Hepatitas B – tai infekcinė virusinė liga, kurią sukelia hepatito B virusas (HBV) ir kuri tiesiogiai pažeidžia kepenų ląsteles. Infekcija gali pasireikšti ūmine forma, trunkančia kelias savaites ar mėnesius, arba pereiti į lėtinę būklę, kuri išlieka ilgus metus ir gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip kepenų cirozė ar kepenų vėžys.
Virusas perduodamas per užkrėstą kraują, lytinius santykius ar iš motinos vaikui gimdymo metu. HBV turi stiprų poveikį imuninės sistemos veiklai, nes organizmo atsakas į virusą nulemia, ar infekcija bus pašalinta, ar išliks lėtinė.
Hepatitas B yra viena labiausiai paplitusių virusinių kepenų ligų pasaulyje, tačiau dėl galimos vakcinacijos ir profilaktikos priemonių – iš esmės valdoma infekcija.
Infekcijos eiga labai priklauso nuo užsikrėtimo amžiaus ir imuninės sistemos būklės – kūdikiai ir vaikai dažniau serga lėtine forma, suaugusieji – dažniau pasveiksta savaime.
Hepatitas B atsiranda dėl užsikrėtimo hepatito B virusu (HBV), kuris plinta per užkrėstus kūno skysčius ir sukelia kepenų uždegimą. Štai pagrindinės priežastys ir perdavimo būdai:
Infekcijos rizika ypač didelė tiems, kurie nepasiskiepiję, gyvena su užsikrėtusiu asmeniu ar turi rizikingą elgseną, todėl prevencija – svarbiausia apsaugos priemonė.
Šie tyrimai leidžia ne tik diagnozuoti hepatitą B, bet ir nustatyti jo stadiją bei parinkti tinkamą gydymo taktiką.
Hepatito B gydymas priklauso nuo ligos formos – ūminės ar lėtinės – ir viruso aktyvumo. Nors specifinio gydymo ūminei formai dažniausiai nereikia, lėtinė infekcija gali reikalauti ilgalaikės terapijos. Tikslas – slopinti viruso dauginimąsi, stabdyti kepenų pažeidimą ir užkirsti kelią komplikacijoms, tokioms kaip cirozė ar vėžys.
Gydymas padeda kontroliuoti virusą, bet dažnai nepašalina jo visiškai, todėl labai svarbi ilgalaikė priežiūra ir paciento bendradarbiavimas.
Hepatitas B gali sukelti rimtas ir ilgalaikes komplikacijas, ypač jei tampa lėtinis ir išlieka aktyvus daug metų. Viena dažniausių ir pavojingiausių komplikacijų – kepenų cirozė, kai dėl ilgalaikio uždegimo kepenų audinys pamažu randėja ir praranda savo funkcionalumą. Cirozė gali pasireikšti skysčių kaupimusi pilve (ascitu), kraujavimu iš virškinamojo trakto, kepenų encefalopatija (sutrikusia sąmone) ar gelta.
Kita grėsminga komplikacija – hepatoceliulinė karcinoma, arba kepenų vėžys. Sergant lėtiniu hepatitu B, net ir be cirozės, padidėja rizika vystytis kepenų navikui, todėl tokie pacientai turi būti reguliariai tikrinami.
Imuninės sistemos sukeltas pažeidimas taip pat gali paveikti kitas organizmo sistemas – gali išsivystyti vaskulitai (kraujagyslių uždegimas), glomerulonefritas (inkstų uždegimas) ar sąnarių ligos.
Be to, lėtinis nuovargis, emocinis nestabilumas ir socialinė stigma dėl užkrečiamos infekcijos dažnai pablogina sergančiųjų gyvenimo kokybę.
Negydomas ar nepastebėtas hepatitas B gali tyliai progresuoti, todėl svarbu reguliariai stebėti būklę ir taikyti tinkamą gydymą bei prevenciją komplikacijoms išvengti.
Hepatito B galima veiksmingai išvengti, taikant profilaktines priemones, vakcinaciją ir vengiant rizikingo elgesio. Pagrindinė ir efektyviausia prevencijos priemonė – skiepai nuo hepatito B, kurie užtikrina ilgalaikį imunitetą. Vakcina rekomenduojama visiems naujagimiams, sveikatos priežiūros darbuotojams, asmenims, turintiems daug lytinių partnerių ar gyvenantiems su HBV infekuotais žmonėmis.
Vengimas kontakto su užkrėstu krauju ir kūno skysčiais taip pat labai svarbus – būtina naudoti tik sterilius medicininius instrumentus, vengti dalintis skustuvais, švirkštais, dantų šepetėliais ar kitais aštriais daiktais. Atliekant tatuiruotes, auskarų vėrimą ar grožio procedūras, svarbu rinktis tik licencijuotas įstaigas, kuriose laikomasi griežtos higienos.
Lytinių santykių metu reikėtų naudoti apsaugos priemones, ypač jei partnerio HBV statusas nežinomas. Taip pat svarbu atlikti HBV tyrimus nėštumo metu, kad užtikrintų naujagimio apsaugą nuo užsikrėtimo gimdymo metu.
Asmenims, priklausantiems rizikos grupėms (medikai, hemodializuojami pacientai, sergantys hepatitu C, ŽIV), būtina nuolatinė sveikatos stebėsena ir profilaktinė vakcinacija, jei nėra imuniteto.
Atsakingas gyvenimo būdas, žinojimas ir vakcinacija – trys svarbiausi žingsniai, padedantys užkirsti kelią hepatito B infekcijai tiek asmeniniu, tiek visuomeniniu lygmeniu.
Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų
Kitas faktas