Širdies nepakankamumas – tai lėtinė arba ūminė širdies veiklos sutrikimo būklė, kai širdies raumuo tampa per silpnas arba per standus, kad galėtų tinkamai prisipildyti krauju ir jį išstumti į organizmą. Dėl to sumažėja kraujotaka, pablogėja audinių aprūpinimas deguonimi bei maistinėmis medžiagomis, sutrinka skysčių pusiausvyra ir gali pradėti kauptis skysčiai organizme.
Širdies nepakankamumas nėra savarankiška liga, o dažniausiai kitų širdies ar kraujagyslių sutrikimų pasekmė. Tai progresuojanti būklė, kuri ilgainiui veikia įvairias organizmo sistemas ir reikalauja nuolatinės medicininės priežiūros.
Ši eiga gali vystytis palaipsniui per mėnesius ar metus (lėtinis širdies nepakankamumas) arba labai greitai – per kelias dienas ar valandas (ūminis širdies nepakankamumas).
Širdies nepakankamumas atsiranda, kai širdis nebegali tinkamai pumpuoti kraujo dėl pažeidimų, susilpnėjusios raumenų funkcijos ar ilgalaikės perkrovos. Tai dažniausiai yra kitų širdies ir kraujagyslių ligų pasekmė. Štai pagrindinės priežastys:
Tyrimų parinkimas priklauso nuo simptomų, būklės sunkumo ir klinikinės situacijos, tačiau dažniausiai pradedama nuo EKG, echokardiogramos ir BNP žymens.
Širdies nepakankamumas gydomas kompleksiškai, derinant vaistus, gyvenimo būdo pokyčius ir, jei reikia, intervencines priemones. Gydymo tikslas – pagerinti širdies funkciją, palengvinti simptomus, išvengti komplikacijų ir pailginti gyvenimą. Štai pagrindiniai gydymo principai:
Svarbu pabrėžti, kad širdies nepakankamumas yra lėtinė, progresuojanti liga, todėl gydymas turi būti tęstinis, individualizuotas ir aktyviai prižiūrimas gydytojo. Paciento dalyvavimas gydymo procese – esminis sėkmės veiksnys.
Širdies nepakankamumas gali sukelti įvairias rimtas komplikacijas, nes dėl susilpnėjusios širdies funkcijos sutrinka daugelio organų aprūpinimas krauju ir deguonimi. Viena dažniausių komplikacijų yra skysčių kaupimasis organizme, kuris sukelia kojų, pėdų, pilvo ar net plaučių tinimą. Skysčiai plaučiuose gali lemti plaučių edemą, pasireiškiančią sunkiu dusuliu, kosuliu ir net kvėpavimo nepakankamumu.
Kita dažna komplikacija – inkstų funkcijos pablogėjimas, nes sumažėjusi kraujotaka pažeidžia inkstų gebėjimą šalinti skysčius ir šlakus. Ilgainiui tai gali sukelti lėtinį inkstų nepakankamumą. Dėl nepakankamos kraujotakos gali sutrikti ir kepenų veikla, o pažengusios formos lemia kepenų stazę ar fibrozę.
Širdies ritmo sutrikimai, ypač prieširdžių virpėjimas ar skilveliniai ritmo pokyčiai, dažnai pasireiškia esant širdies nepakankamumui ir gali sukelti trombozių ar insultų riziką. Taip pat gali išsivystyti širdies vožtuvų pažeidimai, dar labiau apsunkinantys širdies darbą.
Lėtinė ligos eiga dažnai sukelia sumažėjusią fizinę ištvermę, nuovargį, depresiją ir prastą gyvenimo kokybę, o negydomas ar progresuojantis širdies nepakankamumas gali baigtis širdies sustojimu ar staigia mirtimi.
Dėl šių priežasčių svarbu širdies nepakankamumą atpažinti kuo anksčiau, tinkamai gydyti ir reguliariai stebėti, kad būtų galima išvengti sunkių ir gyvybei pavojingų pasekmių.
Širdies nepakankamumo galima išvengti, jei laiku pasirūpinama širdies ir kraujagyslių sveikata bei kontroliuojami pagrindiniai rizikos veiksniai. Kadangi ši būklė dažniausiai išsivysto kaip kitų ligų – ypač hipertenzijos, miokardo infarkto, cukrinio diabeto ar širdies vožtuvų ligų – pasekmė, labai svarbu šias ligas anksti diagnozuoti ir tinkamai gydyti.
Pirmiausia rekomenduojama reguliariai tikrinti kraujospūdį, laikyti jį normos ribose ir, jei reikia, vartoti paskirtus vaistus. Taip pat būtina kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, kad būtų išvengta aterosklerozės ir širdies kraujagyslių užsikimšimo. Sveika mityba, turtinga daržovėmis, vaisiais, skaidulomis ir mažai druskos ar sočiųjų riebalų, mažina širdies apkrovą ir padeda išvengti nutukimo.
Reguliarus fizinis aktyvumas, net ir vidutinio intensyvumo (pvz., vaikščiojimas 30 min. per dieną), stiprina širdies raumenį, gerina kraujotaką ir padeda reguliuoti kūno svorį. Tuo pat metu būtina vengti žalingų įpročių – mesti rūkyti, riboti alkoholio vartojimą ir vengti streso.
Svarbi ir cukrinio diabeto kontrolė, nes padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje pažeidžia kraujagysles ir širdį. Taip pat būtina laiku gydyti infekcijas, ypač gripą ar plaučių ligas, kurios gali paūminti širdies būklę.
Reguliarūs sveikatos patikrinimai, ypač vyresniame amžiuje ar esant genetiniam polinkiui, leidžia anksti pastebėti širdies veiklos sutrikimus ir pradėti gydymą dar prieš atsirandant simptomams. Tinkama profilaktika ir sveikas gyvenimo būdas – tai pagrindiniai būdai išvengti širdies nepakankamumo ar bent atitolinti jo išsivystymą.
Širdies ir kraujagyslių ligos – sveikatos sutrikimas, kasmet nusinešantis daugiausia žmonių gyvybių.
Kitas faktas