Kodėl vėluoja mėnesinės?

Kodėl vėluoja mėnesinės?
@ Pixabay

Su menstruacinio ciklo sutrikimais bent kartą gyvenime susiduria beveik kiekviena dailiosios lyties atstovė, tačiau viena – kai ciklas sutrinka retkarčiais, atsitiktinai (pavyzdžiui, dėl streso), o visai kas kita – kai mėnesinės vėluoja nuolat. Kaip sugrąžinti organizmui normalų biologinį ritmą?
 
Pirmosios menstruacijos paprastai prasideda sulaukus 12-14 metų. Pirmaisiais metais ciklas nusistovi, per juos turėtų būti ne mažiau kaip 8 ciklai. Jei po 14 metų menstruacijos vis dar neprasidėjo, mergaitei reikia išsitirti.
 
Ciklo trukmė skaičiuojama nuo pirmosios menstruacijų dienos iki kitų menstruacijų pradžios: mažiausiai 21, daugiausiai – 33 dienos. Rimta problema yra 14 ir daugiau dienų užlaikymas (kartais jis trunka iki 6 mėnesių). Būna ir atvirkščiai, t.y. menstruacijos prasideda per dažnai.
 
Kita vertus, jei ciklas daug metų trukdavo 21-22 dieną, o tada staiga pailgėjo – tai irgi signalas sunerimti. Reiktų atkreipti dėmesį ir į išskyrų trukmę: ar nuo 5-7 dienų procesas nesutrumpėjo iki 1-3.
 
Kodėl sutrinka ciklas?
 
Dažniausia ir pati banaliausia priežastis – mažojo dubens organų infekcija. Todėl visų pirma būtina išsitirti ir gerti uždegimą slopinančius vaistus. Jei dėl sutrikusio ciklo iš tikrųjų kalta infekcija, ciklo sutrikimai daugiau kartotis neturėtų.
Daug sudėtingesnė situacija, kai ciklo nereguliarumas priklauso nuo hormoninių sutrikimų. Jų priežastys įvairios, jas išsiaiškinti galima tik atlikus būtinus tyrimus. Šiuo atveju reikia išsitirti ir skydliaukę, kadangi hormonų pusiausvyra gali būti susijusi arba su jos hiperfunkcionalumu, arba atvirkščiai – sumažėjusiu aktyvumu. Kartais problema gali būti susijusi ir su antinksčių funkcijos pakitimais.

2 psl. »

Komentarai