintarinės vaistinės“ ekspertės Jolitos Skinderskienės, svarbiausia kovojant su Alzheimeriu – kaip įmanoma greitesnis ligos diagnozavimas.
 
„Vyresnio nei 50 metų žmogaus organizme vyksta skleroziniai pakitimai. Jo kraujagyslės siaurėja, o cholesterolio kiekis didėja. Kad senėjimas vyktų sveikai, žmogus negali pamiršti tiek fizinio krūvio, tiek krūvio protinei sistemai – ne be reikalo šiandien egzistuoja kursai, studijos vyresnio amžiaus žmonėms“, – teigia J. Skinderskienė.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.

Kitas faktas