Išdidžiai “protiniais” vadinami dantys dažniausiai sukelia vienas problemas. Retas kuris gali pasigirti tvirtais ir sveikais protiniais dantukais. Taigi, kodėl jie išauga, kam jie mums reikalingi ir ar nevertėtų jų ištraukti, kaip dažnai rekomenduoja gydytojai.
Kada išauga protiniai dantys?
Suaugę žmonės turi 32 dantis, tačiau kramtymo funkciją atlieka tik 28 iš jų, tai yra visi, išskyrus protinius, kurie randasi tolimiausioje žandikaulio dalyje (viršuje ir apačioje). Šie dantukai išdyksta vėliausiai, dažniausiai nuo 16 iki 25 metų. Kodėl jie vadinami “protiniais” niekas nežino. Matyt sąvoką “protas” kažkada kažkas prilygino sąvokai “amžius”. Vienaip ar kitaip protiniai dantys išauga tikrai ne vaikystėje, o visas jų augimo laikotarpis kartais užsitesia net kelerius metus, neretai sukeldamas aibę problemų.
Kam mums reikalingi protiniai dantys?
Kaip tik apie šių dantų naudingasias funkcijas praktiškai nieko nežinoma. Tiesą sakant, protinius dantis galima laikyti tiesiog primityvia natūra, nes jie niekaip nedalyvauja maisto apdorojimo procese. Jei paklausinėtumėte savo draugų, pažįstamų ir giminaičių, paaiškėtų, kad tikrai ne pas kiekvieną iš jų tie protiniai dantys išdygo. Labai tikėtina, kad su laiku jie aplamai išnyks.
Dabar vyrauja tokia nuomonė: kadaise žmogui buvo būtini 32 dantys, kad galėtų susmulkinti kietą maistą. Šiandien tokios būtinybės nebėra, kadangi pradėjome maitintis apdorotais produktais, kurie lengviau kramtosi, taigi 28 dantų pilnumoje pakanka. Be to, pasikeitė ir mūsų išvaizda: žandikaulis šiek tiek sumažėjo, o štai dantų dydis išliko toks pat. Taigi protiniams dantims neliko nei vietos, nei darbo. Štai kodėl jie sukelia tiek daug problemų.
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas
Komentarai (25)
Manau straipsnio rašytojai neturėtų tokių klaidų daryti.