Metabolinis sindromas yra kompleksinė sveikatos būklė, kurią sudaro keli tarpusavyje susiję rizikos veiksniai: centrinis nutukimas, hipertenzija, dislipidemija (padidėjęs cholesterolio ir trigliceridų kiekis kraujyje) bei sutrikęs gliukozės metabolizmas.
Šis sindromas sukelia padidėjusią širdies ir kraujagyslių ligų, antro tipo cukrinio diabeto bei kitų metabolinių sutrikimų riziką.
Metabolinis sindromas atspindi organizmo medžiagų apykaitos disbalansą ir dažnai siejamas su lėtinėmis uždegiminėmis reakcijomis bei hormonų reguliavimo sutrikimais. Jis yra reikšmingas veiksnys, lemiančius tiek sergamumą, tiek mirtingumą nuo lėtinių ligų visame pasaulyje.
Metabolinis sindromas atsiranda dėl sudėtingo įvairių veiksnių derinio, kurie sutrikdo organizmo medžiagų apykaitą ir hormonų reguliavimą.
Pagrindinės priežastys yra:
Šie veiksniai dažnai sąveikauja ir palaiko vienas kitą, todėl metabolinis sindromas yra kompleksinė ir daugiaveiksnė būklė.
Metabolinis sindromas gali sukelti daugybę rimtų komplikacijų, kurios žymiai pablogina sveikatą ir gyvenimo kokybę.
Pirmiausia, jis stipriai didina širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip miokardo infarktas, insultas ir hipertenzija, riziką.
Be to, metabolinis sindromas dažnai lydi arba lemia antro tipo cukrinį diabetą, kuris savo ruožtu sukelia papildomų komplikacijų, įskaitant nervų pažeidimus, inkstų ligas ir regos sutrikimus.
Sindromas taip pat gali prisidėti prie kepenų riebalinės ligos, kuri gali progresuoti į kepenų uždegimą ir cirozę.
Be šių, metabolinis sindromas yra susijęs su uždegiminiais procesais organizme, kurie gali skatinti kitų lėtinių ligų vystymąsi.
Labai svarbu laikytis subalansuotos mitybos, kurioje gausu daržovių, vaisių, pilno grūdo produktų ir liesos baltymų, o ribojamas cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų vartojimas.
Reguliarus fizinis aktyvumas – bent 150 minučių vidutinio intensyvumo per savaitę – padeda palaikyti sveiką kūno svorį ir gerina medžiagų apykaitą.
Kontroliuoti kūno masę, ypač mažinti pilvo srities riebalų kaupimąsi, yra labai svarbu, nes centrinis nutukimas yra pagrindinis rizikos veiksnys.
Reikėtų vengti rūkymo ir riboti alkoholio vartojimą, kurie abiejų veikia neigiamai.
Reguliariai tikrintis sveikatą, stebėti kraujospūdį, gliukozės ir lipidų lygius bei laiku gydyti nustatytas ligas yra būtina.
Taip pat svarbu valdyti stresą ir užtikrinti pakankamą miego kiekį.
Laikantis šių principų, galima ženkliai sumažinti metabolinio sindromo riziką ir pagerinti bendrą sveikatą.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas