Dažniausiai pasitaikanti seksualinio gyvenimo problema, su kuria susiduria moterys – tai lytinio potraukio sumažėjimas, nepakankamas susijaudinimas ir skausmas lytinio akto metu. Taigi šį kartą norėtume pakalbėti apie vieną iš seksualinių sutrikimų – vaginizmą, kurį, kaip ir daugumą kitų sutrikimų, lydi skausmai lytinio akto metu, tačiau jie įtakoti ne fizinių, o psichologinių priežasčių.
Kas gi tas vaginizmas? Tai mėšlungiškas vaginos ir tarpvietės raumenų susitraukinėjimas, kuris yra nekontroliuojamas ir skausmingas, dažniausiai atsirandantis į makštį bandant įstumti vyro lytinį organą, ginekologinius instrumentus ar kitką. Pasitaiko, kad raumenų susitraukinėjimas toks stiprus, kad į makštį neįmanoma įvesti net tampono. Labai sunkiais vaginizmo atvejais vien mintis apie lytinius santykius gali sukelti mėšlungiškus ir labai skausmingus spazmus.
Vaginizmas nėra itin dažna liga. Nuo jo kenčia maždaug 3-4% jaunų moterų. Sutrikimas gali pasireikšti bet kokiame amžiuje, tačiau dažniausiai – iki 25 metų. Kai kurioms tokia būklė prasideda dėl pirmojo lytinio akto baimės, kitoms – po išprievartavimų ar skausmingų ir nemalonius prisiminimus palikusių pirmųjų lytinių santykių, trečioms – dėl žinių trūkumo lytinėje srityje, auklėjimo subtilybių, patirto streso ar kitų priežasčių. Vaginizmas gali būti dispareunijos rezultatas arba atvirkščiai, tačiau dažniausiai sutinkamas šių abiejų sutrikimų derinys. Dispareunija – pasikartojantys ir nuolatiniai genitalijų skausmai prieš, per ir po lytinių santykių.
Ir netgi tuo atveju, jei partneris elgiasi itin švelniai bei taktiškai, skausmai dubens srityje niekur nedingsta. Savaime suprantama, su laiku moteris ima vengti lytinių santykių. Įdomu tai, kad daugumai moterų šio sutrikimo metu pavyksta nesunkiai susijaudinti, tačiau atlikti lytinio akto – ne. Apmaudu, tačiau į medikus įprastai kreipiasi tik sutuoktiniai arba ilgamečius partnerius turinčios moterys, kurioms tokia patologija trukdo sėkmingiems santykiams. Kitos moterys drovisi ir tikisi, jog su laiku situacija išsispręs savaime. Tačiau bet kuriuo atveju visuomet geriau pasikonsultuoti su specialistu. Jei po ginekologo apžiūros fizinių tokios būklės priežasčių nerandama, o makšties raumenys taip susitraukia, kad į makštį neįmanoma įvesti jokio daikto, vadinasi, skausmo priežastis yra psichologinė ir greičiausiai ta priežastis mediciniškai bus įvardinta kaip vaginizmas. Tokiu atveju patartina nedelsti ir kreiptis į seksologą. Kuo anksčiau bus suteikta pagalba, tuo greičiau bus galima gyventi pilnavertį gyvenimą.
Komentarai