Sportuojančio asmens sveikatos rodikliai

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Sportuojančio asmens sveikatos rodikliai

Kiekvienas žmogus, kuris nusprendė sportuoti, turėtų atlikti sveikatos namų darbus – pasidaryti kraujo tyrimus. Jie yra itin reikalingi, kad sportininkas žinotų, ar jo organizmas yra pasiruošęs sportuoti, ar jam netrūksta svarbių medžiagų, kaip elektrolitų ir kitų medžiagų. Prieš sportinės veiklos pradžią reikėtų galvoti ne tik apie gražią aprangą, bet apie savo organizmo būklę. Apie sportininkų asmens sveikatos rodiklius kalbėsime su „Antėja laboratorija“ šeimos gydytoja Alma Astafjeva.

 

– Kodėl, prieš pradedant sportuoti, svarbu atlikti kraujo tyrimus?

– Sportas yra naujas iššūkis mūsų organizmui, todėl kraujo tyrimai yra reikalingi tam, kad sužinotume bendrą savo sveikatos būklę: ar mūsų nevargina uždegimas, ar nėra rodiklių, išėjusių iš normos ribų, kurie išduotų apie tam tikras lėtines ligas. Kiti svarbūs tyrimai yra skydliaukės rodikliai, taip pat geležies ir feritino kiekis organizme, kurie išduoda apie mažakraujystę.

Gydytoja Alma teigia, jog žmogus, pradėjęs sportuoti, tikisi, jog sportas jam padės pagerinti savo fizinę bei emocinę būklę, tačiau pasitaiko nemažai atvejų, kada fizinis krūvis tik labiau pablogina savijautą, o ne pagerina ją. Esant tokiam pablogėjimui, žmogui nusvyra rankos, ir jis nustoja sportuoti, nes neatlikęs tyrimų, jis nežino ar jo kūnas yra pasiruošęs naujam fiziniam iššūkiui.

 

– Kokie kraujo rodikliai yra itin svarbūs sportuojančiam asmeniui?

– Žmogui, nusprendusiam sportuoti, pirmiausia reikia išsikelti lūkesčius – ar jis tai darys megėjiškai, ar profesionaliai. Jeigu užsiimama megėjišku sportu tiesiog salėje, kraujo tyrimai yra reikalingi norint išsiaiškinti ar nėra organizmo funkcijų sutrikimų. Taip pat svarbu žinoti ir mikroelementų kiekį organizme, kadangi jų dalį prarandame tiesiog prakaituojant. Vitaminas D taip pat atlieka svarbų vaidmenį, nes jis yra atsakingas už žmogaus imunitetą bei kaulinį audinį.

– „Siekiant profesionalių rezultatų sporte, yra vienas itin svarbus rodiklis – feritinas, kuris parodo geležies atsargas organizme ir fizinį pajėgumą. Kalbant apie hormonus – yra svarbus rytinis bei vakarinis kortizolis ir testosterono kiekis. Galiausiai – yra svarbu žinoti gliukozės kiekį, nes po fizinio krūvio, šis rodiklis krenta, o jam nukritus iki kritinės ribos, galima pasiekti rimtą būklę – hipoglikemiją, kuri gali pasireikšti silpnumu, rankų drebėjimu, gausiu prakaitavimu, galvos svaigimu bei skausmu, ir galimais regėjimo sutrikimais“, – teigia gydytoja.

 

– Kokį poveikį profesionalus sportas turi kraujo rodikliams?

– Aktyviai sportuojant, organizmo poreikiai visada didėja. Reikia aktyviai stebėti mikroelementų kiekį organizme, nes jų mes netenkame prakaituojant, o praradus šias medžiagas, žmogaus sveikata ūmiai sutrinka. Gali pradėti traukti mėšlungis, atsiranda širdies ir kraujagyslių sistemos problemų. Kalcis yra itin svarbus mikroelementas sportuojant, nes jeigu praktikuojamas kontaktinis sportas, dėl kurio gali atsirasti traumų ir lūžių, šis mikroelementas padeda kaulams kuo greičiau gyti.

 

Kaip dažnai sportuojantis asmuo turėtų atlikti kraujo tyrimus?

– Megėjams kraujo tyrimai turėtų būti atliekami prieš pradedant sportuoti, o vėliau, jeigu yra jaučiamas negalavimas, silpnumas ir nuovargis, arba jeigu įprastinis krūvis tampa per sunkus.

– „Profesionaliems sportininkams yra būtina tirtis prieš pasiruošimą varžyboms. Jeigu varžybos bus po trijų mėnesių, tai pirminiai tyrimai atliekami prieš pradedant joms ruoštis bei pasiruošimo metu, nes intensyviai treniruojantis, yra itin svarbu stebėti medžiagų apykaitą organizme. Praėjus varžyboms kraujo tyrimai irgi yra reikalingi, nes svarbu stebėti rodiklių atsistatymo greitį kraujyje. Tai mums padeda stebėti kokio ilgio pertraukos nuo sporto žmogui reikia“, – pasakoja gydytoja.

 

Sportas turi padėti tapti sveikesniu, stipresniu bei pasiekti gerų rezultatų, o ne pakenkti. Patikėkite savo sveikatą profesionalams!

Daugiau informacijos apie „Antėja laboratorija“ tyrimų programas sportuojantiems rasite čia: Kraujo tyrimų programa sportuojantiems.

 

Brangiausias – laiku neatliktas tyrimas!

 

 

Komentarai