Nagų grybelis

Odos, plaukų, nagų
Apibrėžimas
Nagų grybelis arba onichomikozė - tai nagų plokštelės pažeidimas, kurį sukelia grybelio infekcija. Nagų grybelis sudaro maždaug trečdalį visų grybelinių susirgimų.
Priežastys
Nagų grybeliu užsikrečiama žmonių susibūrimo vietose: bendrabučiuose, kareivinėse, dušinėse, baseinuose, sporto salėse. Dažnai liga plinta per bendrą avalynę, nesilaikant higienos reikalavimų. Grybelius, sukeliančius nago pažeidimą, galime išskirti į 3 grupes: dermatofitai (Trychophyton rubrum, Trychophyton mentagrophytes); mielės (Candida albicans); pelėsiai (Aspergillus ir kt.). Nagų grybeliams plisti padeda įvairios traumos, padidėjęs prakaitavimas, sutrikusi medžiagų apykaita (sergant cukriniu diabetu, nutukimu), sutrikusi imuninė būklė, odos sausumas. Vidutinio ir pagyvenusio amžiaus žmonėms rizika susirgti onichomikoze (nagų grybeliu) išauga net 12-18 kartų.
Simptomai
Sustorėjusi nago plokštelė
Ištrupėjusi nago plokštelė
Suplonėjusi nago plokštelė
Gelsvi, pilkšvi nagai
Pūliai po nago voleliu
Nelygūs nagai
Nago volelio paburkimas
Baltos ar gelsvos linijos ant nagų
Atšokusi nago plokštelė
Nago volelio paraudimas
Eiga
Užsikrėtus grybeline nagų liga ji ilgą laiką gali niekaip nepasireikšti, todėl daugelis ligonių net nežino, kad serga. Inkubacinis ligos periodas įvairus, neretai net nenustatomas. Ilgainiui nagai pakinta ir tie pakitimai gali būti kelių rūšių. Vienais atvejais nagai genda iš šono ar krašto, atsiranda baltų ar gelsvų išilginių juostų, kurios lėtai plinta per visą nagą. Nago plokštelė ilgą laiką lieka blizgi, nesustorėja, tad ligonis nieko neįtaria, tačiau tiriant mikroskopiškai, jei ligonis dėmesingas ir pastebėjęs pakitimus kreipiasi į gydytoją, randama grybelio sporų ir micelių. Kitais atvejais nagai gali suplonėti, atšokti nuo nago guolio. Kartais nago plokštelė gali sustorėti, po ja kaupiasi raginės masės, nagai tampa gelsvai pilkšvi, nuo šonų ir krašto nago plokštelė gali ištrupėti tiek, kad lieka tik nago mėnuliukas. Dermatofitai dažniau sukelia kojų arba kombinuotus rankų ir kojų nagų pažeidimus. Jie dažniau pažeidžia nago plokštelę ir galus. Mielių grybeliai dažniau sukelia izoliuotą rankų nagų pažeidimą, pažeidžia nago volelį ir ir prie jo esančią nago dalį. Nago volelis paburksta, parausta, virš nago nėra odos raukšlės, iš po nago volelio sunkiasi pūliai, nagas netenka blizgesio, auga nelygus. Grybelis iš kojų nagų, padų gali persimesti į rankų nagus, plaštakas. Ligos eiga ilga ir lėtinė.
Komplikacijos
Įsigalėjus ligai organizmas jautriau reaguoja į išorinius alergenus, todėl tokie žmonės dažniau suserga alerginėmis ligomis, yra daug jautresni įvairiems vaistams, chemikalams.
Gydymas
Laiku pastebėtas ir neįsisenėjęs nagų grybelis įveikiamas greičiau, todėl nereikėtų laukti, kol procesas išplis. Gydyma ambulatoriškai. Populiariausias ir efektyvus nagų grybelio gydymas – geriamieji vaistai. Skiriamas arba nepertraukiamas gydymas terbinafinu: kai vaistas geriamas kiekvieną dieną 3-6 mėnesius arba pulsinis gydymas itrakonazoliu: kai vaistas vartojamas tik vieną savaitę per mėnesį. Jei pažeisti rankų nagai, dažniausiai skiriami du pulsai, o jei kojų nagai, skiriami trys gydymo pulsai. Tačiau, esant visų nagų pakitimams bei smarkiai sustorėjus pirmų nagų plokštelėms, neretai gydymo tabletėmis nepakanka. Tokiais atvejais rekomenduojamas stacionarus poros savaičių gydymas, nagai šalinami, tabletės geriamos trumpesnį laiką. Skiriant tabletes, skiriami ir kremai bei losjonai vietiniam grybelio gydymui, nors jų prasiskverbimas į nago plokštelę ir guolį yra blogas. Sveiki nagai atauga per 6 mėnesius.
Profilaktika
Geriausias būdas užkirsti kelią grybelio infekcijoms yra reguliarus rankų ir kojų plovimas, kruopštus jų nusausinimas. Nagus reiktų kirpti reguliariai ir taisyklingai. Kojų nagai kerpami tiesiai ir nagų kampučiai neapvalinami, patartina vengti kojų prakaitavimo: vartoti priemones, mažinančias kojų prakaitavimą, rinktis medvilnines kojines ir batus iš orui laidžių medžiagų, dažnai keisti kojines. Svarbu nesiauti svetimo apavo, naudotis tik savo higienos reikmenimis bei rankšluosčiu. Lankantis pirtyse, baseinuose reikia naudoti individualias gumines šlepetes, taip pat priemones nuo grybelio.
Tyrimai
Tiriant mikroskopiškai, randama grybelio sporų ir micelių.
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.

Kitas faktas