Čiaudulys, žagsulys, rąžymasis ir žiovulys – kas galėjo pagalvoti, kad visa tai taip naudinga sveikatai! Mokslininkai įsitikinę – šiais sąlyginiais refleksais gamta mus apdovanojo ne šiaip sau, o tam, kad padėtų mūsų organizmui.
Čiaudulys
Kai nosies ertmėje susikaupia per daug mikrobų, dulkių ir įvairių alergenų, nosiaryklės nervų galūnėlės yra sudirginamoa, o tada įvyksta tai, kas mums visiems taip gerai pažįstama – mes nusičiaudime. Čiaudulys – tai ūmus, staigus ir galingas iškvėpimas, kurio metu pašalinami minėtieji mikrobai, svetimkūniai, alergenai, dulkės ir gleivių perteklius.
Jeigu per dieną nusičiaudite kartą ar du, tai visiškai normalu ir jaudintis neverta, tačiau jeigu tai kartojasi nuolat ir nesiseka sustoti, reikėtų šiek tiek sunerimti. Gali būti, kad organizmas bando jums pasakyti, kad jo kažkas netenkina: arba alergenas yra greta jūsų, arba sergate lėtiniu rinitu, arba reikia pradėti drėkinti nosies gleivinę. Kai kurios dailiosios lyties atstovės, pešiojančios antakius, skundžiasi, kad šios procedūros metu taip pat nori čiaudėti – atlikus daugybę tyrimų, nustatyta, kad tai visiškai įmanoma (toje vietoje yra daug nervų galūnėlių, kurios ir provokuoja čiaudulį).
Būna, kad žmogus ima čiaudėti žiūrėdamas į ryškią šviesą. Mokslininkai tai paaiškina tuo, kad UV spinduliai dirgina uoslės receptorius. Beje, tokia reakcija į šviesą yra paveldima.
Kad ir kokia būtų jūsų čiaudulio priežastis, nepamirškite nosies ir burnos prisidengti servetėle – čiaudulio metu 160 km/s greičiu „išskrenda“ daugiau kaip 100 000 bakterijų, kurias gali įkvėpti aplinkui jus esantys žmonės.
Jeigu atsidūrėte nepatogioje situacijoje ir norite sulaikyti čiaudulį, energingai patrinkite panosę arba įsignybkite į nosies galiuką. Tačiau dažnai tuo piktnaudžiauti nereikia, nes tokiu atveju mikrobai liks jūsų organizme.
Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.
Kitas faktas
Komentarai (4)