Psichologė pasidalino 3 pratimais, kurie padės nuraminti protą

Psichologė pasidalino 3 pratimais, kurie padės nuraminti protą

Ar pastebėjote, kad kartais, kad ir kaip stengiatės, nepavyksta nuraminti minčių? Rodos, neįmanoma susikoncentruoti į jokią veiklą, svajoti ar išspręsti kamuojančios problemos. Mintys galvoje ūžia tarsi bičių avilys ir niekaip nenutyla. Angliškai tai kartais vadinama overthinking, o šį nemalonų simptomą sukelia nerimas arba pervargimas. Visgi nėra problemos, kurios nebūtų įmanoma išspręsti. Psichologė Jenny Maenpaa pasidalino trimis pratimais, kurie užkerta kelią triukšmui galvoje ir padeda susigrąžinti vidinę ramybę.

 

1. Negatyvių minčių perdirbimas

 

Psichologės Jenny Maenpaa teigimu, neretai, į tą pačią situaciją galima pažvelgti iš kelių skirtingų kampų. Negatyvių minčių perdirbimo pratimas siūlo būtent tokią praktiką – į jus kamuojančia problemą pažvelgti iš keleto skirtingų perspektyvų ir nepaisant kylančių jausmų, pasirinkti logiškiausią, pozityviausią variantą.

 

Pavyzdžiui, jus kankina mintys: „Ak, kaip mane vargina mano darbas, negaliu jo pakęsti. Turiu tiek daug pareigų, nieko nespėju. Kokia nesąmonė. Nekenčiu šio darbo“. Tokias negatyvias ir bjaurias mintis galite pakeisti logiškesnėmis ir pozityvesnėmis mintimis: „Taip, mano darbas labai vargina ir mane slegia daugybė atsakomybių. Kadangi jaučiuosi pavargusi, pats laikas pradėti planuoti atostogas ir skirti šiek tiek laiko sau“.

 

Pasirinkę pozityvų mąstymo būdą, suteiksite sau jėgų, prisiimsite atsakomybę už savo veiksmus ir įgalinsite save veikti bei keisti situaciją. Svarbu neskubėti ir su problemomis dorotis pamažu, nesiimti daugiau nei galite aprėpti.

 

2. Užrašykite įkyrias mintis

 

Jenny Maenpaa pasakoja, kad vienas veiksmingiausių metodų nuraminti mintis, kurį naudoja ir pati, yra įkyrių minčių užrašymas. Psichologė teigia, kad reikia ne tik užrašyti mintis, bet taip pat pasistengti apie jas daugiau negalvoti bent 24 valandas. Ji pataria išsiblaškyti, užsiimti mėgstama veikla ir tik praėjus 24 valandoms sugrįžti prie to ką parašėte bei pasistengti surasti tinkamus sprendimus, jus kamuojančioms problemoms.

 

Pasak specialistės, praėjus kuriam laikui nuo minčių atsiradimo pradžios, jos šiek tiek „susiguli“, mes atgauname loginį mąstymą ir mažiau vadovaujamės staiga sukilusiomis emocijomis. Kai mintys užrašomos ir nuo jų pailsima, žmogui lengviau rasti tinkamą sprendimą, o kartais, pasak specialistės, paaiškėja, kad nėra jokios problemos, kurią reikėtų spręsti, nes žmogus tiesiog pasidavė baimės ar nerimo bangai.

 

3. Pajuskite dėkingumą

 

Tyrimai rodo, kad dėkingumo praktikos mažina nerimą ir didina pasitenkinimą gyvenimu. Psichologė Jenny Maenpaa patvirtina, kad dėkingumo praktikavimas tikrai gali padėti nuraminti protą, kai kamuoja įkyrios mintys ir nerandate sau vietos. Ji pataria šį pratimą atlikti raštu ir pasistengti būti kiek įmanoma tikslesniais, vengti abstrakčių frazių, pavyzdžiui, nerašykite „Dėkoju už šiandieną“, pasistenkite būti konkretesniais ir rašykite „Dėkoju už skanius pusryčius. Dėkoju už malonų pokalbį su kolega. Dėkoju už nuoširdų mamos apkabinimą“.

 

Jenny Maenpaa teigimu, visi trys pratimai padeda žmogui susikoncentruoti į čia ir dabar, atrasti vidinę pusiausvyrą, nurimti ir pasidžiaugti gyvenimu. Reguliarus pratimų atlikimas, skatina ramybės ir laimės pojūtį, o įkyrios mintys lanko vis rečiau.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje kasmet užregistruojama per 100.000 sezoninio gripo atvejų.

Kitas faktas