Metabolinis sindromas

Širdies ir kraujagyslių
Metabolinis sindromas – rizikos veiksnių kompleksas, didinantis širdies ligų ir diabeto tikimybę.
TAGSTOCK1 | Shutterstock

Metabolinis sindromas – kas tai?

Metabolinis sindromas yra kompleksinė sveikatos būklė, kurią sudaro keli tarpusavyje susiję rizikos veiksniai: centrinis nutukimas, hipertenzija, dislipidemija (padidėjęs cholesterolio ir trigliceridų kiekis kraujyje) bei sutrikęs gliukozės metabolizmas.



Šis sindromas sukelia padidėjusią širdies ir kraujagyslių ligų, antro tipo cukrinio diabeto bei kitų metabolinių sutrikimų riziką.



Metabolinis sindromas atspindi organizmo medžiagų apykaitos disbalansą ir dažnai siejamas su lėtinėmis uždegiminėmis reakcijomis bei hormonų reguliavimo sutrikimais. Jis yra reikšmingas veiksnys, lemiančius tiek sergamumą, tiek mirtingumą nuo lėtinių ligų visame pasaulyje.


Metabolinis sindromo atsiradimo eiga


  1. Genetiniai ir aplinkos veiksniai. Pradžia – paveldimi polinkiai ir nepalankios gyvenimo sąlygos, tokios kaip netinkama mityba ir fizinis neveiklumas.

  2. Centrinis nutukimas. Riebalų kaupimasis pilvo srityje lemia metabolinius pokyčius organizme.

  3. Insulino rezistencija. Ląstelės tampa mažiau jautrios insulinui, todėl cukraus įsisavinimas sutrinka, kyla gliukozės kiekis kraujyje.

  4. Metaboliniai sutrikimai. Didėja kraujospūdis, blogėja lipidų (cholesterolio ir trigliceridų) profilis, vystosi uždegiminiai procesai.

  5. Organų pažeidimas. Ilgainiui sutrinka širdies, kraujagyslių, kepenų ir kitų organų funkcijos.

  6. Klinikiniai padariniai. Metabolinis sindromas pasireiškia kaip lėtinių ligų rizikos veiksnys, didinantis širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto bei kitų komplikacijų išsivystymo tikimybę.


Kodėl atsiranda metabolinis sindromas?

Metabolinis sindromas atsiranda dėl sudėtingo įvairių veiksnių derinio, kurie sutrikdo organizmo medžiagų apykaitą ir hormonų reguliavimą.



Pagrindinės priežastys yra:




  • Centrinis nutukimas. Riebalų kaupimasis pilvo srityje ypač stipriai veikia medžiagų apykaitos procesus ir skatina uždegiminius mechanizmus.

  • Insulino rezistencija. Ląstelės praranda jautrumą insulinui, todėl gliukozės įsisavinimas sutrinka, o tai skatina cukraus kiekio kraujyje didėjimą.

  • Genetiniai veiksniai. Paveldėtas polinkis gali lemti didesnį metabolinio sindromo išsivystymo riziką.

  • Fizinis neveiklumas. Judėjimo trūkumas skatina svorio augimą ir medžiagų apykaitos sutrikimus.

  • Nepakankama ir nesubalansuota mityba. Per didelis kalorijų, sočiųjų riebalų, cukraus ir druskos vartojimas prisideda prie sindromo vystymosi.

  • Hormoniniai pokyčiai. Pavyzdžiui, lytinių hormonų pokyčiai ar streso hormonų (kortizolio) padidėjimas gali prisidėti prie medžiagų apykaitos sutrikimų.

  • Kitos lėtinės ligos ir būklės. Kai kurios sveikatos problemos, tokios kaip cukrinis diabetas, aukštas kraujospūdis ar uždegiminės būklės, gali skatinti sindromo atsiradimą.



Šie veiksniai dažnai sąveikauja ir palaiko vienas kitą, todėl metabolinis sindromas yra kompleksinė ir daugiaveiksnė būklė.


Metabolinis sindromo simptomai


  • Centrinis nutukimas – riebalų kaupimasis pilvo srityje, matomas kaip didelis juosmens apimtis

  • Padidėjęs kraujospūdis

  • Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje arba sutrikusi gliukozės tolerancija

  • Nepalankus lipidų profilis – padidėjęs trigliceridų kiekis ir sumažėjęs „gerojo“ cholesterolio (HDL) kiekis

  • Bendras nuovargis ir sumažėjęs fizinis aktyvumas (dažnai susiję su nutukimu)

  • Odos pakitimai, tokie kaip tamsios, storos odos vietos kakle, pažastyse ar kirkšnyse (acanthosis nigricans), dažnai susiję su insulino rezistencija


Kokius tyrimus reikia atlikti įtariant metabolinis sindromą?


  1. Kraujo spaudimo matavimas. Siekiama nustatyti, ar nėra hipertenzijos.

  2. Juosmens apimties matavimas. Vertinama centrinio nutukimo buvimas pagal juosmens apimtį.

  3. Kraujo lipidų profilis. Matuojamas bendras cholesterolio, trigliceridų, „gerojo“ (HDL) ir „blogojo“ (LDL) cholesterolio kiekis.

  4. Gliukozės kiekio kraujyje tyrimas. Atliekamas nevalgius, siekiant nustatyti cukraus kiekį ir įvertinti gliukozės toleranciją.

  5. Gliukozės toleravimo testas (prireikus). Detalesnis cukraus apykaitos vertinimas po gliukozės apkrovos.

  6. Insulino lygio matavimas. Padeda įvertinti insulino rezistenciją.

  7. Kitos laboratorinės analizės. Gali būti atliekami uždegimo rodiklių (pvz., CRP), kepenų fermentų tyrimai, kad įvertinti bendrą organizmo būklę.


Kaip gydomas metabolinis sindromas?


  1. Gyvenimo būdo keitimas – svarbiausia gydymo dalis, apimanti subalansuotą mitybą, reguliarią fizinę veiklą, svorio kontrolę, rūkymo nutraukimą ir alkoholio vartojimo ribojimą.

  2. Vaistų terapija – skiriama, kai gyvenimo būdo pokyčiai nepakankami, įskaitant kraujospūdžio mažinamuosius vaistus, cholesterolio kiekį reguliuojančius preparatus ir vaistus gliukozės kiekiui kontroliuoti.

  3. Reguliari sveikatos stebėsena – nuolatinis kraujospūdžio, lipidų, gliukozės ir kūno svorio kontrolės atlikimas, siekiant įvertinti gydymo efektyvumą ir prireikus koreguoti terapiją.

  4. Švietimas ir psichologinė parama – pacientų informavimas apie ligą, gydymo svarbą ir motyvacijos stiprinimas pokyčiams, kad būtų užtikrintas ilgalaikis gydymo sėkmė.


Kokias komplikacijas gali sukelti metabolinis sindromas?

Metabolinis sindromas gali sukelti daugybę rimtų komplikacijų, kurios žymiai pablogina sveikatą ir gyvenimo kokybę.



Pirmiausia, jis stipriai didina širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip miokardo infarktas, insultas ir hipertenzija, riziką.



Be to, metabolinis sindromas dažnai lydi arba lemia antro tipo cukrinį diabetą, kuris savo ruožtu sukelia papildomų komplikacijų, įskaitant nervų pažeidimus, inkstų ligas ir regos sutrikimus.



Sindromas taip pat gali prisidėti prie kepenų riebalinės ligos, kuri gali progresuoti į kepenų uždegimą ir cirozę.



Be šių, metabolinis sindromas yra susijęs su uždegiminiais procesais organizme, kurie gali skatinti kitų lėtinių ligų vystymąsi.


Kaip išvengti metabolinio sindromo?

Labai svarbu laikytis subalansuotos mitybos, kurioje gausu daržovių, vaisių, pilno grūdo produktų ir liesos baltymų, o ribojamas cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų vartojimas.



Reguliarus fizinis aktyvumas – bent 150 minučių vidutinio intensyvumo per savaitę – padeda palaikyti sveiką kūno svorį ir gerina medžiagų apykaitą.



Kontroliuoti kūno masę, ypač mažinti pilvo srities riebalų kaupimąsi, yra labai svarbu, nes centrinis nutukimas yra pagrindinis rizikos veiksnys.



Reikėtų vengti rūkymo ir riboti alkoholio vartojimą, kurie abiejų veikia neigiamai.



Reguliariai tikrintis sveikatą, stebėti kraujospūdį, gliukozės ir lipidų lygius bei laiku gydyti nustatytas ligas yra būtina.



Taip pat svarbu valdyti stresą ir užtikrinti pakankamą miego kiekį.



Laikantis šių principų, galima ženkliai sumažinti metabolinio sindromo riziką ir pagerinti bendrą sveikatą.


Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti

Kitas faktas