Kam reikalingi protiniai dantys?

Kam reikalingi protiniai dantys?

Išdidžiai “protiniais” vadinami dantys dažniausiai sukelia vienas problemas. Retas kuris gali pasigirti tvirtais ir sveikais protiniais dantukais. Taigi, kodėl jie išauga, kam jie mums reikalingi ir ar nevertėtų jų ištraukti, kaip dažnai rekomenduoja gydytojai.

Kada išauga protiniai dantys?

Suaugę žmonės turi 32 dantis, tačiau kramtymo funkciją atlieka tik 28 iš jų, tai yra visi, išskyrus protinius, kurie randasi tolimiausioje žandikaulio dalyje (viršuje ir apačioje). Šie dantukai išdyksta vėliausiai, dažniausiai nuo 16 iki 25 metų. Kodėl jie vadinami “protiniais” niekas nežino. Matyt sąvoką “protas” kažkada kažkas prilygino sąvokai “amžius”. Vienaip ar kitaip protiniai dantys išauga tikrai ne vaikystėje, o visas jų augimo laikotarpis kartais užsitesia net kelerius metus, neretai sukeldamas aibę problemų.

Kam mums reikalingi protiniai dantys?

Kaip tik apie šių dantų naudingasias funkcijas praktiškai nieko nežinoma. Tiesą sakant, protinius dantis  galima laikyti tiesiog primityvia natūra, nes jie niekaip nedalyvauja maisto apdorojimo procese. Jei paklausinėtumėte savo draugų, pažįstamų ir giminaičių, paaiškėtų, kad tikrai ne pas kiekvieną iš jų tie protiniai dantys išdygo. Labai tikėtina, kad su laiku jie aplamai išnyks.

Dabar vyrauja tokia nuomonė: kadaise žmogui buvo būtini 32 dantys, kad galėtų susmulkinti kietą maistą. Šiandien tokios būtinybės nebėra, kadangi pradėjome maitintis apdorotais produktais, kurie lengviau kramtosi, taigi 28 dantų pilnumoje pakanka. Be to, pasikeitė ir mūsų išvaizda: žandikaulis šiek tiek sumažėjo, o štai dantų dydis išliko toks pat. Taigi protiniams dantims neliko nei vietos, nei darbo. Štai kodėl jie sukelia tiek daug problemų.

2 psl. »

Komentarai (25)

algis 2017-01-11 17:33
mano dukrai virš 40 ir turi visus sveiku protinius dantis. Kai norėjo juos ištraukti, odentologas nepatarė. Nesąmonė traukti sveikus dantis. Taip, kad visokiausių atvejų būna ir nereikia taikyti vieno recepto sveikiems ir sergantiems.
vaida 2014-10-31 10:26
man protiniai dantys kelia daug problemu... apacioj jie yra pilnai isdyge, bet negali islysti ir slepaiasi po zando audiniu. o tai kelia daug problemu: kraujuoja dantenos, nemalonus kvapas, nuolatiniai uzdegimai ir pan. viena jau issioperavau , reikia dar viena apacioj operuoti, o virsui israuti. patikekit manim, skauda, bet db dziaugiuosi pagerejusia dantenu bukle toj pusej kur protinio danties nera:)
močiutė 2014-03-16 08:24
Man protiniai išdygo jau sugedę :( reikėjo traukti..
močiutė 2014-03-16 08:24
Man protiniai išdygo jau sugedę :( reikėjo traukti..
Nida 2013-10-08 23:47
Kazkokia manija rauti protinius dantis. Ar visada butina ?
bailiuke 2013-02-19 10:50
skaityti pirma 10:47 ideta klausima ir po to 10:50
bailiu 2013-02-19 10:50
man tai butina. odontologe sake, kad pirma karta mato taip bijanti zmogu. Pasake,kad man butina istraukti protinius dantis, zadejo duoti narkoze ir traukti visus 4 dantis. Mano protiniu dantu problema, ta kad dantena juos uzdengia ir jie negali isdygti, beto zandikaulis per mazas ir jiems vietos nera. Skaiciau apie pasekmes, jei ju neistrauks. Bet nezmoniskai bijau. Kaip man iveikti ta baime?
bailiuke 2013-02-19 10:47
laba siena, turiu be galo didele problema. man 20m, isdyge yra 3 protiniai dantys. odontolge sake, kad reikia salinit, tad nuvykau i odontologijos klinika. atsisedus ant kedes pradejau nervingai drebeti, nors ir kalbejausi su odontologemis, juokiausi is saves, kad taip paniskai bijau, bet drebulys nenustojo. siaip ne taip suleido nuskausminamu vaistu, sake reikia salinti protini danti, pradejau drebeti dar labiau, atnese valerijonu, isgeriau ir aprimau. Bet danties neleidau traukti vistiek, nors
man 2012-11-09 19:16
pasiule del burnos kvapo rauti lauk protinius dantis... o blogas kvapas, kaip veliau issiaiskinau, del refliukso... va ir tikek tai stomatologais...net nezinau, ka siais laikais daktarai nusimano gerai?
chichi 2012-11-09 19:09
išdyksta... ot išdykę dantukai..kvailioja jie tiesiog, o ne dygsta :D
Manau straipsnio rašytojai neturėtų tokių klaidų daryti.