Be išmaniųjų telefonų sunku įsivaizduoti savo gyvenimą – jie mus lydi ir namuose, ir darbe. Vis dėlto, gastroenterologai pastebi, kad pastaruoju metu su išmaniosiomis technologijomis pacientai nenori skirtis net tualete, o to pasekoje praleidžia ne vieną dešimtį minučių sėdėdami ant klozeto. Portalui express.co.uk gydytojas Saurabh Sethi papasakojo apie liūdnas tokio įpročio pasekmes.
Pavojingiau nei daugelis galvoja
„Nors gali atrodyti, kaip visai nekaltas užsiėmimas, tačiau tualete peržvelgiant socialinius tinklus ar atsakant į kelis el. laiškus, kyla pavojus sveikatai“, – teigia S. Sethi.
Pasak specialisto, ilgo sėdėjimo ant tualeto įprotis gerokai padidina tokių sutrikimų, kaip hemorojus, išangės įplėša ar net tiesiosios žarnos iškritimas riziką.
Simptomai
Hemorojus atsiranda, kuomet išangės srityje patinsta venos ir kraujagyslės. Šis sutrikimas gali sukelti daugybę nemalonių simptomų, pavyzdžiui, deginimo jausmą, niežulį, perštėjimą, maudimą, skausmą tuštinantis ir panašiai. Laimei, dažniausiai kelių dienų bėgyje hemorojus praeina savaime ir nereikalauja jokio gydymo.
Tuo tarpu išangės įplėša, kuri atsiranda sutrūkus išangės odai, gali sukelti daug daugiau problemų. Išangės įplėšą išduoda stiprus skausmas tuštinantis ir šviežias, raudonos spalvos kraujas. Norint išgydyti odos įtrūkimą, didžiausią dėmesį vertėtų skirti mitybai. Svarbu kuo ilgiau palaikyti minkštas išmatas, kadangi viduriams sukietėjus, įplėša gali ir vėl atsinaujinti.
Tiesiosios žarnos iškritimas yra pavojingiausias sutrikimas iš visų minėtųjų bei reikalauja chirurginio gydymo. Tiesioji žarna iškrenta tuštinantis, dėl fizinės įtampos ar atsistojus. Iškritusi tiesioji žarna grįžta į savo vietą savaime arba ją tenka grąžinti ranka. Dažniausi simptomai – dujų ir išmatų nelaikymas.
Kiek laiko normalu tuštintis?
Specialistai sutaria, kad sveikas tuštinimasis turėtų užtrukti nuo dešimties sekundžių iki vienos minutės. Žinoma, priklausomai nuo išmatų konsistencijos ir fiziologinių skirtumų, ant tualeto galima praleisti ir ilgiau – nuo vienos iki penkių minučių.
Taigi, eidami į tualetą verčiau palikite telefoną kitame kambaryje, nesineškite žurnalų ar knygų. Taip ne tik išlaikysite higieną, bet ir apsisaugosite nuo nemalonių išangės sutrikimų.
Komentarai