Adisono liga – tai lėtinė endokrininė liga, kurią sukelia antinksčių žievės hormonų, ypač kortizolio ir aldosterono, nepakankamumas.
Šie hormonai atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant organizmo medžiagų apykaitą, kraujospūdį, elektrolitų pusiausvyrą ir atsaką į stresą. Antinksčių žievės funkcijos sutrikimas lemia šių hormonų trūkumą, kuris veikia daugelį organizmo sistemų.
Adisono liga reikalauja nuolatinės priežiūros ir stebėjimo dėl galimų hormonų disbalanso pasekmių.
Adisono liga atsiranda dėl antinksčių žievės pažeidimo arba jos funkcijos sutrikimo, dėl kurio sumažėja kortizolio ir aldosterono gamyba. Pagrindinės priežastys yra:
Šios priežastys lemia antinksčių žievės hormonų trūkumą, kuris sukelia Adisono ligos simptomus ir komplikacijas.
Tinkamai gydoma Adisono liga leidžia pacientams gyventi pilnavertį gyvenimą, išvengiant pavojingų komplikacijų.
Viena pavojingiausių komplikacijų yra Adisono krizė – ūmus kortizolio trūkumas, kuris gali sukelti sunkų kraujospūdžio kritimą, šoką, sąmonės netekimą ir būti gyvybei pavojingas.
Dėl hormonų trūkumo gali išsivystyti hiponatremija (mažas natrio kiekis kraujyje), hiperkalemija (padidėjęs kalio kiekis), dėl ko sutrinka širdies ritmas ir raumenų funkcijos.
Liga lemia kronišką nuovargį, silpnumą, svorio kritimą ir bendrą organizmo atsparumo sumažėjimą, kas didina infekcijų riziką.
Be to, gali būti sutrikdyta kraujospūdžio reguliacija, sukelti žemą kraujospūdį, kuris gali paveikti smegenų funkciją.
Negydoma Adisono liga gali turėti ir psichologinių pasekmių – depresiją, dirglumą ar kognityvinius sutrikimus.
Adisono ligos išvengti visiškai ne visada įmanoma, nes daugeliu atvejų ji atsiranda dėl autoimuninių ar genetinių priežasčių. Tačiau kai kurios priemonės gali padėti sumažinti riziką arba užkirsti kelią ligos paūmėjimams.
Svarbu laikytis sveikos gyvensenos ir stiprinti imuninę sistemą, kad sumažėtų autoimuninių ligų rizika. Taip pat būtina laiku gydyti infekcijas, ypač tokias kaip tuberkuliozė, kurios gali pažeisti antinksčius.
Reikia vengti neatsakingo kortikosteroidų vartojimo ir naudoti juos tik pagal gydytojo nurodymus bei specialistų priežiūrą. Reguliarios medicininės apžiūros yra būtinos, ypač jei yra padidėjusi rizika dėl šeimos istorijos ar kitų sveikatos sutrikimų.
Svarbu atidžiai stebėti organizmo pokyčius, tokius kaip nuovargis, svorio kritimas ar kiti neįprasti simptomai, ir nedelsti kreiptis į specialistus. Konsultacijos su endokrinologu padeda užtikrinti ankstyvą sutrikimų nustatymą ir tinkamą prevenciją.
Nors visiška ligos prevencija nėra garantuota, šios priemonės padeda sumažinti riziką ir palaikyti gerą bendrą sveikatą.
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas